خانه > اخبار > ایران و عراق زمینه های تقویت همکاری دربخش انرژی و برق را بررسی کردند

ایران و عراق زمینه های تقویت همکاری دربخش انرژی و برق را بررسی کردند

 وزیر برق عراق پس از خوشامد گوئی به وزیر ایرانی ، از جمهوری اسلامی ایران که بدلیل تامین بخشی از برق مصرفی عراق تشکر و قدردانی کرد.

وی ناظهار امیدواری کرد سفر فردا چهارشنبه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران به عراق مثمر ثمر باشد .
فهداوی تاکید کرد که کشورش خواهان پیشرفت روابط میان عراق وایران در همه زمینه ها به ویژه در زمینه های تجاری ،انرژی وبرق است .
شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در این دیدار ضمن اظهار خرسندی از سفر دوباره به عراق و دیدار با مسؤولان عراقی اظهار امیدواری کرد تا روابط میان دو کشور بیش از پیش در همه زمینه ها گسترش یابد .
شریعتمداری با اشاره به اینکه ۸۰% از تولید برق در جمهوری اسلامی ایران از راه های معمول، ۱۰%از طریق انرژی آبی و۱۰%از طریق خورشید وباد انجام می شود گفت : ایران قراردادهای با شرکت هایی از ۱۶۰ کشور برای تامین نیروی برق بر اساس مدرنترین تکنولوژی امضا کرده است.
وی خاطر نشان کرد: ما در نظر داریم تا خط جدید ۴۰۰ کیلو واتی برای انتقال نیروی برق بین ایران وعراق احداث کنیم .
وی افزود : برای مرتبط کردن خطوط انتقال نیروی برق میان ایران،عراق وسوریه به صورت یک شبکه درحال برنامه ریزی هستیم، امری که منجر به تحکیم همکاری میان سه کشور به علاوه لبنان خواهد شد .
شایان ذکر است که ایران چند سال است بخشی از نیازهای برقی عراق را تامین می کند واین امر باعث کاهش بحران برق در چند شهر عراقی مخصوصا شهرهای همجوار ایران همانند بصره، دیاله و واسط شده است.
وزیر صنایع وبازرگانی ایران دیروز دوشنبه دیدار رسمی از عراق آغاز کرد و تاکنون با وزیر برنامه ریزی و سرپرست وزارت تجارت، وزیر صنایع و معادن و نیز وزیر مسکن و شهرسازی عراق بطور جداگانه دیدار و گفت و گو کرده است .
این سفر بنابر دعوتنامه رسمی از سوی ‘سلمان جمیلی’ وزیر برنامه ریزی و سرپرست وزارت تجارت عراق صورت گرفت .