خانه > اخبار > بازتاب بازگشت توتال به ایران در رسانه های جهان

بازتاب بازگشت توتال به ایران در رسانه های جهان

امضای نخستین قرارداد جدید نفتی با سرمایه خارجی در دوران پساتحریم میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ارزش چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشت.

 
به نوشته نشریه وزارت نفت (مشعل)، شرکت فرانسوی توتال، همراه با شرکای چینی خود، یک قرارداد چند میلیارد دلاری با ایران امضا کرد.
این نخستین قرارداد عمده ایران با شرکت های انرژی غربی پس از پایان تحریم های این کشور به شمار می رود.
پس از توافق هسته ای ایران با پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان در سال ۲۰۱۵ و لغو تحریم های این کشور در سال ۲۰۱۶، این نخستین توافقنامه عمده ایران با یک شرکت غربی است.

** شگفت زده نمی شوم اگر اِنی، شل و گازپروم به ایران بازگردند
تارنمای شبکه خبری فرانس ۲۴ که در سه گزارش به موضوع قرارداد گازی توتال و ایران پرداخت، در گزارشی با عنوان «توتال در ایران: یک تعهد بلند مدت برای یک قرارداد تاریخی گاز»، می نویسد: گروه فرانسوی توتال، نخستین غول نفتی است که برای استخراج گاز به ایران بازگشت؛ «نخستین اتفاقی که بدون برنامه نبود.»
کریس هیندل تحلیلگر ارشد حوزه نفت و گاز انگلیس، در گفت وگو با فرانس ۲۴ اظهار می کند: به عنوان نخستین بازگشت، شرایط بسیار رضایت بخش بود.
این تحلیلگر حوزه نفت و گاز انگلیس با اشاره به موضع سختگیرانه دونالد ترامپ علیه ایران تاکید می کند: توتال برخلاف تهدیدهای واشنگتن، به آمریکا و دیگر شرکت های نفتی پیام می دهد روی ثبات سیاسی و دیپلماتیک ایران شرط بندی می کند. شگفت زده نخواهم شد اگر «اِنی» شرکت ایتالیایی فعال در صنعت نفت و گاز، «شل» یا «گازپروم» در ماه های آینده به ایران بازگردند.
هیندل اضافه می کند: این قرارداد، یک پیروزی تاریخی برای میانه روهای ایران است تا بتوانند به محافظه کاران نشان دهند رویکرد آنها نتیجه داده است.

**توتال پس از رنو و پژوسیتروئن وارد بازار ایران شد
تارنمای روزنامه لیبراسیون نوشت: پس از «رنو» و «پژو سیتروئن»، توتال نیز به ایران بازگشت و نوزدهم تیرماه در تهران یک قرارداد بزرگ برای استخراج گاز از میدان مهم پارس جنوبی امضا کرد.
لیبراسیون با بیان اینکه این قرارداد در فضای پیچیده ژئوپولتیک و با وجود انتقادهای آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵۵ امضا شده است، حضور یک شرکت چینی در کنسرسیوم این قرارداد را مزیتی برای اطمینان بخشی به تهران و پایداری قرارداد برای توتال می داند.

**توافق توتال و ایران، نتیجه برجام است
تارنمای روزنامه فیگارو در گزارشی با عنوان «توتال، پیشرو در بازگشت غرب به ایران»، نوشت: این شرکت فرانسوی توافق همکاری برای استخراج از میدان گازی عظیم پارس جنوبی را امضا کرد.
پاتریک پویانه، مدیرعامل توتال اعلام کرده است این قرارداد نشانه بازگشت توتال به ایران و یک روز تاریخی برای شرکت فرانسوی به شمار می رود، این بازگشت همچنین یک روز تاریخی برای ایران به شمار می رود، زیرا نخستین قرارداد با یک شرکت نفتی غربی است.
فیگارو، امضای این توافق را نتیجه توافق تهران و قدرت های بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ و برداشته شدن تحریم های بین المللی برنامه هسته ای ایران ارزیابی کرده است.
فیگارو همچنین به نقل از سخنگوی گروه نفتی توتال نوشت: احساس غرور و افتخار می کنیم به عنوان نخستین شرکت بین المللی، به دنبال نتیجه گیری از توافق هسته ای بین المللی ۲۰۱۵، یک قرارداد نفتی با ایران امضا می کنیم.

**سیگنال قوی تهران به سرمایه گذاران اروپایی
رادیو فرانسه با انتشار ۲۲گزارش در زمینه قرارداد توتال با ایران، علاوه بر مرور پیشینه همکاری های نفتی ایران و توتال، به مزیت ها و اطلاعات توافق جدید اشاره و اضافه می کند: با حمایت طرف فرانسوی، تهران یک سیگنال قوی به سرمایه گذاران اروپایی فرستاده است.
این رسانه فرانسوی در گزارش دیگری و با اشاره به اینکه توتال نخستین شرکت غربی در بخش نفت است که به ایران بازمی گردد، آورده است: این قرارداد با وجود موضع خصمانه واشنگتن و رای اخیر مجلس سنا به تحریم های جدید علیه ایران، صورت گرفته است.

**توتال، نخستین شرکت نفتی غربی است که به ایران بازمی گردد
خبرگزاری فرانسه در گزارشی با اشاره به شمارش معکوس برای امضای نخستین قرارداد جدید نفتی در دولت یازدهم با توتال فرانسه نوشت: توتال، نخستین شرکت نفتی غربی است که به ایران باز می گردد.

** اولین سرمایه گذاری مهم یک کشور غربی در امور انرژی از زمان برداشته شدن تحریم ها علیه ایران
پایگاه اینترنتی شبکه یورونیوز در گزارشی عنوان کرد: توتال، غول نفتی فرانسه، قراردادی به ارزش چهار میلیارد دلار برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی با ایران امضا کرد.
این اولین سرمایه گذاری مهم یک کشور غربی در امور انرژی از زمان برداشته شدن تحریم ها علیه ایران است. شرکت توتال پیش از اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران در سالهای گذشته، یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در ایران محسوب می شد.

**شرکت های زیادی خواهان بازگشت به ایران هستند
پایگاه اینترنتی شبکه بلومبرگ نیز تصریح کرد: توافق امضا شده میان ایران و شرکت توتال برای توسعه فار ۱۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، اولین سرمایه گذاری در ایران از سوی یک شرکت بین المللی در امور انرژی، از زمان لغو تحریم ها علیه ایران در سال گذشته است.

**قرارداد با توتال، نقطه عطفی برای ایران
پایگاه اینترنتی شبکه سی.ان.بی.سی آمریکا نیز عنوان کرد: قرارداد ایران و شرکت توتال، اولین قرارداد با یک شرکت نفتی اروپایی پس از گذشت بیش از یک دهه است که نقطه عطفی برای ایران محسوب می شود.
ایران امیدوار است این قرارداد دوران جدیدی را در جلب اعتماد سرمایه گذاران ایجاد کند و امتیاز ویژه ای برای بخش تولیدات نفتی اش باشد.

** اولین قرارداد ایران با یک شرکت خارجی از زمان توافق هسته ای
خبرگزاری آسوشیتدپرس در تشریح حصول قرارداد میان ایران و شرکت توتال تصریح کرد: این اولین قرارداد ایران با یک شرکت خارجی از زمان حصول توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ است. مقام های ایران پیش بینی کرده اند با اجرای این قرارداد، تولید گاز تا حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.
آسوشیتدپرس نوشت: از زمان اجرای توافق هسته ای، ایران در بخش های مختلف امور تجاری موفق عمل کرده است. شرکت های بویینگ و ایرباس، توافقنامه های چند میلیارد دلاری با شرکت ایران ایر به امضا رسانده اند که تاییدیه وزارت خزانه داری آمریکا را به همراه داشته است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

ارز بر قیمت برق تاثیر نگذاشت

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: اطلاعات قیمت تمام شده برق در انتهای سال مالی ...