خانه > اخبار > بازگشت ثبات به بازار، مهمترین خواسته فعالان صنایع معدنی

بازگشت ثبات به بازار، مهمترین خواسته فعالان صنایع معدنی

 با وجود احتمال بازگشت تحریم های آمریکا در هفته های آینده، فعالان صنایع معدنی امید می دهند با تلاش دولت برای بازگشت ثبات به بازار و برداشتن برخی مشکلات، می توانند به توسعه تولید و اشتغال ادامه دهند.

 

این روزها، فعالان این صنعت همچون سایر رشته فعالیت های اقتصادی با مشکلات متعددی از نوسان های ارزی گرفته تا احتمال بازگشت تحریم ها دست و پنجه نرم می کنند. با این وجود، بسیاری در تلاشند تا با پایین آوردن حاشیه سود فعالیت های خود، همچنان در بازاری که سالیان طولانی برای حضور در آن تلاش کرده اند، باقی بمانند اما برخی دیگر از تعدیل نیرو و ظرفیت تولید و حتی تعطیلی کار و رفتن به سراغ سایر مشاغل سخن به میان می آورند.
صنایع معدنی از جمله این رشته هاست که ذخایر بالای ایران، زمینه را برای توسعه صادراتی محصولات آن فراهم کرده است به شکلی که به گفته ابوالقاسم شفیعی رئیس انجمن سنگ ایران، کشورمان با برخورداری از ۴۰ میلیارد تن ذخایر قطعی، در رتبه دهم جهان و با بهره مندی از چهار میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ های تزیینی در رتبه چهارم قرار دارد اما از نظر تنوع رنگ سنگ های آهکی (سنگ مرمر و تراورتن ها) در مقام نخست جای گرفته است.
وی در عین حال، نقطه ضعف اصلی این صنعت را ناتوانی در صادرات می داند و می گوید: در سال ۱۳۶۸ ایران ۲ برابر ترکیه صادرات داشت (۸۰ میلیون دلار در برابر ۴۰ ملیون دلار) اما صادرات امروز ترکیه به ۲.۶ میلیارد دلار رسیده و صادرات ایران فقط ۲۰۰ میلیون دلار است.
با همین رویکرد توسعه بازارهای صادراتی، تهران از ۲۸ تیرماه در رویدادی چهار روزه میزبان دهمین نمایشگاه بین المللی معدن و سنگ های تزیینی بود که در آن بیش از ۲۲۰ شرکت داخلی و خارجی از ایران و کشورهای مختلف از جمله آلمان، ایتالیا، اسپانیا، هلند، ترکیه و همچنین برخی کشورهای آسیایی مشارکت داشتند.
به بهانه برگزاری این رویداد، ایرنا پای درد و دل فعالان حوزه معدن و صنعت سنگ های تزئینی نشست که می گفتند تنها خواسته آنها بازگشت ثبات به بازار است. آرامشی که نقطه قوت اصلی دولت در سال های گذشته بود و برخی تولیدکنندگان موفق شدند در پناه آن به ساخت ماشین آلات جدید، بومی کردن برخی فناوری ها و در نتیجه صرفه جویی های ارزی بپردازند.

* اجناس مورد نیاز تولید در بازار یافت نمی شود
«محمود اعلایی» مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده ماشین آلات معدنی در گفت و گو با ایرنا درباره میزان وابستگی این صنعت به ارز و واردات گفت: در برخی الکتروموتورها و لوازم برقی وابسته به خارج هستیم که عمده آنها را از طریق واسطه های حاضر در بازار، بطور غیرمستقیم از کره جنوبی و چین وارد می شود.
این فعال معدنی یادآور شد: از آغاز امسال هرچند وضعیت فروش و نقدینگی بهتر شده، اما اجناس مورد نیاز تولید به دلیل نوسان های ارزی در بازار یافت نمی شود.
وی ادامه داد: افزایش بهای کالاها سبب شده تا به عنوان نمونه، هر دستگاه پمپ مورد استفاده در تولیدات این شرکت سه برابر و هر مورد کلید برق ۲ برابر افزایش قیمت داشته باشد؛ همچنین پیش از این خرید و فروش با چک رونق داشت اما امروز فروشندگان فقط پول نقد مطالبه می کنند. 
اعلایی خاطرنشان کرد: با وضعیت موجود، در عمل در شرایط بلاتکلیفی به سر می بریم؛ انتظار داریم دولت قیمت واقعی ارز را اگر حتی ۱۰ هزار تومان است، اعلام کرده و آن را ثابت نگه دارد تا تکلیف مشخص باشد.

* افزایش نرخ ارز عامل سهولت صادرات
وی که صادرکننده دستگاه های تولیدی سیم بر، دستگاه حفاری (راسول) و لوازم معدنی به افغانستان است، بیان داشت: در صورت وجود جنس و مواد اولیه در بازار، حتی اگر ارز گرانتر شود قادر به تولید هستیم، زیرا در این شرایط صادرات ارزانتر تمام می شود و حتی قادر به رقابت با محصولات چینی هستیم.
این تولیدکننده از برنامه ریزی برای صادرات همه محصولات تولیدی شرکت به کشور آفریقایی اتیوپی، در صورت ایجاد شرایط ثبات در بازار و تعیین تکلیف ارز خبر داد و تاکید کرد: خواسته اصلی تولیدکنندگان از دولت، ایجاد شرایط ثبات و آرامش در بازار است.
وی یادآور شد: دریافت مالیات بر ارزش افزوده به معضلی برای تولیدکنندگان تبدیل شده در حالی که اصل بر این است از مصرف کننده نهایی اخذ شود.
این فعال اقتصادی، هزینه های بالای حضور در نمایشگاه را از جمله چالش های شرکت های کوچک و متوسط برشمرد و گفت: انتظار می رود دولت در این زمینه مشوق ها و تسهیلاتی قائل شود.

* صرفه جویی ارزی با ساخت دستگاه چال موازی
اعلایی از ساخت یک دستگاه بلوک کاتر (Block Cutter) جدید با نام «چال موازی» در این شرکت خبر داد که برای سوراخ کردن سنگ ها در معدن گرانیت مورد استفاده قرار می گیرد؛ این موفقیت با وجود تحریم ها و فشارهای اقتصادی به دست آمده است.
به گفته وی، پیش از این دستگاه مورد نیاز سوراخ کردن سنگ ها با هزینه ۱۳ هزار دلاری از ایتالیا وارد می شد و حتی در مواردی به صورت دستی توسط نیروی انسانی انجام می شد که علاوه بر برخی خطرهای ناشی از آن، از سرعت پایینی برخوردار بود.
اعلایی افزود: هزینه واردات این دستگاه با محاسبه ارز ۴۲۰۰ تومانی و احتساب هزینه های گمرکی و حمل و نقل نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان تمام می شد اما اکنون این شرکت موفق شده با مهندسی معکوس و انجام عملیات شبانه روزی در مدت یک ماه، با نصف قیمت تمام شده، مشابه آن را تولید کند.
دستگاه چال موازی برای قواره کردن بلوک های سنگ در معادن سنگ گرانیت و ماربل تولید شده است؛ این دستگاه به راحتی روی بلوک های سنگ با ابعاد مختلف نصب می شود و اپراتور می تواند بطور سریع و مرتب چال زنی کند.

* نوسان های ارزی و افزایش قیمت ها
مدیرعامل یک گروه صنعتی تولیدکننده ماشین آلات سنگ نیز به ایرنا گفت: ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید از جمله آهن آلات، رنگ، چدن، آلومینیوم از داخل تهیه و ۳۰ درصد دیگر شامل لوازم برقی و الکتروموتورها از ایتالیا، آلمان، فرانسه و کره جنوبی وارد می شود.
«اکبر رفیعی» اظهار داشت: گرانی های چند ماه اخیر ناشی از نوسان های نرخ ارز تاکنون بیش از ۲ میلیارد تومان به این شرکت زیان وارد کرده است زیرا مجبور شد ماشین آلات ساخته شده را با وجود افزایش هزینه ها، طبق قیمت قرارداد تحویل مشتریان دهد.
وی بیان داشت: آنقدر فرآیند اداری برای دریافت ارز رسمی طولانی است که از دریافت آن صرف نظر کرده ایم و لوازم مورد نیاز را به قیمت آزاد از واسطه ها دریافت می کنیم.
این فعال معدنی گفت: با اینکه مشتریان درخواست کالا دارند، اما فروش شرکت متوقف شده است زیرا به دلیل نوسان های قیمتی، مجبور شدیم هر محصولی که فروختیم را با قیمت بالاتر بخریم.
«نوسان های ارزی موجب افزایش دستکم ۴۰ درصدی اقلام خارجی مورد نیاز شرکت شده است».
وی گفت: تخصیص وام ارزی خواسته ما از دولت است تا بتوان علاوه بر توسعه خطوط تولید، به خریداری اجناس و لوازم مورد نیاز و انبار کردن آن تا پیش از آغاز بازگشت تحریم ها (نیمه مرداد) پرداخت.
رفیعی در ادامه اظهار داشت: بیش از سه دهه است در صنعت سنگ زحمت می کشیم و با وجود همه مشکلات نمی خواهیم بی تفاوت از کنار آن رد شده و رهایش کنیم.
این فعال تولیدکننده ماشین آلات معدنی ادامه داد: امروز در شرایط بلاتکلیفی به سر می بریم؛ در حالی که به آب و آتش می زنیم تا اندکی سود کسب کنیم، اما برخی تولیدکنندگان دست از کار کشیده و پول خود را در بخش جذاب ساختمان سازی سرمایه گذاری کرده اند و حتی برخی نیز از کشور خارج شده اند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

آغاز پویشی برای افتتاح ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی

مشاور طرح‌ها و سرمایه‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز پویش «تولید ملی، اشتغال ...