خانه > اخبار > بازگشت ریسک سیاسی به بازار ارز

بازگشت ریسک سیاسی به بازار ارز

قیمت دلار آخرین روز کاری هفته گذشته را با کمترین میزان تغییر به پایان برد. با این حال تحولات سیاسی ظاهرا خواب دیگری برای بازار ارز دیده اند. حمله آمریکا به سوریه عامل سیاسی مهمی است که می تواند قیمت دلار را متاثر از خود کند. این حمله در بازارهای جهانی میل به داشتن دارایی امن را افزایش داد و می تواند این سناریو برای بازار داخلی نیز تکرار شود.

به نقل از  اقتصادنیوز ، اولین هفته جدی کاری سال ۹۶ آرام بود و بازار ارز و طلا نوسان چندانی را ثبت نکردند. با وجود این، مسیرخوانی قیمت دلار و سکه در هفته جاری با توجه به اتفاقات منطقه‌ای پیچیده و مبهم خواهد بود.روز پنج‌شنبه، دلار با افت جزئی یک تومانی به قیمت ۳ هزار و ۷۶۷ تومان رسید تا بازدهی هفتگی آن به منفی ۵/ ۰ درصد برسد. افت نرخ حواله درهم و کاهش حجم معاملات دو عامل اثرگذار در افت دلار بودند.

در آخرین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی نیز روز کم‌نوسانی را پشت سرگذاشت و در نهایت روی قیمت روز چهارشنبه یعنی یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. با وجود ثبات سکه در روز آخر، این فلز گرانبها در هفته گذشته ۵/ ۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که بیش از هر موضوعی ناشی از رشد بهای اونس در بازارهای جهانی بود. در واقع می‌توان گفت که در هفته گذشته سکه و دلار دقیقا عکس روند یکدیگر حرکت کردند. اکنون باید دید در هفته جاری این روند معکوس ادامه پیدا خواهد کرد یا بازارها با نوسانات متفاوتی روبه رو خواهند بود.

به‌دلیل اتفاقاتی که در منطقه رخ داد، پیش‌بینی روند قیمت‌ها در هفته جاری دشوار خواهد بود و نگاه‌های متفاوتی نیز در بازار در مورد احتمالات ممکن وجود دارد. پس از حمله موشکی آمریکا به سوریه، بهای اونس در بازارهای جهانی در مسیر افزایشی قرار گرفت و حتی تا زمان نوشته شدن این گزارش بالای نقطه هزار و ۲۶۵ دلار قرار داشت. به‌طور طبیعی در بازار داخلی این انتظار وجود دارد که با رشد بهای اونس، قیمت سکه نیز با افزایش قیمت مواجه شود.

با این حال، دسته دیگری در بازار وجود دارند که معتقدند رشد اونس اثر زیادی بر قیمت سکه نخواهد داشت. به گفته این عده، سکه پیش از تعطیلات نوروز با تقاضای فیزیکی زیادی مواجه بود، ولی پس از تعطیلات تقاضا پایین آمده و همین موضوع موجب می‌شود که قیمت تاثیر چندانی از طلای جهانی نپذیرد. به این ترتیب در بازار سکه وضعیت چندان مشخصی در ارتباط با روند قیمت وجود ندارد و دید معامله‌گران دوگانه است. همین وضعیت تا حدود زیادی در بازار دلار نیز وجود دارد. عده‌ای از بازیگران ارزی بازار اعتقاد دارند، بهای درهم تحت تاثیر فضای ناامن ایجاد شده به‌دلیل حمله آمریکا به سوریه در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت.

نرخ حواله درهم و دلار در بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و در نتیجه انتظار می‌رود شاخص ارزی تحت تاثیر رشد احتمالی درهم افزایش قیمت را تجربه کند. این در حالی است که عده‌ای به دو دلیل برای افزایشی نشدن دلار اشاره کرده‌اند: اول، احتمال عرضه ارز ازسوی سکه‌بازان برای خنثی کردن اثر افزایشی اونس و دوم، عرضه بازارساز برای مدیریت دامنه نوسانات. به گفته فعالان، زمانی که ارزش اونس در بازارهای جهانی بالا می‌رود، عده‌ای از سکه‌بازان برای مدیریت قیمت‌های بازار خود اقدام به فروش دلار می‌کنند تا از این طریق اثر افزایشی اونس را خنثی کنند.

همچنین ببینید

توقف روند رو به رشد قیمت سکه و طلا ارتباطی به انتخابات ندارد

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران از توقف روند رو به رشد قیمت انواع ...