خانه > اخبار > با پرداخت نشدن یارانه‌ها انجام شد” ۲ طرح حامی تولید صادراتگرا در دستور کار”

با پرداخت نشدن یارانه‌ها انجام شد” ۲ طرح حامی تولید صادراتگرا در دستور کار”

ملیحه خورده‌پا ـ گروه صنعت: بحث پرداخت یارانه به تولید بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده و مورد پیگیری تولیدکنندگان و صنعتگران قرار گرفته است؛ هرچند صاحبان واحدهای تولیدی با گذشت ۵ سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و تخصیص نیافتن منابع مالی ناشی از اجرای این قانون به بخش تولید، نسبت به دریافت یارانه ناامید شده بودند.

در سال ۹۲ برای بخش تولید، یارانه ۱۲هزار میلیارد تومانی تعیین شد که این رقم ابتدا به ۵۴۰۰ میلیارد تومان و پس از آن به ۱۲۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت و در نهایت مشخص شد که دولت قادر به پرداخت یارانه بخش تولید نیست. اما مدتی قبل محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت بار دیگر با بیان این مطلب که در راستای توسعه زیرساخت‌های صنعتی و تولیدی، یارانه‌هایی مدنظر بوده که در اختیار واحدهای صنعتی قرار می‌گیرد، بارقه‌ای از امید را در دل تولیدکنندگان ایجاد کرد تا شاید بتوانند سهم خود را از منابع مالی هدفمندی یارانه‌ها دریافت کنند. وی همچنین اعلام کرد در بحث سرمایه در گردش واحدهای صنعتی طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده این مجموعه‌ها به صندوق توسعه ملی معرفی می‌شوند. به طور حتم خبرهای خوش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دل تولیدکنندگانی که این روزها با مشکل کمبود منابع مالی مواجه هستند این امید را ایجاد می‌کند که شاید بخشی از مشکلات تولید و صنعت با حمایت‌های یارانه‌ای دولت برطرف خواهد شد اما آیا به واقع دولت سهم بخش تولید را از منابع هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌کند؟

دولت یارانه‌ای به تولید نمی‌دهد
علا میرمحمدصادقی، نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در پارلمان بخش خصوصی در گفت‌وگو با صمت پیرامون پرداخت یارانه به بخش تولید اظهار می‌کند: به طورقطع این دولت به بخش تولید، یارانه‌ای پرداخت نخواهد کرد زیرا تمام برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های دولت «تدبیر و امید» این است که باید بخش تولید به دنبال افزایش قدرت رقابت‌پذیری خود باشد. وی با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان ما باید به میزان قدرت‌شان رقابت‌پذیری خود را بالا ببرند، می‌گوید: اگر کالاها و محصولات تولید داخل توان رقابت‌پذیری در بازارهای جهانی را پیدا کنند به طورقطع دیگر نیازی به دریافت یارانه از دولت نخواهند داشت زیرا با بالارفتن قدرت رقابت‌پذیری در یک واحد تولیدی، محصولات و کالاهای آن واحد می‌تواند در بازارهای هدف ماندگار شده و از این طریق منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کند و دیگر روی حمایت‌های مالی دولت اصرار و پافشاری نداشته باشد.نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت که یکی از فعالان اقتصادی پرسابقه است، تصریح می‌کند: البته رقابت‌پذیری تولیدات داخلی یک اصل است اما دولت‌ها نیز موظف به حمایت‌های غیرنقدی از واحدهای تولیدی و صنعتی هستند. این فعال اقتصادی معتقد است که دولت نباید به بخش تولید یارانه نقدی بپردازد، هرچند دولت یازدهم نیز خود بر این باور است که یارانه نقدی به تولیدکنندگان ندهد اما به‌طور قطع بخش تولید نیازمند دریافت یارانه‌های غیرنقدی ازجمله تسهیل حمل‌ونقل کالا یا کاهش هزینه‌ها در این بخش است.میرمحمدصادقی خاطرنشان می‌کند: همچنین دولت به جای پرداخت یارانه می‌تواند در زمینه دریافت مالیات از واحدهای تولیدی و یا بحث تامین اجتماعی و بیمه با تولیدکنندگان همراهی کرده و حمایت‌های خود را از بخش تولید به این سمت هدایت کند.

تخصیص نیافتن یارانه به صنایع بزرگ
اما علی صدری، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان در گفت‌وگو با صمت درباره پرداخت یارانه برای توسعه زیرساخت‌های بخش تولید و صنعت اظهار می‌کند: در قانون هدفمندی یارانه‌ها مقرر شد تا ۳۰درصد از منابع حاصل از اجرای این قانون در اختیار تولیدکنندگان و صاحبان صنایع قرار گیرد که این یارانه در دولت دهم هیچ‌گاه در اختیار بخش تولید قرار نگرفت. متاسفانه روند پرداخت نکردن یارانه در این دولت نیز ادامه پیدا کرد و تاکنون بخش تولید از دریافت یارانه خود بی‌بهره مانده است. وی می‌گوید: اگر یارانه برای بخش تولید در نظر گرفته شده بنابراین باید آن را در اختیار واحدهای تولیدی و صنعتی قرار بدهیم اما اگر قرار باشد که یارانه بخش تولید برای توسعه زیرساخت‌ها در نظر گرفته شود به‌طور قطع ایجاد تغییر در نحوه استفاده از منابع هدفمندی یارانه‌ها و اجرای این قانون است. رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان می‌افزاید: هرچند براساس قانون، یارانه باید به بخش تولید و صنعت اختصاص پیدا کند اما اگر از آنها برای توسعه زیرساخت‌های واحدهای تولیدی و صنعتی نیز استفاده شود باز هم می‌توان به ایجاد ارزش‌افزوده در بخش تولید و صنعت کشور امیدوار بود. صدری با ابراز امیدواری نسبت به پرداخت یارانه بخش تولید در قالب سرمایه در گردش و یا تکمیل زیرساخت‌های واحدهای تولیدی و صنعتی ادامه می‌دهد: درحال‌حاضر یکی از اساسی‌ترین مشکلات بخش تولید، نداشتن سرمایه در گردش است در حالی‌که سرمایه در گردش، حکم خون در بدن انسان را دارد؛ زمانی که بدن انسان خون نداشته باشد، نمی‌توان انتظار ادامه حیات را از آن داشت.وی تصریح می‌کند: جریان نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی نیز به همین نحو است، بنابراین نباید تامین نشدن نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی با هدف توسعه زیرساخت‌های بنگاه‌های تولیدی و صنعتی نادیده گرفته شود. ابتدا باید بخش تولید را زنده و سرپا نگه داریم و پس از آن به سمت توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها برویم.

تولید، نیازمند تامین منابع مالی
همچنین مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پرداخت یارانه به تولیدکنندگان در گفت‌وگو با صمت اظهار می‌کند: من از روزهای نخست در کنار گروه تصمیم‌گیر در زمینه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بودم و با مسئولان سابق وزارت صنعت، معدن و تجارت برای شناسایی ۲۴ رشته صنعتی انرژی‌بر همکاری داشتم. پورفلاح ادامه می‌دهد: در اتاق بازرگانی نیز این اقدامات کارشناسانه را انجام داده و به راهکار برای حمایت از صنایع مولد در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دست یافتیم. البته باید بگویم این ۷ رشته صنعتی مولد، پیش از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز دچار مشکل تامین نقدینگی بودند بنابراین باید تلاش می‌کردیم با اجرای این قانون به تولیدکنندگان فشار مضاعفی وارد نشود. وی می‌افزاید: معاون وزیر در امور صنایع به واقع عاشق صنعت بوده و برای اعتلای صنعت و تولید کشور تلاش‌های زیادی می‌کند اما باید بدانیم که اتخاذ برخی تصمیمات، فرا وزارتخانه‌ای است؛ تا جایی که وزیر صنعت، معدن و تجارت سابق نیز تلاش‌های بسیار زیادی برای پرداخت یارانه به تولید انجام داد اما زمانی که به دیوار بلند کسری بودجه برخورد درعمل نتوانست یارانه تولید را دریافت کرده و به تولیدکنندگان بپردازد. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تصریح می‌کند: پیش از انتشار اخباری در زمینه یارانه تولید لازم است تا منابع مالی مورد نیاز را تامین کنیم زیرا تحقق نیافتن وعده‌ها منجر به کاهش انگیزه در بخش تولید شده و صنعتگران ما را ناامیدتر و کسل‌تر می‌کند.وی با توجه به سخنان رییس‌جمهوری در زمینه مشکلاتی که برای تامین منابع مالی پرداخت یارانه نقدی و حقوق کارکنان دولت وجود دارد، ابراز می‌کند: به دلیل مشکلاتی که دولت در تامین منابع مالی دارد، در عمل امکان پرداخت یارانه نقدی به بخش تولید وجود ندارد. پورفلاح یادآور می‌شود: از آنجایی که بزرگترین مشکل بخش تولید در زمینه تامین نقدینگی است و دولت هم با تلاش‌های فراوان توانسته تورم را کنترل کند، اما اگر نتوانیم منابع مالی مورد نیاز واحدهای تولیدی را در قالب یارانه یا نقدینگی تامین کنیم به‌طور قطع رکود حاکم بر تولید و صنعت کشور سنگین‌تر خواهد شد.مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که امکان پرداخت یارانه تولید وجود ندارد اما طرح‌های حمایتی از بخش صنعت در دست تدوین است، می‌گوید: صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات برای حمایت از تولیدکنندگان صادراتگرا خیز برداشته‌اند و امیدوارم با اقدامات کارشناسی و اجرای ۲ طرح یادشده این منابع در اختیار تولیدکنندگان واقعی قرار گیرد.وی می‌افزاید: واحدهای تولیدی باید متناسب با حجم کاری که انجام می‌دهند از این منابع بهره‌مند شوند و تمامی واحدهای تولیدی و صنعتی نیز باید شانس دریافت این نوع از تسهیلات را داشته باشند. همچنین لازم است منابع بانک‌ها تقویت شود تا بتوانند منابع مورد نیاز بخش تولید را در اختیار آنها قرار دهند.
گفتنی است؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت امید چندانی به پرداخت یارانه تولید ندارد و بارها اعلام کرده که کفگیر به ته دیگ خورده که این امر نشانگر قطع امید مهندس محمدرضا نعمت‌زاده از دریافت یارانه تولید از دولت است.وی درباره پرداخت یارانه به بخش تولید می‌گوید: سال گذشته هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از سرجمع یارانه‌ها باید به بخش صنعت داده می‌شد اما دولت تصمیم گرفت سهم یارانه وزارت بهداشت را بپردازد تا طرح تحول نظام سلامت در کشور اجرا شود بنابراین به وزارت صنعت، معدن و تجارت چیزی پرداخت نشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌افزاید: اما امسال نیز ۲هزار میلیارد تومان سهم وزارت صنعت، معدن و تجارت دیده شده که اگر پرداخت شود نصیب بخش صنعت خواهد شد.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...