خانه > اخبار > بررسی ابعاد مختلف بازار کار و اشتغال ایران

بررسی ابعاد مختلف بازار کار و اشتغال ایران

  • ​دکتر غلامرضا کشاورز حداد استادیار دانشگاه شریف

?صحبت‌هایی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه دولت باید شغل ایجاد کند اینکه چرا افراد را استخدام نکرده است. این در حالی است که این تصور از اشتغالزایی توسط دولت نادرست است. زیرا که دولت بیش از ظرفیت مورد نیاز برای ارایه کالاهای عمومی، نیروی کار استخدام کرده و اکنون توان تامین هزینه‌های دستمزدی آنها را ندارد.

? دولت باید زمینه اشتغال را فراهم کند، لازمه ایجاد اشتغال رشد اقتصادی است بنابراین دولتمردان و سیاستگذاران باید بر افزایش رشد اقتصادی متمرکز شوند، اما باید به این نکته نیز توجه کرد که رشد اقتصادی ممکن است حتی با ایجاد اشتغال همراه نباشد.

?حل معضل اشتغال به طور جدی به ریشه یابی نیاز دارد،استفاده از منابع داخلی برای ایجاد اشتغال یکی از الزامات این امر است که با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور چنین امری امکان پذیر نیست، اما الزام دیگر جذب سرمایه گذاری و مشارکت در تولید با شرکتهای خارجی است که همراه با تکنولوژی کم هزینه اقدام به تولید رقابتی به منظور صادرات کند.

? ورود سرمایه گذار خارجی باید با هدف صادرات صورت بگیرد. امروزه تجارت در دنیا به صورت سازمان یافته انجام می شود و تجارت پراکنده به صورت کول بری، بازارچه مرزی و … شغل موثری را ایجاد نمی کند.

?حل مشکل رشد اقتصادی در گرو این است که دولت چقدر بتواند در عرصه جهانی نقش آفرین باشد، دولت باید دستگاه دیپلماسی، قضایی  و دستگاه های اقتصادی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی تجهیز کند.

? برخی اعلام می کنند آزادسازی منابع بلوکه شده می تواند راهگشا باشد،این امر نمی تواند مشکلی را حل کند چرا که تجربه دولت قبل که شاهد درآمدهای ارزی قابل توجه بودیم نشان داد که با تنها افزایش درآمد ارزی شغل ایجاد نخواهد شد.

? نیروی کار یک نهاده مکمل است و باید نهاده سرمایه ای وجود داشته باشد تا بتواند محصول مورد نیاز برای بازار جهانی تولید کند، بنابراین باید در یک اقتصاد باز و رقابتی شرایط را برای  تحریک تقاضا برای نیروی کار فراهم کنیم.

?نرخ بیکاری نیروی کار ساده حدود ۵ الی ۶ درصد است، این نرخ از نرخ طبیعی بیکاری هم پایین تر است و این در حالی است که در فصل تابستان روستاها و بخش کشاورزی با کمبود نیروی کار روبه رو است، اما بررسی نرخ بیکاری نیروی کار تحصیلکرده نشان می دهد که این نرخ برای مردان ۲۳ الی ۲۴ درصد و برای زنان بیش از ۴۰ درصد است.

?پایین بودن نرخ بیکار و دور از انتظار بودن نرخ بیکاری ۱۱ درصد با مشاهدات شهروندان از محیط اقتصادی پیرامون آنها ریشه در این واقعیت دارد که مشارکت زنان حدود ۱۴ درصد است یعنی تنها ۱۴ درصد از زنان ۱۰ تا ۶۰ سال شاغل بوده یا در جستجوی کار هستند،  اگر این نرخ بالا تر می‌بود نرخ بیکاری زنان بسیار بیشتر می شد. علاوه بر آن مردم بیکاری ۲۴ درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهها را به خوبی مشاهده و درباره آن به سادگی قضاوت می‌کنند ولی باید توجه داشت که نرخ بیکاری برای مشاغل غیر ماهر بسیار پایین تر از ۱۱ درصد است.

?داشتن مهارت می تواند طول مدت بیکاری را کاهش دهد، افرادی که در موسسه‌های فنی حرفه‌ای مهارت آموزی کرده‌اند، احتمال می‌رود طول دوره بیکاری کوتاه‌تری را داشته باشند.

منبع: اقتصاد آنلاین

همچنین ببینید

ربیعی: سامانه ثبت نام کارورزی از شنبه شروع به کار می کند

رئیس کارگروه اشتغال ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از راه اندازی سامانه ثبت نام کارورزی برای ...