خانه > اخبار > بررسی ۷ویژگی اصلی بودجه در کمیسیون تلفیق

بررسی ۷ویژگی اصلی بودجه در کمیسیون تلفیق

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه۹۶ از راهکارهای این کمیسیون برای وابسته نبودن بودجه عمومی کشور به نوسانات نرخ ارز سخن گفت.

محمدمهدی مفتح امروز یکشنبه دوم اسفندماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه گفت: بودجه کل کشور بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۶، بالغ بر یک میلیون و ۱۴۶هزار میلیارد تومان است که اگر به طور عادی به لایحه نگاه کنیم حدود ۵.۶درصد رشد دارد. البته در لایحه اشتباهی در محاسبات انجام شده و در محلی محاسبات مجدد کسر نشده است و اگر عدد درست را مبنا قرار دهیم ۲.۳ درصد نسبت به لایحه رشد دارد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین،وی ادامه داد: در گزارش کمیسیون بودجه عمومی دولت ۳۹۶هزار میلیارد تومان است که نسبت به لایحه ۶.۷درصد رشد نسبت به لایحه دارد. در کمیسیون تلفیق بودجه عمومی دولت ۳۴۴هزار میلیارد تومان و درآمد اختصاصی ۵۳هزار میلیارد تومان است

نماینده مردم تویسرکان توضیح داد:‌ بودجه شرکت های دولتی در کمیسیون تلفیق هیچ فرقی نکرده است و همان ۷۹۳هزار میلیارد تومان است که در لایجه بودجه تصویب شده است. رشدی که به ظاهر در عدد دیده می شود، مربوط به همان اشتباه محاسباتی است و رشدی در واقع وجود نداشته است.

مفتخ تاکید کرد: یکی از مهمترین اجزای درآمدی بحث درآمدهای حاصل از فروش نفت خام است. در دولت تصویب شده ۲۰درصد به صندوق توسعه برود. اما در سیاست های کلی صندوق مبتنی بر سخنان مقام معظم رهبری قرار است ۳۰درصد از درآمدهای نفت به صندوق برود. کمیسیون ۲۰درصد را به ۳۰درصد ارتقا داد و مقرر کرد از هر درآمد نفتی به محض وصول در کشور ۳۰درصد به صندوق توسعه ملی واریز شود.

وی ادامه داد:‌ همچنین باید ۱۴.۵درصد هم برای مدیریت صنعت نفت تخصیص داده شود و ۳درصد نیز به مناطق نفت خیز و محروم اختصاص داده می شود که حدود ۴.۸هزار میلیارد تومان می شود. بقیه درآمد به بودجه عمومی می آید. کمیسیون تلفیق اینگوه تصویب کرد که حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از این درآمد به بودجه عمومی تخصیص پیدا کند. به این ترتیب ما بودجه را از نوسانات قیمت نفت و بازارهای بین المللی و نوسانانت قیمت نفت در بازار داخلی جدا کردیم. درآمد از نفت به حوزه عمومی کشور واریز می شود دیگر مبتنی بر نوسانات نفت نیست. اگر درآمد اضافه تری باقی ماند به صندوق توسعه ارزی می رود.

مفتح گفت: از مهمترین موادی که می توانیم به آن اشاره کنیم توجه به انضباط مالی است و علاوه بر چیزی که در لایحه دولت ما مواردی را برای افزایش انضباط،‌ اضافه کردیم. بر این اساس، مجوز برداشت از سرجمع بودجه حذف شده است. حساب های سال های قبل حوزه نفت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نتیجه آن به مجلس ارائه می شود. کارگروهی متشکلی از سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور دارایی ودیوان محاسبات این حساب ها را بررسی می کند.

او سپس اظهار کرد: تبدیل دلار به ریال باید زیر نظر بانک مرکزی باید انجام شود. تاکید بر اینکه کلیه منابع باید به خزانه واریز شود و اعلام نظارت به آنها صورت گیرد و به سازمان برنامه و بودجه اجازه داده شده طرح هایی که پایان آن در سال آینده است، در بودجه های سال بعد منظور و اعتبار آن را پایدار کند. این حکم برای انضباط مالی داده شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۶ کل کشور تصریح کرد: جهت ایجاد تحرک و رونق اقتصادی، بر استفاده از بازار سرمایه تاکید شده است براین مبنا حدود ۳۹.۵ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مشارکت، خزانه، صکوک و اوراق اجاره و… با تضمین دولت از بازار سرمایه منابع جذب می شود. همچنین حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان با تأیید دستگاه های ذیربط از بازار سرمایه استفاده می شود.

همچنین ببینید

تاخیر در اجرای قراردادهای جدید نفتی باعث تصاحب بازارهای بین المللی توسط کشورهای رقیب می شود

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی با بیان این که با توسعه صنعت نفت، علاوه بر ...