خانه > اخبار > برنامه مهم وزارت صمت در راستای توسعه کسب و کار در کشور

برنامه مهم وزارت صمت در راستای توسعه کسب و کار در کشور

مدیرکل خدمات کسب و کار وزارت صنعت معدن و تجارت توسعه اقتصادی کشور را منوط به توسعه کسب و کارها دانست و گفت: باید تخصص و دانش را در این حوزه پیاده کنیم.

 به نقل از وزارت صمت، امیرحسین اسدی اظهار کرد: توسعه اقتصادی کشور بدون تمرکز بر توسعه کسب و کارها محقق نخواهد شد و اگر بخواهیم کسب و کارهای کشور رشد کنند باید بتوانیم خدمات مورد نیاز صاحبان کسب و کار را با کیفیت، دقت، سرعت به ایشان عرضه کنیم. ما باید تلاش کنیم تا تخصص به جای خود تجربه گری، دانش به جای تست و خطا و تمرکز بر هسته اصلی کسب و کار به جای پخش شدن انرژی، در تمامی مسیر کسب و کار پیاده شود.

مدیرکل خدمات کسب وکار وزارت صمت ادامه داد: بررسی مشکلات کسب‌وکارها در فرایند ایجاد و توسعه نشان می‌دهد بروکراسی اداری در راه اندازی و توسعه کسب وکار در ایران بسیار بالاست. گاهی هم کمبود شفافیت در تعاملات اداری، مالی و سیستمی زیست بوم کسب و کار کشور باعث شده است تا فرایندهای توسعه کسب و کار با سختی صورت پذیرد. وقتی نگاهی به چالش‌های شرکت‌ها و کسب‌وکارها می‌اندازیم، مشخص می‌گردد که نبود دانش و توانایی اداره کسب و کار، نداشتن مهارت‌های فردی و روانشناختی، ضعف دانش مدیریت، نداشتن توانایی مدیریت هیجان و ضعف‌های موجود در زیست بوم، باعث شکست کسب‌وکارها شده و زمینه ساز یاس و نا امیدی کارآفرین را ایجاد کند.

وی افزود: نبود سیستم هوشمند هدایت شغلی و کمبود نیروی انسانی ماهر، تغییرات قوانین و عدم ثبات برای برنامه ریزی صحیح و هوشمندانه، ضعف آمار و اطلاعات و عدم ارتباط هوشمند اجزای مورد نیاز صنعت مبتنی بر هوش بالادستی، قدیمی و ناچابکی صنعت و مقاومت صنعت در مقابل توسعه فناوری و روزآمدی، ضعف نظام بانکی در تخصیص به موقع و هوشمند منابع، ضعف برخی از ارگان‌های دولتی در مدیریت فرایندهای مرتبط با کسب‌وکارها، نبود نگاه سیستمی در کسب و کارهای همنام و ضعف در مدیریت زنجیره تأمین باعث جلوگیری از رشد مناسب کسب‌وکارها شده و کارآفرین ایران اسلامی در یک جاده با اصطکاک بالا، فرسوده می‌شود. اگر همه این موارد را به عدم اعتقاد کسب و کارهای سنت گرا به مبانی بازاریابی و برندینگ فناورانه، عدم در اختیار بودن مؤسسات توانمند ارائه خدمات و نبود نگاه سیستمی به خدمات کسب و کار اضافه کنیم، به لزوم ایجاد نگاه خدمت محور به کسب و کار پی می بریم.

به اعتقاد اسدی، خدمات کسب و کار، در واقع راهکار و مسیری برای حل معضلات کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارها از طریق مؤسسات و شرکت‌های توانمند ارائه دهنده خدمت هستند. شرکت‌هایی که به واسطه دارا بودن تجربه، دانش و مهارت می‌توانند چالش‌های مسیر کسب و کار را شناسایی، آنالیز و دسته بندی نموده و برای حل این چالش‌ها، راهکار بهینه ارائه نماید. وقتی از خدمات مشاوره و مربی گری کسب و کار صحبت می‌کنیم، در واقع از آدم‌های توانمندی بحث می‌کنیم که بواسطه تجربه، دانش و مهارت می‌توانند در کنار کسب‌وکارها قرار گرفته و راهبری مدیران کسب و کار را در مسیر پر تلاطم کارآفرینی تسهیل کنند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کاهش قیمت خودروهای برقی با مشوق‌های وزارت صمت

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت گفت: وزارت صمت مشوق‌هایی را برای توسعه خودروهای برقی ...