خانه > اخبار > بهبود کسب‌وکار با حذف ۲۲ مجوز دست و پاگیر

بهبود کسب‌وکار با حذف ۲۲ مجوز دست و پاگیر

چرخ فضای کسب وکار در صنعت بر ۳ محور فرآیند، زمان و هزینه می‌چرخد؛ به همین منظور وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بهبود فضای کسب‌وکار ۲۲ مجوز در بخش‌های مختلف را حذف کرده و زمان صدور مجوزها در صنایع کوچک و متوسط را به حدود ۱۵ روز و صنایع بزرگ را به ۳۰ روز کاهش داده است.

بهبود فضای کسب‌وکار از اولویت‌های اقتصادی دولت یازدهم است که از ابتدای دولت اقدامات مربوط به آن آغاز شده به نحوی که اکنون رتبه ایران در فضای کسب‌وکار به ۱۱۸ ارتقا پیدا کرده و مطابق برنامه‌ریزی‌ها مسئولان امیدوارند تا پایان دولت یازدهم رتبه ایران ۲ رقمی شود. در همین راستا شورایی با عنوان شورای مقررات‌زدایی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شده تا براساس آن مقررات و دستورالعمل‌های دست‌وپاگیر فضای کسب‌وکار ساماندهی شود. مطابق جلسات هفتگی این شورا تاکنون ۷۶ مجوز حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت به ۵۴ مجوز رسیده که با بررسی‌های بیشتر در هفته آینده احتمال کاهش بیشتر نیز وجود دارد.
حذف مجوزهای معاونت‌های مختلف
محسن اتابکی، مدیر کل برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت درگفت‌وگو با صمت ضمن تشریح جزئیات مجوزهای حذف شده گفت: در راستای بهبود فضای کسب‌وکار شورایی با عنوان شورای مقررات‌زدایی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به کمک دانشگاه‌ها تشکیل شده که وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این شورا عضویت دارد. مطابق برنامه‌های این شورا هر هفته آیین‌نامه‌ها و مقررات مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد که با آخرین بررسی‌های انجام شده در این شورا در هفته گذشته ۲۲ مجوز در بخش صنعت، معدن و تجارت حذف یا ادغام شده‌اند که به این ترتیب تعداد مجوزها به ۵۴ مجوز رسیده است؛ البته روند بررسی‌ها ادامه دارد و امکان حذف یا ادغام شدن تعداد بیشتری از مجوزها در هفته‌های آینده وجود دارد. اتابکی با اشاره به مجوزهای حذف شده در هر بخش افزود: در حوزه معاونت طرح و برنامه‌ریزی ۷ مجوز وجود داشت که اکنون پس از بررسی‌ها به ۲ مجوز کاهش پیدا کرده است. در بخش سازمان توسعه تجارت ۱۵ مجوز به ۴ مجوز تقلیل پیدا کرده و پس از بررسی‌های انجام شده در حوزه معاونت اقتصادی و بازرگانی یک مجوز از ۵ مجوز این بخش حذف شده است.

همچنین ببینید

کلینیک کسب و کار صنایع کوچک رونمایی شد

طرح کلینیک کسب و کار صنایع کوچک با هدف شناخت چالش های واحدهای تولیدی فعال ...