خانه > اخبار > بهره‌برداری از ۲۴پروژه در نیمه اول۹۶/برای انتخابات هزینه نمی‌کنیم

بهره‌برداری از ۲۴پروژه در نیمه اول۹۶/برای انتخابات هزینه نمی‌کنیم

معاون وزیر صنعت گفت: ۲۴ پروژه معدن و صنایع معدنی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار، در نیمه نخست سال جاری به بهره برداری می رسد.

به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مهدی کرباسیان گفت: در نیمه نخست امسال، عملیات اجرایی ۱۷ پروژه به ارزش بیش از ۲۲ میلیارد دلار شروع می شود.

وی افزود گفت: سازمان توسعه در دولت یازدهم، اقدامات ارزشمندی در بخش معدن و صنایع معدنی انجام داده که از جمله مهم ترین آنها، فعال کردن طرح های راکد و نیمه تمام گذشته، توجه به آموزش و پژوهش و همچنین شروع فعالیت های اکتشافی جدید در سطح ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع بود.

کرباسیان افزود: با اکتشافات ایمیدرو که در ۲۱ استان کشور آغاز شده، تاکنون میلیون ها تن ذخایرجدید به ذخایر معدنی کشور افزوده شده و در سال ۹۶، به نتایج مشخص تری از فعالیت های انجام شده خواهیم رسید.

وی ادامه داد: از ۷ طرح فولاد استانی، نخستین بخش آهن اسفنجی آبان ۹۵ افتتاح شد و پیش بینی می شود تا خرداد ۹۶ نیز، واحد آهن اسفنجی سه طرح دیگر فولاد استانی به بهره برداری برسد؛ در مجموع این طرح ها اکنون، در مسیر پیشرفت قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت اظهار داشت: به جز موارد اشاره شده فوق، سایر پروژه هایی که در دولت یازدهم افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها شروع شده بود مانند مهدی آباد یا تیتانیوم با قوت به کار خود ادامه خواهند داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری امسال به ” اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال” از سوی مقام معظم رهبری گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی استفاده بهینه از امکانات کشور برای دستیابی به توسعه اقتصادی است و معدن یکی از بخش هایی است که می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی پیشگام باشد؛ لذا این بخش باید از سوی مسئولان مورد توجه جدی قرار بگیرد.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی در نخستین روز سال جاری در خصوص رشد نیافتن بخش معدن تصریح کرد: به نظر می رسد انتظار ایشان این است که توجه دولت به حوزه معدن باید بیشتر شود.

کرباسیان گفت: در قانون برنامه ششم، پیشنهادات مشخص در حوزه معدن به مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه ارائه دادیم که از جمله آنها تخصیص وام سه یا پنج ساله از صندوق توسعه ملی بود تا بتوانیم تا چند برابر آن را از بخش خصوصی جذب سرمایه کنیم تا جهشی در بخش معدن کشور ایجاد شود؛ اما کمیسیون تلفیق مجلس توجهی نکرد و حتی در برنامه ششم به حوزه معدن که یکی از بندهای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است، توجه نشد.

همچنین ببینید

پیش بینی کرباسیان از رشد 7 درصدی اقتصاد کشور بدون افزایش صادرات نفت

«مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ثابت بودن میزان صادرات نفت ...