خانه > اخبار > تشکیل اتاق بازرگانی ایران و اتریش تا پایان۹۶/دانش فنی انتقال یابد

تشکیل اتاق بازرگانی ایران و اتریش تا پایان۹۶/دانش فنی انتقال یابد

به نقل از  خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران طی سخنانی در سمینار مشترک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق اقتصادی فدرال اتریش، حضور نمایندگان پارلمان بخش خصوصی ایران در اتریش را فرصتی کم‌نظیر برای آشنایی با ساختار و فعالیت‌های دو طرف، تبادل آرا و آشنایی با پتانسیل‌های یکدیگر توصیف کرد و گفت: سال آینده برابر با صد و هشتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و اتریش کشور خواهد بود؛ خرسندیم که در این میان علاوه بر ارتباط بین دو ملت و دولت، همکاری اتاق‌های دو کشور نیز سابقه خوبی از خود به‌جا گذاشته است.

وی یکی از بهترین تجربه‌ها در روابط تجاری ایران و اتریش را مربوط به سال ۲۰۱۵ هم‌زمان با آغاز روند لغو تحریم‌ها علیه ایران و سفر هیأت ۲۰۰ نفره تجار و بازگانان اتریش به سرپرستی رئیس‌جمهور پیشین این کشور به تهران دانست و گفت: اتریش اولین کشور اروپایی بود که چنین هیأت بزرگی را به ایران اعزام کرد. حضور آقای فیشر، رئیس‌جمهور پیشین اتریش در رأس هیأت مذکور، نیز منحصربه‌فرد بود و انگیزه فراوانی را میان تجار و صاحبان صنایع دو کشور برای توسعه فعالیت‌ها ایجاد کرد. کشورهای دیگر اروپایی نیز پس از این سفر در قالب هیأت های بزرگ و به سرپرستی مقامات عالی سیاسی در ایران حضور یافتند.

رئیس اتاق ایران در ادامه از سفر هیأت ۱۲۰ نفره اتاق ایران به وین طی سال ۲۰۱۶ یاد کرد و گفت: این هیأت یکی از پربارترین هیأت های تجاری ایران بود که در قالب آن ۱۳ قرارداد بین شرکت‌های ایرانی و اتریشی به امضا رسید.

شافعی گفت: از دیگر دستاوردهای این سفر، پیگیری تجار ایرانی برای تشکیل اتاق مشترک ایران و اتریش به منظور توسعه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بود. اتاق ایران این موضوع را پیگیری کرده و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، امیدواریم تا پایان سال ۱۳۹۶ این اتاق به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کند.

وی، هدف از حضور هیات ایرانی در اتریش را تبادل تجربیات و اطلاعات مربوط به فعالیت‌های دو اتاق ایران و اتریش و آشنایی بیشتر با حوزه‌های فعالیت یکدیگر عنوان کرد و ادامه داد: در این مذاکرات می‌توان راه‌ها و امکاناتی را در نظر گرفت که در راستای خدمت‌رسانی بهتر به اعضای دو اتاق مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در ادامه نگاهی به زمینه‌های همکاری دو کشور داشت. بر اساس گفته‌های وی فعالان تجاری و صاحبان صنایع ایرانی نه تنها مایل به تبادل کالا و خدمات هستند، بلکه سرمایه‌گذاری، تولید مشترک و همچنین تبادل دانش فنی را نیز موردتوجه قرار داده‌اند.

به باور شافعی، زمینه‌هایی مانند انرژی‌های نوین، محیط زیست، مدیریت منابع آب، تصفیه فاضلاب و پسماند، کشاورزی ارگانیک، مدیریت شهری و ترافیک، تولیدات دارویی، مواد غذایی، ماشین‌آلات صنعتی، همکاری در زمینه طراحی و ساخت خودرو و قطعات آن و ایجاد و همکاری استارت آپ ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای، از حوزه‌هایی هستند که امکانات و زمینه‌های همکاری شرکت‌های ایرانی و اتریشی در آن‌ها فراهم است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در ادامه با اشاره به توافقات ماه گذشته میان مقام‌های بانکی ایران و بانک‌های اتریشی گفت: این خبر بسیار خوشحال‌کننده است و امیدواریم بخش خصوصی و شرکت‌های کوچک و متوسط دو کشور به خوبی از این فرصت بهره‌مند شوند.

عضویت ۴۵ هزار فعال اقتصادی در اتاق ایران

در ادامه سمینار مشترک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق اقتصادی فدرال اتریش، دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تشریح ساختار، اهداف و موقعیت اتاق در اقتصاد کشور بر ضرورت توسعه روابط اقتصادی ایران و اتریش تاکید کرد.

علیرضا اشرف گفت: امیدوارم با ارائه ساختار اتاق ایران شاهد گسترش همکاری‌های اقتصادی در زمینه‌های مختلف از جمله انتقال فناوری‌های نوین بین بخش خصوصی ایران و اتریش باشیم و فصل نوینی در روابط دو کشور ایجاد شود.

وی اتاق بازرگانی ایران را بزرگترین تشکل بخش خصوصی کشور برشمرد و گفت: اتاق ایران دربرگیرنده ۳۵ اتاق بازرگانی استانی، بیش از ۳۰ شورا و اتاق بازرگانی مشترک، ۱۸۷ انجمن و اتحادیه صنعتی و تولیدی و ۴۵ هزار عضو از شرکت‌های فعال و معتبر سراسر ایران است.

دبیرکل اتاق ایران با برشمردن قدمت تاریخی اتاق ایران، شورای عالی نظارت، هیأت نمایندگان و هیأت رییسه را از ارکان اتاق ایران عنوان کرده و وظایف اتاق ایران و معاونت‌ها و واحدهای مختلف اتاق را تشریح کرد.

اشرف در همایش فهرست وار به تشریح وظایف هیأت نمایندگان، هیأت رییسه، شورای عالی نظارت، معاونت‌های بین الملل، اقتصادی، تشکل‌ها، امورمجلس، خدمات فنی و بازرگانی، امور استانها، مالی و اداری و نیز شورای گفت وگو، اتاق‌ها و شوراهای مشترک بازرگانی و کمیسیون‌های تخصصی پرداخت.

همچنین ببینید

اقتصاد ایران در 9 ماهه امسال 4.4 درصد رشد کرد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: اقتصاد ایران در ۹ ماهه نخست امسال با احتساب نفت ...