خانه > اخبار > تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز با همکاری نهادقضایی در حال انجام است/بررسی پول مجازی در بانک مرکزی

تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز با همکاری نهادقضایی در حال انجام است/بررسی پول مجازی در بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ارایه گزارش آخرین اقدام های انجام شده برای ساماندهی موسسات غیرمجاز اعتباری اظهار داشت: تعیین تکلیف این موسسات با هماهنگی نهاد قضایی و مجلس طبق روش پیش بینی شده به پیش می رود.

 

به نقل از  خبرنگار ایرنا، ولی اله سیف روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در جلسه امروز گزارشی درباره تصمیم گیری های بانک مرکزی دررباره موسسات غیرمجاز و آخرین اقدام های انجام شده در این زمینه به هیات دولت ارایه کردم.
وی افزود: خوشبختانه باید گفت که دیگر اکنون موسسه غیرمجاز فعالی در کشور نداریم و اقدام های نهایی برای تعیین تکلیف سپرده گذاران در حال انجام است.
رئیس شورای پول و اعتبار با قدردانی از همراهی نهاد قضایی و مجلس شورای اسلامی برای حل مشکل غیرمجازها اظهار داشت: مجلس و قوه قضاییه هماهنگی مثبتی با بانک مرکزی دارند و کار تعیین تکلیف این موسسات بر اساس روش پیش بینی شده به پیش می رود و امیدواریم در نهایت شرایط مناسب تری فراهم شود.
به گزارش ایرنا، مرداد ماه امسال با تصمیم شورای پول و اعتبار بانک های تجارت، آینده و موسسه اعتباری ملل مدیریت دارایی ها و بدهی های موسسه های البرز ایرانیان، افضل توس و وحدت (آرمان) را عهده دار شدند.
سیف بدون نام بردن از اسامی بانک ها خاطر نشان کرد که در گزارش امروز به هیات دولت، یکی دو مورد درباره بانک هایی که باید درباره آنها تصمیم گیری شود نیز مطرح شد.
رئیس کل بانک مرکزی در مجموع شرایط حاکم بر نظام پولی و بانکی کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: می توان وضعیت مناسب تری را برای آینده نیز پیش بینی کرد.
وی اظهار داشت: البته بخش دیگری از گزارش امروز بانک مرکزی به سیاست این بانک برای انتظام بخشی به بازار غیرمتشکل پولی اختصاص داشت و امیدواریم سال ۹۶ سالی باشد که همه این مشکلات حل شده و همه زیر نظارت بانک مرکزی فعالیت کنند.
وی افزود: این نظارت برای بانک های نظامی و انتظامی نیز مطرح است و درباره آنها نیز دنبال خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، اکنون بانک های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان و موسسه اعتباری کوثر که به نهادهای نظامی و انتظامی تعلق دارند، زیر نظر بانک مرکزی فعالند؛ در کنار آن دو موسسه ثامن و مهر اقتصاد نیز به این نهادها وابسته هستند که هنوز مجوز فعالیت خود را دریافت نکرده اند؛ در ماه های گذشته خبرهای غیررسمی از احتمال ادغام این بانک ها و موسسات اعتباری در رسانه ها منتشر شده اما هنوز تایید نشده است.
رئیس کل بانک مرکزی درباره سند اخیر منتشر شده از سوی این بانک در زمینه پرداخت های الکترونیک و فعال شده کسب و کارهای نوین در این عرصه اظهار داشت: بانک مرکزی می خواهد همه کسانی که در زمینه پرداخت الکترونیک نقش آفرینی می کنند، زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کنند.
سیف تاکید کرد: هدف ما انتظام بخشی به بازار است تا فین تک ها و همه نهادها و موسساتی که می توانند در این زمینه فعالیت کنند، طبق شرایط اعلام شده بانک مرکزی و با هدف شفافیت و نظارت بیشتر، فعالیت داشته باشند.
خبرنگاری نظر رئیس کل بانک مرکزی را درباره پول مجازی پرسید که وی توضیح داد: پول مجازی موضوعی است که بانک های مرکزی دنیا به تدریج به آن ورود کرده اند و در ایران نیز بانک مرکزی مطالعاتی در این زمینه داشته است اما در زمان مقتضی نظر خود را اعلام خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، «بیت کوین» یا پول مجازی یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی پشتوانه» یا پول حکومتی است. خالقان آن توانسته‌اند آن را در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است.
بیت کوین امکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ ارگان یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تایید هر انتقال بیت‌کوین، تقریبا ده دقیقه است. انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع رسانی شده و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

ابلاغ معاون امور صنایع به نهادهای دولتی و خصوصی برای ایجاد نمایشگاه های دائمی

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغی به نهادهای دولتی و خصوصی ...