خانه > اخبار > تقویت صادرات نساجی با نوآوری در دولت سیزدهم

تقویت صادرات نساجی با نوآوری در دولت سیزدهم

صنعت نساجی در دولت سیزدهم ۱۷ درصد رشد یافته است و بیشترین تمرکز آن بر روی تقویت صادرات با استفاده از نوآوری و فناوری در بازار رقابتی است. در حالی که این صنعت در دولت های گذشته مورد غفلت و تعطیلی واحدهای تولیدی واقع شده بود.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، صنعت نساجی یکی از قدیمی ترین و پیشروترین صنایع در جهان است که در این صنعت از مواد خامی از جمله پنبه یا پشم به عنوان ماده اولیه استفاده و در نهایت برای ساخت پارچه به کار می رود.

این صنعت از آنجایی که یکی از مهمترین نیازهای طبیعی بشر در استفاده از پوشاک و سایر محصولات است، نه تنها منجر به ایجاد اشتغالزایی در کشور شده است بلکه با ارزش افزوده بالا دستاوردهایی از جمله ارزآوری و تولید ثروت ملی را به همراه داشته است.

در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم با سیاست‌گذاری ها و شفاف‌سازی در زنجیره‌های تولید و مدیریت کردن منابع مالی اقدامات مهمی را انجام داده است که یکی از مهمترین این مباحث شناسایی واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد، رفع مشکلات، پرداخت تسهیلات برای نوسازی ماشین آلات و تجهیزات ، شناسایی کشورهای هدف برای صادرات و طرح شفاف‌سازی در سامانه جامع تجارت است.

بر اساس طرح شفاف سازی جریان کالا، تولیدکنندگان موظف هستند تا نسبت به دریافت شناسه و کد نقش در سامانه جامع تجارت اقدام کنند، از این رو در این طرح وضعیت محصولات از ابتدا تا انتهای زنجیره، مورد رصد و پایش قرار می‌گیرد.

شناسایی ۴۰ کشور برای صادرات در حوزه صنعت نساجی

شناسایی کشورهای هدف برای صادرات نساجی یکی از راهبردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در همین راستا کارگروه تخصصی تشکیل و اقدامات کلیدی انجام شده است.

در همین باره وزیر صمت گفته است که ۴۰ کشور برای صادرات صنعت نساجی به بنده معرفی شده است که بر روی آنها کار خواهیم کرد تا به فهرست کشورهای صادراتی در این صنعت اضافه شوند.

بر اساس گفته «عباس علی آبادی» باید کشورهای هدف نساجی را شناسایی کنیم و با امضای تفاهم‌نامه‌ها بر روی بازارهای هدف تمرکز و برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که باید از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در طراحی و نوآوری صنعت نساجی استفاده کنیم، امروز باید با توسعه صادرات در صنعت نساجی و پوشاک به کشورهای همسایه وارد شویم همچنین اگر توانستیم به کشورهای اروپایی صادر کنیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

نمایشگاه معدن(اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی)،ماشین آلات و صنایع وابسته