خانه > اخبار > تمایل صادرکنندگان به بازگشت مکانیزم صرافی در مبادلات ارزی

تمایل صادرکنندگان به بازگشت مکانیزم صرافی در مبادلات ارزی

هجدهمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران در حالی به بررسی پیشنهاد ایجاد سامانه مبادلات ارزی کشاورزی اختصاص داشت که این طرح نتوانست نظر فعالان بخش‌خصوصی را جلب کند. این در حالی بود که در حین توجیه و تشریح این سامانه از سوی طراحان آن، پیامک خبر موافقت رییس‌جمهور با خرید و فروش توافقی ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان در صرافی‌ها، در بین اعضای کمیسیون و فعالان اقتصادی حاضر در جلسه دست به دست می‌شد.

به نقل از  روابط عمومی اتاق تهران، پیشنهاد ایجاد سامانه مبادلات ارزی برای بخش کشاورزی و غذایی کشور نخستین بار در یکی از جلسات این کمیسیون از سوی مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی مطرح شد. شاهرخ شجری که در نشست هجدهم کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران تیم فنی این سامانه که به گفته وی از بخش خصوصی هستند را همراه با خود به جلسه آورده بود، در جلب نظر موافق فعالان اقتصادی را برای استفاده از سامانه مبادلات ارزی کشاورزی البته چندان موفق نبود چون علاوه بر ایراداتی که در سامانه مشاهده می‌شد، خبر رسید که مبادله ارز در صرافی‌ها نیز به زودی آزاد می‌شود.

اما بر اساس توضیحاتی که مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی درباره این سامانه که با عنوان سامانه سماک در دست تاسیس است، صادرکنندگان بخش کشاورزی و غذایی کشور می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را از طریق این سامانه با متقاضیان و واردکنندگان معامله کنند در حالی که هیچگونه اطلاعات ارزی آنان افشا نخواهد شد.

به گفته شجری، در حالی که بر اساس تصمیم دولت، ۸۰ درصد ارز صادراتی شرکت‌های دولتی و پتروشیمی‌ها باید در سامانه نیما مبادله شود، ۲۰ درصد باقی مانده که بخش کشاورزی و صنایع غذایی نیز جزو آن است در بلاتکلیفی به سر می‌برد، از این رو با ایجاد سامانه ارزی دیگری می‌توان ارز صادراتی این بخش را برای تبادل میان صادرکنندگان و واردکنندگان و متقاضیان به کار گرفت.

وی افزود: در حال حاضر، ۴۶ درصد صادرات بخش کشاورزی و مواد غذایی ایران به دو بازار عراق و افغانستان صادرات می‌شود در حالی که در این بازار، مبادلات به صورت ریالی میان صادرکنندگان و خریداران این دو کشور انجام می‌شود. از این رو، دولت در دستورالعمل قبلی خود، موافقت کرد که صادرات بخش کشاورزی کشور از بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور و از طریق سامانه نیما، معاف شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سامانه نیما، مبادلات ارزی تنها با نرخ ۴۲۰۰ تومان انجام می‌شود، افزود: صادرکنندگان بخش کشاورزی موافق با عرضه ارز صادراتی به نرخ ۴۲۰۰ تومان نیستند.

وی افزود: بر اساس پیشنهاد بانک مرکزی، صادرکنندگان محصولات کشاورزی می‌توانند ارز حاصل از صادرات را با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار در سامانه نیما مبادله کنند اما واریزنامه‌های صادراتی را با نرخ آزاد بفروش برسانند.

به گفته وی، این رویکرد ممکن است اشکالاتی از جمله صدور واریزنامه‌های صادراتی صوری را گسترش دهد.

شجری در دفاع از ایجاد سامانه مبادله ارزی کشاورزی، گفت: در این سامانه، ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان با نرخ توافقی مبادله می‌شود در حالی که تامین ارز موردنیاز برای کالاهایی غیر از آنچه که از طریق سامانه نیما قابل انجام است، از طریق این سامانه جدید وجود خواهد داشت.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر کشور: فعال کردن معادن ۸۸۸ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت: بالغ بر ۸۸۸ هزار فرصت ...