خانه > اخبار > توان تولید بنزین یورو۵ در ستاره خلیج‌فارس

توان تولید بنزین یورو۵ در ستاره خلیج‌فارس

پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس توانایی تولید بنزین یورو ۵ را دارد. مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج با اشاره به این مطلب درباره علت نوسان تولید بنزین در این پالایشگاه توضیح داد: از آنجایی که خوراک پالایشگاه از پارس‌جنوبی تامین می‌شود و خوراک پارس‌جنوبی درحال‌حاضر مشتری زیادی دارد، گاهی خوراک مورد نیاز پالایشگاه تامین نمی‌شد.

به نقل از  ایسنا، مرتضی امامی در نشست خبری که در محل پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس برگزار شد با بیان اینکه از فعالیت این پالایشگاه ۱۱۱ سال می‌گذرد، افزود: هنگامی که عمر یک پروژه طولانی شود چالش‌های آن نیز افزایش می‌یابد. به‌ویژه اگر دولت‌ها و استراتژی‌ها تغییر کند. از سوی دیگر در بخشی از عمر پالایشگاه با تحریم‌ها روبه‌رو بودیم و تحریم‌ها روی روند تکمیل پروژه پالایشگاه آثار سوء داشت.

تفاوت بنزین یورو ۴ و یورو ۵
وی با اشاره به انتقال میعانات گازی از پارس‌جنوبی به پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس گفت: به دلیل کیفیت مطلوب میعانات گازی که از پارس‌جنوبی به پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس منتقل می‌شود محصولاتی که در این پالایشگاه تولید می‌شود زودتر از پیش‌بینی به کیفیت مطلوب رسید. درحال‌حاضر گازوییلی که در پالایشگاه تولید می‌شود از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و بنزینی که دراین پالایشگاه تولید می‌شود یورو ۴ است.مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس درباره تفاوت بنزین یورو ۴ و یورو ۵۵ گفت: تفاوت بنزین یورو ۴ و یورو ۵ میزان گوگرد است. میزان گوگرد بنزین یورو ۴ باید ppm۵۰۰ باشد درحالی که میزان گوگرد بنزین یورو ۴ که در پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس تولید می‌شود ۱۰ppm است. اکتان یورو ۵ باید بالا باشد، اکتان یورو ۴ باید ۹۲ باشد و یورو ۵ باید ۹۵ باشد.
امامی با بیان اینکه ماشین‌هایی که در کشور تردد می‌کنند برای اکتان بالا آمادگی ندارند، تصریح کرد: درحال‌حاضر پالایشگاه توانایی تولید بنزین یورو ۵ را دارد، اما متقاضی بنزین که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است تقاضای بنزین یورو ۵ از ما ندارد.وی با تاکید بر اینکه میعاناتی که از پارس‌جنوبی منتقل می‌شود دارای کیفیت خوبی است، اظهار کرد: به همین دلیل محصولی که در پالایشگاه ساخته می‌شود از یورو ۵ نیز بهتر است. درحال‌حاضر بیشترین میزان اکتانی که در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد نزدیک به ۹۰ است. از سوی دیگر آروماتیک باید ۳۵ درصد باشد که محصولی که در پالایشگاه تولید می‌شود زیر ۳۵ درصد است. همچنین بنزن باید زیر یک درصد باشد که بنزن محصولات ما نیز از یک درصد کمتر است.

امکان تولید روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین
مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس از راه‌اندازی واحد ۱۸ پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خبر داد و اظهار کرد: با راه‌اندازی این واحد میزان تولید بنزین افزایش یافته و شرایط تولید بنزین مرغوب پایدار شده است. قبل از راه‌اندازی این واحد میزان تولید بنزین حدود ۸میلیون لیتر در روز بود که با راه‌اندازی واحد ۱۸ می‌توانیم روزی ۱۰ میلیون لیتر بنزین تولید کنیم.امامی درباره اختلال در فرآیند بنزین‌سازی در پالایشگاه نفت ستاره نفت خلیج‌فارس، توضیح داد: خوراک پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس باید از پارس‌جنوبی تامین شود. از سوی دیگر از آنجایی که محصولات تولید شده از پارس‌جنوبی کیفیت بالایی دارد مشتری زیادی داشته و باعث می‌شود میزان خوراک مورد نظر ما تامین نشود. به همین دلیل در تولید بنزین نوسان وجود دارد. اما اگر یک فاز ۱۲۰ هزار بشکه در نظر گرفته شود، تولید ۹۵ هزار بشکه تثبیت شده است.وی درباره میزان هیدروژن نیز توضیح داد: در طراحی پالایشگاه در ظرفیت کامل که ۳۶۰ هزار بشکه است، حدود ۲۰ تن در ساعت هیدروژن تولید می‌شود. البته برنامه‌ای مبنی بر راه‌اندازی کارخانه پتروشیمی در پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس وجود دارد. به طور کلی در فرآیند واحد بنزین‌سازی مقدار زیادی هیدروژن تولید می‌شود که قسمت اعظم آن برای سوخت پالایشگاه مصرف می‌شود. از آنجایی که شرکت ملی گاز خط لوله خود را تمیز نکرده بود ریز آهن وارد خط لوله شده و شرایط به تازگی مطلوب شده است. از سوی دیگر برنامه‌ای وجود دارد مبنی‌بر اینکه هیدروژن را به پالایشگاه بندرعباس منتقل کنیم. زیرا در آن پالایشگاه یک واحد هیدروژن پلن وجود دارد و هیدروژن تولید می‌کند و از آنجایی که تولید هیدروژن بسیار پر هزینه است قرار است ما هیدروژن خود را به آنجا منتقل کنیم.مدیرعامل پالایشگاه ستاره نفت خلیج‌فارس با اشاره به مشکل تامین خوراک از پارس‌جنوبی گفت: کشور به پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس نیاز دارد و باید خوراک این پالایشگاه را تامین کند. در یک مقطعی مشتری‌ها هجوم آوردند و خوراک پارس‌جنوبی را خریداری کرده‌اند اما در این مدت امور پالایشگاه مدیریت شده و خوراک از مخازن تامین شده است. درحال‌حاضر حدود ۳۰۰ مترمکعب در ساعت تولید محصول اکتانایزر است که ۸۰ درصد آن پلت فرمیت می‌شود؛ به عبارت دیگر در ساعت ۲۴۰ مترمکعب بنزین اکتان ۹۵ ساخته می‌شود.امامی درباره سایر محصولاتی که در پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس تولید می‌شود توضیح داد: در پالایشگاه، نفت گاز و نفت سفید تولید می‌شود. حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ مترمکعب در ساعت نفت گاز تولید می‌شود و حدود ۵۰ مترمکعب در ساعت نفت سفید تولید می‌شود. نفت گاز و نفت سفیدی که در اینجا تولید می‌شود به دلیل کیفیت خوراک پارس‌جنوبی گوگرد کمتری نسبت به پالایشگاه‌های دیگر دارد.

تولید سوخت جت و هواپیمای نظامی در ستاره خلیج‌فارس
مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس از تولید سوخت جت و هواپیمای نظامی در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس خبر داد و گفت: با تصفیه نفت گاز و نفت سفید می‌توانیم سوخت جت و هواپیمای نظامی تولید کنیم که به احتمال این موضوع در سال آینده به نتیجه برسد. درحال‌حاضر براساس مدیریت هزینه‌ای که صورت گرفته تمرکز در فاز ۲ روی تولید بنزین خواهد بود تا تولید بنزین به ۲۰ میلیون تن در روز برسد.امامی درباره میزان تولید ال‌پی‌جی توضیح داد: قصد داریم ال‌پی‌جی را انبار کنیم و از طریق کامیون به فروش برسانیم، میزان ال‌پی‌جی در کشور زیاد است و ما در صدد صادرات این محصول هستیم. به احتمال این محصول را به بندر شهید رجایی برسانیم و به دو طریق ال‌پی‌جی سرد و ال‌پی‌جی گرم به فروش برسانیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

واردات از روسیه دو برابر شد /رشد ۴۰ درصدی صادرات

آمار نشان می دهد طی سه ماهه نخست سال جاری واردات و صادرات به روسیه ...