خانه > اخبار > تورم نقطه به نقطه و تورم رسمی؟!؟!؟!؟!

تورم نقطه به نقطه و تورم رسمی؟!؟!؟!؟!

 

تورم نقطه به نقطه اصطلاحی است که این روزها زیاد از زبان سیاستمداران و مسئولان و کارشناسان اقتصادی می شنویم . تورم نقطه به نقطه چیست و چه تفاوتی با نرخ رسمی تورم دارد؟

اقتصاددانان تورم را افزایش سطح عمومی قیمت ها تعریف می کنند . برای اندازه گیری میزان تورم روش های مختلفی وجود دارد . یکی از این روش ها که بیشتر هم مورد استفاده قرار می گیرد تشکیل سبد مصرف خانوار است . به این معنی که بانک مرکزی مجموعه ای از محصولات و خدماتی که یک خانواده شهری و یک خانواده روستایی مصرف می کنند را در نظر می گیرد ( در حدود ۳۵۹ قلم کالا و خدمات ) و در بازه های زمانی مختلف بر اساس نمونه گیری کارشناسان قیمت بازاری این سبد را جمع آوری می نمایند . سپس بر اساس سهم هر کالا و وزن دهی به آن  در سبد خانوار ، شاخصی برای قیمت ها محاسبه می گردد که به نوعی میانگینی موزون از کالاهای سبد خانوار است . بانک مرکزی به عنوان متولی اعلام نرخ تورم  ، بر اساس تغییر شاخص قیمت این سبد ، افزایش یا کاهش قیمت ها را معیار محاسبه تورم قرار می دهد و مثلا اعلام می کند تورم در مناطق شهری به میزان A و در مناطق روستایی B  مقدار است .

یک نکته مهم در محاسبه تغییر شاخص قیمت این است که این قیمت را با کدام قیمت گذشته مقایسه کنیم ؟ اگر مقایسه شاخص قیمت دی ۹۴ ( میانگین موزون قیمت سبد خانوار) به شاخص قیمت مدت مشابه سال قبل یعنی شاخص قیمت در دی ۹۳  باشد به آن تورم نقطه به نقطه می گویند . تورم نقطه به نقطه به زبان ساده به ما می گوید قیمت کالاهای مصرفی یک خانواده  به طور متوسط در دی امسال چقدر از دی پارسال افزایش یا کاهش داشته است .

اگر در محاسبه تورم ، میانگین ۱۲ ماه گذشته شاخص قیمت با میانگین ۱۲ ماه مشابه قبل از آن مقایسه شود به آن نرخ رسمی تورم می گویند .

همچنین ببینید

تورم ٧.٧ درصد شد

شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۹.۶ را نشان می‌دهد که ...