خانه > اخبار > تیر خلاص بریتانیا به پیکر معدنکاری جهان

تیر خلاص بریتانیا به پیکر معدنکاری جهان

 

به نظر می‌رسد دریای متلاطم بازارهای معدنی جهان، قصد آرام گرفتن ندارد. ۳ ماه نخست سال جاری میلادی، پس از ۴ سال دشوار، اندکی آرامش به بازارها برگشته بود و قیمت محصولات معدنی در حال رشد بودند اما توفان جدیدی از راه رسید: رفراندوم بریتانیا برای جدایی از اتحادیه اروپا.

بازارهای معدنی

به نقل از روزنامه صمت: مردم خلاف انتظارات به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، زمزمه استعفای دیوید کامرون به گوش رسید و اختلافات مردم انگلستان و اسکاتلند (که رای به ماندن در اتحادیه اروپا داده بودند) به اوج خود رسید. این اتفاقات که هر کدام از آنها می‌توانستند پیامدهای بسیاری در بازارهای جهانی داشته باشند، باعث شدند تا مکانیزم‌های بازارها به هم ریخته و آینده‌ای تاریک بر شرکت‌های معدنی جهان سایه بیفکند.
آرامش پیش از توفان
از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، روند مثبت قیمت محصولات معدنی امید را در بین معدنکاران جهان ایجاد کرده بود. براساس نتایج مطالعه جدیدی که هفته گذشته انتشار یافت، ۴۳ درصد از رهبران معدنی استرالیا اعلام کرده بودند که نسبت به ۱۲ ماه پیش روی شرکت‌های‌شان خوشبین هستند. این نتیجه در حالی از سوی موسسه مشاوره معدنی «نیوپورت» به‌دست آمده بود که ارقام سال گذشته، فقط ۱۰ درصد خوش‌بینی را نشان می‌دادند. روز برگزاری رفراندوم جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا هم بلومبرگ گزارشی انتشار داد که از افزایش ثبات در بازارهای معدنی حکایت می‌کرد. در این گزارش، آلبرتو کالدرون، مدیرعامل شرکت اوریکا که بزرگترین تامین‌کننده تجهیزات و مواد انفجاری برای شرکت‌های معدنی است، از افزایش ثبات در بازارهای معدنی و احیای امیدوارکننده قیمت‌ها سخن گفته بود. او که انتظار نداشت شهروندان بریتانیایی به جدایی این کشور از اتحادیه اروپا رای دهند، بی‌ثباتی بازارها، کاهش سود و تعدیل نیرو را در شرکت‌های معدنی جهان، پایان یافته خواند و روزهای روشنی برای این بخش اقتصادی جهان پیش‌بینی کرد.

همچنین ببینید

وضعیت همکاری ایران و اروپا در بخش کشاورزی

رئیس اتاق بازرگانی تهران به تشریح وضعیت همکاری ایران و اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی ...