خانه > اخبار > ثبات؛ مهمترین دستاورد اقتصادی دولت

ثبات؛ مهمترین دستاورد اقتصادی دولت

مهم‌ ترین دستاورد و نقطه قوت دولت در عرصه اقتصادی به باور کارشناسان، ثبات و پیش بینی پذیری بازارها برای فعالان اقتصادی طی سال گذشته بود. صاحب نظران، همچنین روند اقتصاد ایران در سال ۹۶ را رو به جلو ارزیابی می کنند.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن استان تهران به نقل از ایرنا، اقتصاد ایران با تدابیر و برنامه ریزی های دولت سالی با ثبات را گذراند و از نگاه کارشناسان بسترهای رونق اقتصادی و حرکت رو به جلو در این زمینه مهیا شده است. روزنامه ها در گزارش های خود به چشم انداز اقتصاد ایران و پیامدهای ایجاد ثبات در این عرصه پرداخته اند.

 

** چشم انداز اقتصاد ایران

روزنامه «تجارت» گفت و گویی را با «سعید لیلاز» با عنوان «ثبات اقتصادی مهمترین دستاورد دولت» منتشر کرد. لیلاز در این گفت و گو مهم‌ ترین دستاورد و نقطه قوت اقتصاد سال گذشته را ثبات و پیش بینی پذیری آن دانست و گفت: در این پیش بینی پذیری بازارها برای فعالان اقتصادی نتیجه برگشت اقتصاد به ثبات است که عده‌ای به اشتباه از این شرایط تصور رکود اقتصادی را دارند.

او افزود: سیاست‌های اقتصادی در یک سال و چند ماه تحقق پیدا نمی‌کند بلکه در دورن یک روند و در یک ساختار پیش می‌روند. رویدادها و دستاوردهای اقتصادی در سال ۹۵ به دنبال سیاست‌های اتخاذ شده در طول سه سال قبل از آن رخ داده و به دست آمده است.

لیلاز همچنین یادآور شد: هر چند که در طول چهار سال گذشته شاهد ترمیم و اصلاح ساختار اقتصادی کشورمان بودیم اما این دستاوردهای اقتصادی کمتر برای مردم قابل لمس است اما اثرگذاری آن در زندگی اقشار مختلف مردم قابل اثبات است.

روزنامه «تفاهم» در گزارشی سال ۹۶ را سال جذب سرمایه های خارجی دانست. این روزنامه به نقل از «مهدی تقوی» مدرس دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی نوشت: بی‌تردید با گذر زمان شاهد افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی خواهیم بود و این اتفاق در سال جدید سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

وی وضعیت کلی اقتصاد را در سال ۹۶ به شرط تداوم حرکت دولت تدبیر و امید رو به جلو و مثبت ارزیابی کرد و گفت: با به ثمر نشستن برجام، کلیت اقتصاد که در آستانه فروپاشی بود، بار دیگر به مسیر اصلی‌ خود بازگشت. سال گذشته نزدیک به یک میلیون نفر جذب بازارهای کار شدند و به بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی تسهیلات اعطا شد و بی‌تردید در سال‌ جدید نیز شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه ها خواهیم بود. از جمله اینکه با ورود تکنولوژی های جدید در اقتصاد کشور، جانی تازه به بدنه صنعت و تولید تزریق خواهد شد.

روزنامه «جهان صنعت» نیز در ترسیم چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ نوشت: با وجود اینکه افزایش نرخ رشد اقتصادی، کاهش تورم مصرف ‌کننده و تداوم در رشد نرخ تورم تولیدکننده به عنوان دستاورد‌های دولت در سال گذشته به شمار می‌روند و می‌توان گفت اقتصاد ایران در برخی شاخه‌ها از رکود خارج شده ولی در برخی شاخه‌های دیگر همچنان در رکود است و نیازمند اقدامات اساسی در بخش‌های کلیدی اقتصاد است.

جهان صنعت افزود: مهم ‌ترین موضوعی که دولت باید در اولویت قرار دهد، توجه به بنگاه‌های کوچک و متوسط برای راه‌اندازی کسب و کار است. راه‌اندازی کسب و کار در این بنگاه‌ها مستلزم حمایت دولت از کسب و کارهای خرد و متوسط است، به این معنی که هم فضای کسب و کار کشور بهبود می‌یابد و هم بانک‌ها درصدد تامین مالی برآیند.

همچنین ببینید

سایه‌روشن تجارت خارجی ایران/کیفیت واردات افزایش یافت

محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت صادرات غیرنفتی در نه ...