خانه > اخبار > جبران عقب ماندگی در صنعت چاپ با همکاری تشکل ها میسر می شود

جبران عقب ماندگی در صنعت چاپ با همکاری تشکل ها میسر می شود

رئیس انجمن علمی و فناوری صنعت چاپ ایران گفت: صنعت چاپ ایران از تحولات جهانی دور مانده و ضرورت دارد با نگاه علمی -کارشناسی و همکاری دست اندرکاران وزارت صنعت و ارشاد، همچنین تشکل های این بخش به جبران عقب ماندگی ها پرداخت.

 

«محمد بیطرفان» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: مهمترین دستاورد صنعت چاپ و بسته بندی ایجاد ارزش افزوده در همه بخش های اقتصادی و موفقیت در بازارهای جهانی است.
وی ضرورت همکاری وزارتخانه ها و دستگاه های متولی با این انجمن را ضروری دانست و گفت: اصلاح ساختار نهادهای صنعت چاپ، اصلاح سرفصل های آموزشی و دانشگاهی همگام با تحولات جهانی، توجه به نیازهای اساسی آن و توسعه نوآوری و کارآفرینی در این صنعت از جمله نیازهای اساسی این بخش محسوب می شود.
‎بیطرفان اضافه کرد: آسیب شناسی صادرات محصولات و کالای ایرانی ایجاد کلینیک بسته بندی را ضروری می سازد و آماده ایم این کلینیک را با همکاری دستگاه ها و سازمان ها ایجاد کنیم.
‎ 
‎** صنعت چاپ به عنوان مادر همه صنایع 
‎مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران و نماینده تام الاختیار تشکل های سراسر کشور نیز در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: کشورهای توسعه یافته صنعت چاپ را پس از صنایع نظامی و کشاورزی در رتبه سوم قرار می دهند، اما در ایران عرصه این صنعت منحصر به چاپ نشریات و مکتوبات است.
‎«غلامرضا شجاع» ضمن تاکید بر اینکه این صنعت نیازمند حمایت مسئولان است، افزود: صنعت چاپ مادر همه صنوف و صنایع محسوب می شود و صادرات، بازاریابی، توسعه اشتغال و کارآفرینی در آن می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای کشورمان به همراه داشته باشد.
شجاع چالش‌های این صنعت در ایران را یادآور شد و خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ای بین وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت امضا شده، اما چاپ هنوز به بخش صنعت منتقل نشده است.
به گزارش ایرنا، فشارهای اقتصادی در سال های گذشته به دلایلی از جمله افزایش نرخ ارز، نبود تسهیلات ارزی برای صنعت چاپ، ایجاد محدودیت و مشکل در تامین مواد اولیه و واسطه ای، تامین فناوری های مورد نیاز و همچنین اجازه ندادن برای ورود برخی قطعات و مواد مصرفی ماشین آلات، فعالیت این صنعت را با مشکلات اساسی روبرو ساخته است.
آذرماه پارسال رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران در گفت وگو با ایرنا «خودتحریمی» را به عنوان مشکل اساسی فراروی این صنعت در کشور دانست و گفته بود: ایران در تولید کاغذ از مزیت برخوردار نیست، اما دولت با حمایت از تولید داخل کاغذ و بالا بردن تعرفه واردات مواد واسطه ای آن، بر فعالیت بسیاری از کارخانه ها و همچنین قیمت ها تاثیر می گذارد که به مثابه خود تحریمی است.

همچنین ببینید

چک آماده همکاری در بخش معدن با ایران است

معاون وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک گفت: کشورش آماده همکاری در بخش معدن به ...