خانه > اخبار > جزئیات تجارت ۱۰ ماهه با آفریقا/ صادرات ۱۹ درصد افزایش یافت

جزئیات تجارت ۱۰ ماهه با آفریقا/ صادرات ۱۹ درصد افزایش یافت

سخنگوی باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: ۲.۴ میلیون تن کالا به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار به آفریقا صادرات داشتیم که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۹ درصدی در وزن و ۱۹ درصدی در ارزش داشته است.

به نقل از خبرگزاری مهر، دیروز علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به اینکه بازار آفریقا برای دولت سیزدهم حائز اهمیت است، گفته بود که ۸ مرکز در حوزه آفریقا راه اندازی شده و ۳ رایزن بازرگانی به قاره آفریقا اعزام شده است.

به گفته وی، تجارت با آفریقا تا پایان سال به ۱.۲ میلیارد دلار خواهد رسید که ۹۵ درصد این رقم مربوط به صادرات کالاهای ایرانی می‌شود.

در این رابطه سید روح الله لطیفی در مورد آخرین وضعیت تجارت ایران و آفریقا، اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان دی ماه ۲ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۸۸ میلیون و ۴۲ هزار و ۳۱۲ دلار بین ایران و آفریقا تبادل شد که نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۱ دردی در وزن و ۲۲ درصدی در ارزش همراه بوده است.

سخنگوی باشگاه تجار ایران و آفریقا افزود: از این میزان ۲ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۶۱۹ تن به ارزش یک میلیارد و ۱۰۸ میلیون و ۳۵۷ هزار دلار آن صادرات کالاهای ایرانی به آفریقا بود و ۸۴ هزار و ۲۸۰ تن کالا به ارزش ۷۹ میلیون و ۶۸۵ هزار دلار نیز از آفریقا به ایران وارد شده است.

لطیفی ادامه داد: آهنگ رشد صادرات کالاهای ایرانی به آفریقا نسبت به ماههای قبل با کمی کندی مواجه شده ولی علیرغم این کاهش شتاب، در ۱۰ ماهه امسال صادرات به ۴۵ کشور از ۵۴ کشور آفریقایی صورت گرفته و رشد ۹ درصدی در وزن و ۱۹ درصدی در ارزش داشته است.

وی تصریح کرد: آفریقای جنوبی با خرید ۲۸۲ میلیون و ۵۲۶ هزار دلار (رشد ۳۱ درصدی)، موزامبیک با ۱۸۹ میلیون و ۱۷۸ هزار دلار (رشد ۲۴۱ درصدی)، غنا با ۱۴۴ میلیون و ۱۱۲ هزار دلار (کاهش ۵۴ درصدی)، سودان با ۱۴۱ میلیون و ۷۰۹ هزار دلار (رشد ۹۶ درصدی)، نیجریه با ۱۲۹ میلیون و ۶۱ هزار دلار (رشد ۵۱ درصدی)، کنیا با ۴۴ میلیون و ۶۴۲ هزار دلار (کاهش ۲۸ درصدی) و ساحل عاج با ۴۰ میلیون و ۷۴۸ هزار دلار (رشد ۱۹۰ درصدی)، هفت مقصد اول صادرات کالا از ایران به کشورهای آفریقایی بودند.

سخنگوی باشگاه تجار ایران و آفریقا اظهار کرد: همچنین از ابتدای سال تا پایان دی ماه سال ۱۴۰۱ از ۲۲ کشور آفریقایی کالا وارد شده که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزن ۷۰ درصد و از لحاظ ارزش ۷۹ درصد رشد داشته است.

لطیفی در خصوص هفت مبدا تأمین کالا از آفریقا برای ایران گفت: تانزانیا با فروش ۱۹ میلیون و ۵۸۶ هزار دلار (رشد ۱۰۳ درصدی)، کنیا با ۱۵ میلیون و ۲۷۷ هزار دلار (رشد ۲۲۵ درصدی)، آفریقای جنوبی با ۱۲ میلیون و ۱۱۲ هزار دلار (رشد ۱۷۹ درصدی)، غنا با هشت میلیون و ۵۱۰ هزار دلار (رشد ۲۸ درصدی)، سیشل با هفت میلیون و ۷۹ هزار دلار (رشد ۱۷۹ درصدی)، کنگو با چهار میلیون و ۷۴۲ هزار دلار (رشد ۱۴۲۴ درصدی) و مصر با چهار میلیون و ۱۰ هزار دلار (رشد ۸۲ درصدی)، هفت کشور نخست آفریقایی فروش کالا به ایران بودند.

وی تاکید کرد: ظرفیت بازار یک هزار و صد میلیارد دلاری آفریقا به عنوان بازاری بکر اهمیت بسیاری دارد که با رفع موانع زیر ساختی و لجستیکی، معرفی ظرفیت‌ها و نزدیک شدن تجار ایران و آفریقا و تسهیلات تبادل مالی و حضور مؤثر در بازارهای هدف و اراده تجار و دولت‌ها می‌تواند جهش روابط تجاری ایران و آفریقا را به همراه داشته باشد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

غنا، خواستار بهره مندی از توانمندی‌های سازمان ملی استاندارد ایران شد

با توجه به توانمندی‌های سازمان ملی استاندارد ایران در حوزه استانداردسازی، ارزیابی انطباق و حلال، ...