خانه > اخبار > جزئیات ورود پول خارجی به صنعت

جزئیات ورود پول خارجی به صنعت

همزمان با اشتیاق سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران، جزئیات مشارکت آنها در پروژه‌های صنعتی اعلام شد. متولیان حوزه صنعت سهم طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای امسال تا پایان مهر را ۳۷ مورد به ارزش بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کردند که قراردادهای سیتروئن و پژو نیز از جمله آنها بوده است. سرمایه‌گذاری خارجی امروزه به یکی از پایه‌های اقتصاد بین‌الملل تبدیل شده و عاملی مهم در استراتژی توسعه ملی محسوب می‌شود.

 

به نقل از دنیای اقتصاد بررسی روند توسعه در کشورهای مختلف از جمله کشورهای در حال توسعه، بیانگر اهمیت نقش سرمایه‌گذاری خارجی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه در این کشورها است. امروزه و خصوصا در دهه اخیر نیز مشاهده شده که یکی از ویژگی‌های مهم اقتصاد جهانی، رشد چشمگیر جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است. ارزیابی‌های بین‌المللی نشان می‌دهد عوامل مختلفی بر انتخاب مقصد سرمایه‌گذاری اثر دارد؛ بنابراین بهبود جایگاه ایران در هر کدام از این عوامل می‌تواند در جذب بیشتر سرمایه‌های خارجی موثر واقع شود.

اندازه بازار داخلی، هزینه نیروی کار، شفافیت قانون‌گذاری و نبود فساد، فضای امنیت عمومی، کارآیی فرآیندهای قانون‌گذاری، ظرفیت نوآوری و تکنولوژیک نرخ‌های مالیات و سهولت پرداخت آن، سطح توانایی و استعداد نیروی کار، سهولت جابه جایی سرمایه به داخل و خارج از کشور، دسترسی به سرمایه‌های مالی در بازار داخلی، مشوق‌های دولتی به سرمایه‌گذاران، ظرفیت‌های تحقیق و توسعه، توافق‌های دوجانبه یا منطقه‌ای، قدرت سرمایه‌گذاران و حقوق مالکیت از جمله این عوامل است. از سوی دیگر، دسترسی به مواد خام و سایر نهاده‌های تولید، دسترسی به زمین و سایر مستغلات، کیفیت زیرساخت‌های حمل و نقل، کیفیت زیرساخت‌های صنعت برق و کیفیت زیرساخت‌های مخابراتی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر انتخاب مقصد سرمایه‌گذاری است. در عین حال، مهم‌ترین عواملی که می‌توانند موجب تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه‌گذاری خارجی شرکت‌ها شوند عبارت از قابل دسترس بودن اهداف کیفی، فضای اقتصاد کلان، پویایی بازار ارزهای خارجی، دسترسی به بودجه مورد نیاز، تحمل ریسک، هزینه دسترسی به اهداف، فضای قانون‌گذاری و حداقل سپرده است.

همچنین ببینید

بیش از 4600 طرح صنعتی امسال در کشور بهره برداری شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای امسال تا پایان دی ماه، چهار ...