خانه > اخبار > حافظیه پربازدیدترین مکان گردشگری ایران شد

حافظیه پربازدیدترین مکان گردشگری ایران شد

 

به عقیده بازدیدکنندگان؛ حافظیه از مکان‌هایی است که برخورد راهنمایان و کارمندان آن بسیار مناسب و از نظر حفاظتی نیز مناسب است. زیرساخت‌های این مکان نیز تکمیل است. هزینه بلیت حافظیه برای گردشگران داخلی ۳ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰ هزار تومان است!

در ایام نوروز حدود ۴۰ هزار نفر روزانه از این مکان بازدید می‌کردند که بسیار بیشتر از ظرفیت تحمل این مکان بود. در روزهای عادی سال نیز تعداد بازدیدکنندگان از ۲ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ نفر متغیر است. به نظر می‌رسد با این میزان بازدیدکننده به زودی شاهد آسیب‌های جدی به حافظیه باشیم. با این روند ممکن است حافظ خانه جاودانه خود را از دست بدهد. هزینه بلیت اتوبوس از تهران به شیراز حدود ۶۰ هزار تومان است، از تهران تا شیراز با اتوبوس ۱۲ ساعت زمان می‌برد و برای اقامت نیز هزینه مهمانسراها هر شب ۳۵ هزار تومان و هتل‌های ۵ ستاره شبی ۳۰۰ هزار تومان و هتل‌های ۳ ستاره نیز شبی ۱۵۰ هزار تومان است. هزینه تورهای دوشبه تهران به شیراز؛ گران‌ترین ۵۰۰ هزار تومان و ارزان‌ترین ۳۰۰ هزار تومان است. به طورمعمول هتل‌ها از تورها هزینه کمتری دریافت می‌کنند. قیمت بلیت اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری برای گردشگران خارجی چند برابر قیمت بلیت گردشگران داخلی است و این امر بارها مورد اعتراض انجمن‌ها و نهادهای مختلف گردشگری کشور قرار گرفته است اما تغییری در این زمینه رخ نداده است.
حافظ و فوتبال همخوانی ندارند!
بسیاری از فعالان گردشگری از اقدامات شهرداری چه در حوزه حفاظت از حافظیه و چه در زمینه ایجاد ورزشگاه روبه‌روی حافظیه ناراضی هستند. به عقیده آنها حریم یک مجموعه فرهنگی مکان مناسبی برای دعوای طرفداران تیم‌های فوتبال نیست و سنگفرش کردن خیابان حافظیه نیز اگرچه به منظور حفاظت از حافظیه انجام شده اما اعتراض برخی فعالان گردشگری را به همراه داشته است. سیاوش آریا، فعال گردشگری در شیراز به صمت می‌گوید: مشکل عمده حافظیه احداث ورزشگاه و استادیوم فوتبال در نزدیکی حافظیه است. ورزشگاه حافظیه روبه‌روی مجموعه حافظیه ایجاد شده که زمین چمن فوتبال و استخر دارد. او می‌افزاید: زمانی که مسابقات حساس فوتبال در این ورزشگاه برگزار می‌شوند هم مسیرهای منتهی به حافظیه بسته و یا با ترافیک سنگین مواجه می‌شوند و هم به دلیل دعوای طرفداران دو تیم از نظر اخلاقی و فرهنگی شرایطی ایجاد می‌شود که برای یک مجموعه تاریخی و فرهنگی مناسب نیست. آریا ادعا می‌کند که حافظیه بیشترین بازدید را در میان اماکن تفریحی، تاریخی و گردشگری در کشور داراست و اضافه می‌کند: ساعت کاری حافظیه در ایام نوروز شبانه روزی بوده و در دیگر ایام سال نیز از ۸ صبح تا ۱۰ شب در این مکان از بازدیدکنندگان پذیرایی می‌شود. او درباره گران‌تر بودن قیمت بلیت گردشگران خارجی نسبت به گردشگران داخلی اظهار می‌کند: قیمت بلیت اماکن فرهنگی و تاریخی برای گردشگران خارجی نسبت به گردشگران داخلی چندبرابر است و این تصمیمی است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرفته است. تاکنون چندین بار از سوی انجمن تورگردانان کشور و انجمن‌های مختلف گردشگری و چندین بار نیز توسط رسانه‌ها نسبت به این امر اعتراض شده اما هیچ اتفاقی از سوی نهادهای دولتی تصمیم‌گیرنده رخ نداده است.
آریا اظهار می‌کند: یکی دیگر از مشکلات حافظیه آن است که خیابان حافظیه را سنگفرش کردند اما همچنان وسیله‌های نقلیه شخصی در این خیابان تردد می‌کنند و تنها وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی حق ورود به این خیابان را ندارند.

همچنین ببینید

۱۲۳ هزار گردشگر خارجی در اصفهان

گردشگری پردرآمدترین صنعت در دنیای مدرن امروز است به‌طوری‌که بسیاری از شهرها و کشورهای مطرح ...