خانه > اخبار > حضور نیافتن صنایع استان تهران در عرصه رقابت سبز زنگ خطر ساماندهی این بخش است

حضور نیافتن صنایع استان تهران در عرصه رقابت سبز زنگ خطر ساماندهی این بخش است

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا معصومه ابتکار در هفدهمین همایش ملی معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز که با حضور معاون اول رییس جمهوری در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، گفت: دولت یازدهم به رغم مشکلات متعدد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و اشتغال،همواره یکی از مهمترین اولویت های خود را به موضوع محیط زیست اختصاص داده تا جایی که ییس جمهوری بارها اعلام کرد که دولت یازدهم دولت محیط زیست است.
وی با بیان اینکه دولت اقدامات و گام های جدی برای حمایت و حفاظت محیط زیست برداشته است اظهار کرد: تصویب برنامه اقتصاد کم کربن در هیات دولت که به عنوان پشتوانه ای مهم در برنامه ششم توسعه مورد استفاده قرار گرفت یکی از همین اقدامات مهم در حوزه محیط زیست است.

 

تصویب برنامه فرابخشی با تاکید بر مصرف بهینه انرژی تا ۵ سال آینده

ابتکار افزود: استفاده از برنامه اقتصاد کم کربن در برنامه ششم توسعه به معنای این است که در حوزه محیط زیست طی ۵ سال آینده برنامه فرابخشی خواهیم داشت که با تاکید بر موضوع بهینه مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و حفظ منابع تدوین و تصویب می شود و این برنامه در راستای توافقات جهانی برای کنترل گرمایش زمین و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای فعالیت خواهد کرد.
وی ضمن یادآوری این موضوع که ایران با ارایه برنامه مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تصویب برنامه اقتصاد کم کربن در تلاش است تا رشد اقتصادی سبز داشته باشد گفت: بدون شک کشور نیازمند رشد صنعتی، تولیدی، کشاورزی و افزایش ارزش افزوده است اما نباید به قیمت تخریب و آلودگی محیط زیست تمام شود.
ابتکار اشاره ای هم به مصوبه ماه گذشته هیات دولت برای ارتقای استاندارد پایش خروجی صنایع داشت و گفت: این تلاش ها در راستای همگام سازی صنایع با شاخص ها واستانداردهای روز جهانی است.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه ابلاغ سیاست های کلی محیط زیستی نظام توسط مقام معظم رهبری اتفاق بسیار مهم و پشتوانه ای بزرگ برای محیط زیست کشور است افزود: با توجه به بحران های متعدد محیط زیست کشور و تبعات مختلف آنها از جمله آلودگی هوای کلان شهرها، گرد و غبار، تشدید مسایل ناشی از تغییرات اقلیم همچون خشک شدن تالاب ها و از دست رفتن منایع آبی بسیار به موقع بود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، نگاه ویژه رییس جمهوری به موضوع محیط زیست و توجه دولت یازدهم به این حوزه نشاندهنده همگرایی ملی در حوزه محیط زیست است که امروز با مشارکت و همراهی بخش تولید و اقتصاد کشور گامی جدید نیز در راستای افزایش این همگرای ملی برداشته شد.
ابتکار با تاکید بر این موضوع که در جهان کنونی اقتصاد و محیط زیست دو موضوع جدا از هم نیستند گفت: به منظور هم راستایی رشد اقتصادی با حفظ محیط زیست باید مدیریت سبز و برنامه ریزی و طراحی سبز از ابتدای کار فرایندهای تولیدی و صنعتی تا انتها را به عنوان یک ضرورت مهم مد نظر قرار دهیم.
وی ضمن اشاره به همکاری های بین المللی صورت گرفته طی دو سال اخیر به ویژه با یونیدو در عرصه توسعه اقتصاد و صنعت سبز گفت: بدون شک حضور در عرصه بین المللی به ویژه پس از رفع تحریم های بین المللی از اهداف مهم دولت است.
ابتکار تقویت حضور موثر و استاندارد صنایع و تولیدات کشور در حوزه صادرات را از جمله اهداف اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: از همین رو تلاش می کنیم تا در گام های بعدی و پس از بازگشت صلح و امنیت به منطقه رقابت ملی صنعت سبز را به رقابتی منطقه ای و بین المللی ارتقاء دهیم.
معاون رییس جمهوری ضمن تقدیر از فعالان صنعت و تولید که با درک مسوولیت اجتماعی خود در حوزه محیط زیست در این عرصه فعالیت می کنند گفت: البته مشکلات و عقب ماندگی های زیادی در این بخش وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی و دقت نظر بیشتر است.

 

همچنین ببینید

تاسیس ۶ بندر خشک تا پایان برنامه ششم توسعه

معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از جدیدترین اقدام وزارت راه و ...