خانه > اخبار > حقوق مصرف‌کننده زیر پای “فروش اجباری”

حقوق مصرف‌کننده زیر پای “فروش اجباری”

در قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان آمده است: «فروش اجباری یک یا چند نوع کالا یا خدمت به همراه کالا یا خدمت دیگر ممنوع است.

 

با این حال به گفته برخی مصرف‌کنندگان فروش اجباری کالا در برخی مناطق سطح شهر و همچنین در یکی از پایانه‌های مسافربری دیده شده است. فروردین امسال زمانی که گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران درحال بازرسی غرفه‌ها در فرودگاه امام خمینی(ره) بودند تا بر نحوه عرضه کالا و خدمات در غرفه‌های این فرودگاه نظارت کنند متوجه موضوعی شدند با نام «فروش اجباری کالا». این اتفاق که از سوی یکی از مغازه‌های واقع در فرودگاه رخ داد به این شکل بود که به ازای خرید هر آبمیوه از سوی مسافران، یک کیک و شکلات نیز به صورت اجباری فروخته می‌شد.

محمد پژوهان یکی از مصرف کنندگانی است که درباره این موضوع به صمت می‌گوید: چندی پیش، زمانی که به یک مغازه در یکی از پایانه‌های شهر مراجعه کردم هنگام خرید متوجه شدم که مغازه‌دار قصد دارد در کنار خریدهای من مثلا یک بسته کیک نیز به من بفروشد اما من با این موضوع مخالفت کرده و در نهایت از خرید صرف‌نظر کردم. اکرم آزاد از دیگر مصرف‌کنندگانی است که در این‌باره به صمت می‌گوید: چندی پیش برای خرید یک بطری شیر کوچک برای فرزندم به یکی از مغازه‌های سطح شهر مراجعه کردم اما هنگامی‌که قصد پرداخت مبلغ آن را داشتم فروشنده به من گفت این شیرها را با کیک‌های مخصوص باید خریداری کنید. من نیز مجبور شدم و کیک‌ها را هم خریداری کردم. معاون کالا و خدمات انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در این زمینه می‌گوید: مهم‌ترین محورهای قانون حمایت از مصرف‌کنندگان موضوعاتی چون ممنوعیت فروش اجباری یک یا چند نوع کالا به همراه کالای دیگر، ارائه ضمانت‌نامه برای کالاهایی که فهرست آنها از طرف سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می‌شود، ارائه سرویس و خدمات بعد از فروش برای کالاهای سرمایه‌ای و ممنوعیت تبلیغات غیرواقعی کالا و خدمات است. صادق بشیری در گفت‌وگو با صمت ادامه می‌دهد: ممنوعیت فروش اجباری کالا و خدمات در تبصره یک ماده ۲ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان به صراحت اعلام شده است. همچنین ماده ۱۵ قانون تعزیرات حکومتی «فروش اجباری» را فروش اجباری کالا به همراه کالای دیگر در سطح عمده‌فروشی و خرده‌فروشی تعریف کرده و تعزیرات فروش اجباری را جریمه از یک تا ۲ برابر ارزش کالای تحمیلی اعلام کرده است.

همچنین ببینید

تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار خودرو

رئیس فدراسیون واردات به تشریح تاثیرات افزایش نرخ ارز بر واردات پرداخت و عنوان کرد ...