خانه > اخبار > «خاص»؛ مثل بیماران خاص، مثل داروی خاص

«خاص»؛ مثل بیماران خاص، مثل داروی خاص

بیماری‌های سخت بار مالی زیادی به خانواده و بیمار تحمیل می‌کنند از این‌رو نیازمند پوشش بیمه‌ای هستند. این دسته از بیماران همواره با مشکلات تهیه دارو و امکانات درمانی مواجه بوده‌اند چراکه تامین اجتماعی در هفته‌های گذشته یک قلم داروی تالاسمی‌ها را از فهرست بیمه خارج کرده و وزارت بهداشت هم این کار را تخلف اعلام کرده است.

حال برخی کارشناسان معتقدند هزینه این بیماران براساس قانون باید از سوی سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود با این حال برخی نیز معتقدند بیمه‌ها قادر به پرداخت هزینه‌های درمانی نیستند و باید از وزارت بهداشت تامین شود. هفته گذشته، خبری مبنی‌بر اینکه بیمه تامین اجتماعی حمایت خود از یک نوع داروی بیماران تالاسمی را کاهش داده، منتشر شد. برخی بیماران تالاسمی هم تصور می‌کنند که قیمت داروی خوراکی وارداتی آنها افزایش یافته است. این در حالی است که سازمان غذا و دارو اعلام کرده که در سال‌جاری هیچ نوع دارویی گران نخواهد شد. محمود هادی‌پور دهشال، عضو هیات‌مدیره انجمن تالاسمی ایران در گفت‌وگو با مهر از سازمان غذا و دارو خواسته است که با کاهش سهم بیمار در تفاهمنامه میان بیمه‌ها و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشتباه سازمان بیمه تامین اجتماعی را جبران کند و به یاری بیماران بشتابد. البته مشکلات بیماران خاص از مدت‌ها وجود داشته است. سال گذشته مشکل پوشش بیمه‌ای برای بیماران هموفیلی تیتر شد. هر چند محمد آقاجانی، معاون وزیر بهداشت گفته است که بیماران خاص و صعب العلاج به علت هزینه‌های بالاتر سهم بیشتری از اعتبارات طرح تحول سلامت دارند و منابع بیشتری برای آنها هزینه می‌شود؛ با این حال فاطمه هاشمی، رییس بنیاد امور بیماری‌های خاص، کمبود مراکز درمانی و توزیع نامناسب دارو را از مشکلات این دسته از بیماران دانسته وگفته است که بیماران خاص در طرح تحول سلامت جایی ندارند.

بیمه‌ها مسبب آزار بیماران نشوند
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سوال خبرنگار صمت در زمینه مشکلات بیمه‌ای بیماران تالاسمی گفت: هیچکدام از داروهای مورد نیاز بیماران خاص به‌ویژه داروی بیماران تالاسمی گران نشده بلکه سازمان تامین اجتماعی حمایت بیمه‌ای خود را از این دارو کاهش داده است که از نظر وزارت بهداشت این کار خلاف است و سازمان‌های بیمه حق کاهش حمایت مالی از داروهای بیماران خاص را ندارند. تامین اجتماعی باید هرچه سریع‌تر اشکالات ایجادشده را اصلاح کند و