خانه > اخبار > خاکستر زغال‌سنگ، معدن عناصر نادر خاکی

خاکستر زغال‌سنگ، معدن عناصر نادر خاکی

 

دانشمندان ایالات متحده به یافته‌ای دست پیدا کرده‌اند که می‌تواند آینده صنعت زغال‌سنگ در حال مرگ این کشور را تامین کند. آنها پی برده‌اند که خاکسترهای باقیمانده از عملیات‌های محلی زغال‌سنگ، به‌ویژه در منطقه آپالاچ (یکی از مناطق کوهستانی شرق امریکا)، شامل مقادیر چشمگیری از عناصر نادر خاکی هستند.

به نقل از روزنامه صمت: به گزارش وب‌سایت تخصصی ماینینگ، پژوهشگران دانشگاه دوک (واقع در کارولینای شمالی)، پس از بررسی و آزمایش خاکسترهای باقیمانده از سوزاندن زغال‌سنگ در نیروگاه‌های مختلف ایالت متحده، اعلام کردند: «خاکسترهای باقیمانده از تولیدات زغال‌سنگ منطقه آپالاچ، نسبت به سایر خاکسترها، بیشترین میزان عناصر نادر را در خود جای داده‌اند. » در این پژوهش، توجه ویژه‌ای به زغال‌سنگ تولیدی در مناطق عمده زغال‌سنگی این کشور مانند کوه‌های آپالاچ، ایلینوی جنوبی و غربی و همچنین مناطق پیرامون رود پاودر ریور باسین در ایالت‌های وایومینگ و مونتانا معطوف شد.
یکی از مهم‌ترین نتیجه‌گیری‌های این گروه پژوهشی آن بود خاکستر زغال‌سنگ بازمانده از سوزاندن تولیدات منطقه آپالاچ، بیشترین میزان عناصر نادر خاکی را دارد و از هر کیلوگرم خاکستر آن می‌توان ‌۵۹۱ میلی گرم مواد معدنی استخراج کرد. این پژوهشگران در یک اعلامیه بیان کردند که «یافته ما به معنای آن است که در خاکسترهای زغال‌سنگ موجود در سراسر ایالات‌متحده، میلیاردها دلار عناصر نادر خاکی پنهان شده‌اند. » آنها اعلام کردند که اگر برنامه‌ای برای حرکت رو به جلو وجود داشت، آن برنامه، انتخاب خاکسترهای زغال‌سنگ دارای بیشترین میزان عناصر نادر خاکی قابل استخراج بوده است. پژوهش ما، این انتخاب را عملی کرد و نخستین مطالعه جامعی بود که این سنجش را بررسی کرد. در پژوهش‌های پیشین مشخص شده بود که استخراج عناصر نادر خاکی از ضایعات زغال‌سنگ، نه‌تنها از نظر مالی، شدنی است بلکه یکی از اقداماتی است که می‌تواند به حفظ کیفیت محیط‌زیست هم کمک زیادی کند. ۴ سال پیش هم تعدادی از دانشجویان و استادان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین، در مطالعه‌ای نشان دادند که می‌توان از خاکستر زغال‌سنگ، ژرمانیوم به‌دست آورد. براساس این مطالعه، ژرمانیوم یکی ازعناصر نادر و ارزشمند شبه فلز سفید خاکستری درگروه ۱۴ جدول مندلیف است که در صنایع الکترونیک بسیارکاربرد دارد. مهم‌ترین منبع تولید این فلز ژرمانیوم بازیافتی از وسایل الکترونیکی است اما با پیشرفت فناوری و علوم درزمینه شیمی و فرآوری موادمعدنی روش‌هایی برای استحصال ژرمانیوم ازمنابع معدنی به مرحله اجرا رسیده که شناخت این راهکارها حائز اهمیت است. ازمنابع بالقوه برای استحصال این عنصر با ارزش می‌توان کانسارهای سولفیدی و زغال‌سنگ را نام برد که درکشور ما ذخایر قابل‌توجهی از آنها وجود دارد.

چشم معدنکاران زغال‌سنگ به دستان پژوهشگران

بیشتر زغال‌سنگ امریکا در ایالت‌های شرقی و شمال‌شرقی این کشور تولید می‌شوند که البته در حال حاضر با بحران سیاسی روبه‌رو شده‌اند. دولت باراک اوباما در سال‌های گذشته، فشار زیادی روی این دسته از معادن آورده تا وضعیت سلامت هوا را بهبود بخشد. چند ماه پیش بود که اوباما خبر از تدوین استاندارد زیست‌محیطی جدیدی داد که منجر به کاهش آلودگی هوای این کشور خواهد شد. این اقدام منجر به مخالفت بسیاری از معدنکاران زغال‌سنگ ایالات متحده شد و شرکت مورای این کشور حتی اقدام به شکایت از رییس‌جمهور کشورش کرد. با این حال، این واکنش هم نتوانست مانع از تلاش دولت اوباما برای کاهش تولیدات زغال‌سنگ امریکا شود. دو هفته پیش وزیر کشور امریکا از شروع بازنگری در قانون معادن زغال‌سنگ این کشور خبر داد. سالی جوئل گفت که منابع معدنی به تمام نسل‌های کنونی و آینده امریکا تعلق دارد و ما باید از این موضوع اطمینان یابیم که فعالیت‌های معدنکاری به صورت اصولی انجام می‌شود و ضربه‌ای به آینده کشور وارد نمی‌شود. جوئل همچنین اعلام کرد که براساس تصمیمات گرفته شده، تا زمان اتمام فرآیند بازنگری در قانون معدنکاری زغال‌سنگ امریکا (که ممکن است ۳ سال به طول بینجامد)، هیچ مجوز جدیدی به معدنکاران اعطا نخواهد شد. این اقدام هم با اعتراض شدید معدنکاران و اقتصاددان امریکایی روبه‌رو شدند و آنها تصمیم اتخاذ شده را سبب مرگ اشتغالزایی کشورشان دانستند اما، اعتراض‌های آنها تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده و دولت کنونی امریکا، مصمم به کاهش تولید و مصرف سنگ سیاه در کشور خود است. با این حال، اگر استفاده اقتصادی از خاکستر زغال‌سنگ، جنبه عملی پیدا کند، می‌توان انتظار داشت که صنعت زغال‌سنگ امریکا، عمری دوباره پیدا کند.

همچنین ببینید

صف محموله های صادراتی ذوب آهن به 6 کیلومتر رسیده است

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه امروز بدلیل سکون بازار مصرف داخلی، ۱۰۰ درصد ...