خانه > اخبار > خنثی سازی روزانه بیش از ۱۰۰حمله به سامانه الکترونیکی گمرک/ سامانه‌های الکترونیکی در گمرک عامل ایجاد فضایی امن برای تجارت کشور

خنثی سازی روزانه بیش از ۱۰۰حمله به سامانه الکترونیکی گمرک/ سامانه‌های الکترونیکی در گمرک عامل ایجاد فضایی امن برای تجارت کشور

رئیس کل گمرک ایران از شناسایی و خنثی سازی روزانه بیش از ۱۰۰ حمله به سامانه الکترونیکی پنجره واحد گمرک خبر داد و گفت: امینت این سامانه تامین است.

به نقل از اقتصاد آنلاین، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس صبح امروز (دوشنبه) از سامانه های الکترونیکی گمرک در فرودگاه مهرآباد بازدید کردند.

مسعود کرباسیان در این بازدید با تشریح عملکرد و تغییر و تحولات این سازمان در خصوص روند رشد و توسعه گمرک و اثرات الکترونیکی شدن گمرک در سالهای اخیر برای نمایندگان مجلس توضیح داد.

وی سامانه های الکترونیکی در گمرک را عامل ایجاد فضایی امن و مطمئن برای تجارت کشور دانست وگفت: اکنون امور گمرکی کاملا به صورت الکترونیک انجام می شود و انجام این امور بدون حضور فیزیکی نه تنها کاهش هزینه و افزایش سرعت را به دنبال داشته که دسترسی لحظه ای به اطلاعات را ممکن کرده است.

کرباسیان با دعوت از هیات همراه برای حضور در سامانه نظارت بر آمار و عملکرد دستگاههای ایکس ری اعضای این کمیسیون را نزدیک با کار این دستگاهها در محل مانیتورینگ ایکس ری ها آشنا و برنامه های جدید گمرک را برای تجهیز بیشتر گمرکات به دستگاههای کنترلی ایکس ری تشریح کرد.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این بازدید چگونگی زمان روند ترخیص را جویا شد که رئیس کل گمرک کشور کاهش قابل توجه زمان ترخیص را از مهم ترین اثرات الکترونیکی شدن گمرک دانست.

وی با اشاره به روند کاهشی این پروسه از ۲۶ به ۳ روز توضیح داد : سازمان های متعددی در ترخیص کالا نقش دارند و گمرک ازمعدود سازمان هایی است که با تغییر و تحولات اخیرش و توسعه الکترونیکی زمان این روند را بسیار کاهش داده است و دیگر سازمان ها نیز باید در کاهش زمان ترخیص اقدام کنند.

اعضای این کمیسیون همچنین با حضور در نمایشگاه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به صورت عملیاتی در جریان تغییر و تحولات الکترونیکی این سازمان قرار گرفتند.

رئیس کل گمرک ایران با تشریح تغییرات روند تجارت تحت سیستم گمرک الکترونیک گفت: ما بزرگترین مجموعه از اطلاعات را در کشور داریم و این قدرت گمرک کشور محسوب می شود. این مجموعه نتیجه الکترونیکی شدن تمامی امور گمرکی و حذف اسناد کاغذی است.

بروجردی در سوالی از کرباسیان چگونگی دسترسی گمرک به آمار واردات در مناطق آزاد و چرایی دسترسی نداشتن این سازمان به آمار واردات به مناطق آزاد را جویا شد.

کرباسیان خودتنظیمی بازار را یکی از مهمترین اثرات الکترونیکی شدن گمرک دانست و گفت: از آنجا که دسترسی اطلاعات برای همه امکان پذیر است، تجار با دسترسی لحظه ای به این آمار متناسب با نیازهای واقعی بازار تصمیم می گیرند.

رئیس کل گمرک ایران نگاه و عملکرد مجلس را در تکمیل این تغییر و تحولات موثر دانست و در پیشنهادی جدید برای حمایت از تولید ملی به رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما اجازه دهیم بنگاههای تولیدی تولیدشان را انجام دهند و ما در پایان دوره مالی عوارض را دریافت کنیم.

رئیس کل گمرک در خصوص امنیت این سامانه که مورد سوال رئیس کمیسیون امنیت ملی بود گفت: روزانه بیش از صد حمله به سیستم شناسایی و خنثی می شود و امنیت سامانه تامین است.