خانه > اخبار > “دانش‌بنیان” نه یک محصول، بلکه گفتمان است/صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر تقویت شوند

“دانش‌بنیان” نه یک محصول، بلکه گفتمان است/صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر تقویت شوند

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ظرفیت‌های این استان را حوزه آب، کشاورزی، محیط زیست و پرورش ماهیان سردآبی اعلام کرد و با اشاره به اینکه محقق شدن صد در صدی این ظرفیت‌ها به پتانسیل نیروی انسانی فارغ‌التحصیل و کشش بازار بستگی دارد، تأکید کرد: دانش‌بنیان فقط محصول نیست، بلکه نوعی گفتمان جدید در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی، تجارت، بازار و فروش در کشور است که باید برای آن الگوسازی صورت گیرد.

اسماعیل پیرعلی خیرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنابا بیان اینکه این پارک مجوز آغاز به کار خود را در سال ۱۳۹۲ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کرده است، شروع به کار این پارک را با فعالیت ۴ الی۵ شرکت توصیف و خاطرنشان کرد: با توجه به بالا بودن سرانه دانشجویی و تعدد مراکز علمی در استان، در مجموع می‌توان گفت که رشد خوبی داشته‌ایم؛ به طوری که درحال حاضر ۱۲۰ واحد فعال وابسته به ما مشغول فعالیت هستند.

وی حضور ۵۰ هزار دانشجو و ۱۰۰۰ عضو هیئت علمی در شهرکرد را یادآور شد و افزود: طبق آمار ۵۰ هسته فناور، ۶۵ شرکت فناور و ۱۵ شرکت دانش‌بنیان وابسته به پارک علم و فناوری چهارمحال بختیاری هستند. این در حالی است که تقریباً ۱۰ شرکت نیز جهت دریافت مجوز دانش‌بنیانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اند.

اعطای بالغ بر ۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکتها

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری همچنین از اشتغال ۶۵۰ نفر در هسته‌های فناور و شرکت‌های وابسته به این پارک خبر داد و گفت: بالغ بر ۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌ها داده‌ایم، همچنین بخشی از تسهیلات ما به شرکت‌های رشدیافته به صورت بلاعوض اختصاص می‌یابد.

صادرات “شبیه‌ساز آزمایشگاهی” به تاجیکستان و عراق

پیرعلی خیرآبادی با اشاره به صادرات معادل با ۱۷۴ هزار و ۶۵۰ دلار در سال گذشته در حوزه پتروشیمی و نرم‌افزار، از صادر شدن “شبیه‌ساز آزمایشگاهی” به کشورهای تاجیکستان و عراق خبر داد و تشریح کرد: گردش مالی شرکت‌ها حدود ۷۰ میلیارد تومان است. همچنین تاکنون ۲۲۰ مورد دانش فنی تولید شده که ۸۵ مورد آن، دانش فنیِ تجاری‌سازی شده و دارای خط تولید و فروش است.

همکاری شرکتهای دانش‌بنیان پارکی با شرکتهای دولتی در حوزه انرژی

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته مجموع مبلغ قراردادها بین شرکت‌های دانش‌بنیان پارکی با شرکت‌های دولتی حوزه انرژی، از جمله شرکت‌های آب و برق منطقه‌ای استان چهارمحال بختیاری و استان لرستان، مبلغی به ارزش ۱.۵ میلیارد تومان بوده و در حال اجراست که عمده آن‌ها را می‌توان مرتبط با نصب کنتورهای هوشمند و قرائت از راه دور توصیف کرد.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال بختیاری ادامه داد: درحوزه خدمات شهری با شهرداری‌ها، در حوزه آبیاری فضاهای سبز، روشنایی معابر و تاکسی اینترنتی عقد قرارداد شده است.

پیرعلی خیرآبادی از عضویت این پارک در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان خبر داد و افزود: در این کارگروه مصوبه‌ای با دستور استاندار صادر شده که بر طبق آن، دستگاه‌ها ملزم شده‌اند خدمات کارپردازی یا خدمات حوزه اتوماسیون (دولت الکترونیک) و نیز خدمات مورد نیاز جامعه هدف آن‌ها را به شرکت‌های ما بسپارند که این موارد را از طریق برگزاری جلسات و مکاتبات با شهرداری پیگیری کرده‌ایم.

اجرای طرح پایلوت روستای هوشمند در حوزه آب

وی اضافه کرد: طرح پایلوت روستای هوشمند در حوزه آب را با شرکت آب و فاضلاب روستایی و یکی ازشرکت‌های فناور به مرحله اجرا رسانده‌ایم.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال بختیاری با بیان اینکه در ۱۲۰ واحد آپارتمانی شهرکرد، کنتورهای آب جدید هوشمند نصب شده است، خاطرنشان کرد: در حوزه‌هایی که مربوط به دولت است، ورود پیدا کرده‌ایم که البته انتظار ما از همکاری دستگاه‌های دولتی بیشتر از این است. شرکت‌های ما نوپا هستند و اعتماد مورد نظر به آن‌ها باید جلب شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رحمانی: توجه به تولید ملی، راهکار اصلی مقابله با تحریم‌ها است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توجه به تولید ملی و اعتماد به فعالان بخش ...