خانه > اخبار > “دانش‌بنیان” نه یک محصول، بلکه گفتمان است/صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر تقویت شوند

“دانش‌بنیان” نه یک محصول، بلکه گفتمان است/صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر تقویت شوند

تولید محصولات دانش‌بنیان کشاورزی

پیرعلی خیرآبادی تصریح کرد: در حوزه کشاورزی، شرکت‌های ما در زمینه تولید کودهای بیولوژی، هورمون‌های رشد و تولید اسیدهای آمینه، با مجوز و استاندارد تولید از موسسه خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی، درحال فعالیت و تولید هستند که انتظار می‌رود بخش کشاورزی جهت خرید این محصولات از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام کند.

وی برخی قراردادهای امضاء شده در این بخش را در حوزه آبیاری زیرسطحی با اداره کل منابع طبیعی، گلخانه هوشمند و آبیاری تحت فشار برشمرد و تأکید کرد: اکثر شرکت‌های ما در حوزه IT وICT فعالیت دارند که آن هم به نوعی می‌تواند در خدمت بخش کشاورزی و محیط زیست باشد؛ بنابراین ظرفیت‌های استان که در حوزه کشاورزی و آب هست، می‌تواند از طریق مکانیزه کردن این بخش‌ها محقق شود.

نداشتن فضای فیزیکی مناسب برای استقرار شرکتها در پارک

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال بختیاری ضمن اشاره به برخی قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و آیین نامه‌های اجرایی هیئت وزیران درخصوص حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، در خصوص مشکلات فضای فیزیکی مناسب جهت استقرار شرکت‌ها، اظهار کرد: همه شرکت‌ها در پارک مستقرند، اما متأسفانه همه فضاهای ما استیجاری است. البته یک کارگاه فناور به مساحت ۴ هزار و ۵۰۰ متر را در شهرک صنعتی شهرکرد باحمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری خریداری و تجهیز کرده‌ایم که‌ ۲۵ مورد آن در زمینه ساخت تجهیزات صنعتی و ماشین‌آلات فعالیت دارند.

پیرعلی خیرآبادی تأکید کرد: بخشی از فعالیت ما در پارک هدایت، مشاوره، حمایت از حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی و ارائه تسهیلات به شرکت‌ها و حمایت از تجاری‌سازی محصولات فناور و ارتباط با سرمایه‌گذار خطرپذیر است.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری سپس به مباحثی از جمله فرهنگ دانش‌بنیانی و فناورانه پرداخت و گفت: این‌ها کلیدواژه‌های جدید و راه پیمودن اقتصاد پویا و متکی بر ظرفیت‌های داخلی است؛ علی‌رغم کارهای خوبی که انجام شده، این کلیدواژه‌ها هنوز جای خود را در جامعه، بخش‌های تولیدی، صنعت و دانشگاه‌ها پیدا نکرده است. این در حالی است که در لایه‌های میانی سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی، همچنان بر منابع طبیعی از جمله رودخانه، معدن، زمین، زغال‌سنگ و …تأکید می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که فضای دانش‌بنیان و نیروی انسانی هنوز به معنی واقعی کلمه جای خودش را پیدا نکرده و نیازمند الگوپذیری و فرهنگ‌سازی است.

پیرعلی خیرآبادی با بیان اینکه دانش‌بنیان، فقط محصول نیست؛ بلکه می‌تواند به فضاهای مدیریتی کشور تعمیم پیدا کند، اظهار کرد: این برنامه را داریم که در شهرهای مختلف، “ایده شو” برگزار کنیم تا فرهنگ خلاقیت و نوآوری در همه‌جا گسترش پیدا کند.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: یک هسته فناور می‌تواند از ۵ الی ۳۰ میلیون تومان و نهایتاً برای تجاری‌سازی محصول تا سقف  ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کند. این در حالی است که صندوق نوآوری‌وشکوفایی تا سقف پنج میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی، تسهیلات می‌دهد.

لزوم تقویت صندوق‌های خطرپذیر

وی بر لزوم تقویت صندوق‌های خطرپذیر تأکید کرد و گفت: سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر باید شناسایی شده و شرایطی فراهم شود تا آن‌ها بتوانند در امر سرمایه‌گذاری با شرکت‌های دانش‌بنیان سهیم شوند.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال بختیاری در همین زمینه خاطرنشان کرد: شرکت‌های نیمه‌دولتی که از پشتوانه بودجه دولتی برخوردارند، می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار با شرکت‌های دانش‌بنیان مشارکت  کنند، از جمله آن‌که “بنیاد برکت”، سهام‌دار یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق در حوزه نرم‌افزار شبیه‌ساز آزمایشگاهی است.

پیرعلی خیرآبادی در پایان با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی باید درون‌زا و در عین حال برون‌گرا باشد، پارک‌های علم و فناوری را از این حیث مصداق تولید کالای ایرانی دانست و تأکید کرد: دانش‌بنیان نوعی گفتمان جدید در حوزه‌های مختلف تجارت، بازار وفروش، حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور است که باید برای آن الگوسازی صورت گیرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

نمایشگاه بین المللی بازسازی روسیه

از تاریخ۲۶لغایت۳۰شهریورماه۹۸در مرکز بین المللی نمایشگاههای  سوریه در شهر دمشق برگزار می گردد.