خانه > اخبار > درخواست تشکیل معاونت توسعه صادرات در دولت

درخواست تشکیل معاونت توسعه صادرات در دولت

 

با وجود تعدد مراکز تصمیم گیری برای صادرات کالا و خدمات در دولت، هنوز هیچ دستگاه فراگیری برای مدیریت کلان این موضوع اقتصادی وجود ندارد و عملکرد متفرق و متناقض هریک از دستگاه های متولی در حوزه صادرات کالا و خدمات باعث شده تا از ظرفیت های صادراتی ایران به خوبی استفاده نشود.

به نقل از روزنامه اطلاعات: فعالان اقتصادی بخش خصوصی که عمده ترین نقش را در تولید کالا و خدمات صادراتی دارند، برای رفع این مشکل خواستار ایجاد یک معاونت جدید زیر نظر رئیس جمهور‌ی برای مدیریت کلان تمامی سیاست های صادراتی کشور هستند.

این درخواست دیروز از سوی اعضای هیأت رئیسه فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته که حدود ۷۰ درصد از صادرات کالاهای غیرنقتی ایران را به عهده دارند، مطرح شد.

مهندس محمد عوض پارسا رئیس فدراسیون مذکور که متشکل از ۱۸ تشکل بزرگ صادراتی است، در جمع خبرنگاران ضمن تشریح مشکلات توسعه صادرات و عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت:اگرچه در دوره پسابرجام، تبادل پول میان خریداران کالاهای ایرانی در خارج و صادرکنندگان کالا و خدمات بسیار راحت تر شده و هزینه حضور در بازارهای رقابتی کاهش یافته است، ولی همچنان کالا و خدمات ایران در بازارهای جهانی بدون حمایت و شکننده است.

پارسا گفت: بدهی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به صادرکنندگان بخش خصوصی و عمومی باعث کاهش قدرت اعتباری تولیدکنندگان و صادرکنندگان شده و اخذ اعتبار و ضمانت نامه از سیستم بانکی بسیار دشوار است. این درحالی است که در تمام نقاط دنیا دولت ها

ریسک صادرات کالا و خدمات بخش خصوصی کشورشان را پوشش می‌دهند.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...