خانه > اخبار > در اندیشه بازارهای جایگزین برای صادرات ورق گرم

در اندیشه بازارهای جایگزین برای صادرات ورق گرم

به نقل از روزنامه گسترش صمت: اتحادیه اروپا وضع قوانین ضد دامپینگ برای کشورهای صادرکننده ورق‌های گرم فولادی را در دستور کار قرار داده است. این اتحادیه در حال بررسی و پژوهش در زمینه واردات ورق گرم از کشورهای روسیه، برزیل، ترکیه و ایران است تا براساس بررسی قوانین ضد دامپینگ به وضعیت واردات آنها رسیدگی شود.

ایران از جمله کشورهایی است که جزو صادرکنندگان ورق گرم فولادی است و اکنون نیز در فهرست کشورهای مورد بررسی اتحادیه اروپا قرار گرفته است. با این وجود برخی از کارشناسان فولادی معتقدند که ایران را نمی‌توان به دامپینگ متهم کرد بلکه به دلیل اینکه کارخانه‌های فولادی در ایران به نیروی‌انسانی و انرژی ارزان‌قیمت دسترسی دارند محصولات فولادی خود را با قیمت تمام‌شده کمتری نسبت به سایر کشورها تولید کرده و این امر منجر به حساسیت اتحادیه اروپا شده است. در مقابل به اعتقاد برخی از فعالان فولاد، وضع قوانین ضددامپینگی اتحادیه اروپا جنبه سیاسی دارد و درصورتی که به طور قطع ما از صادرات ورق گرم به کشورهای اروپایی منع شویم بازارهای جایگزین دیگری برای صادرات در اختیار داریم و از این بابت جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

حساسیت اتحادیه اروپا

سایت خبری تحلیلی معدن ۲۴ نوشته بعد از جدال اروپا با چین و وضع قوانین سختگیرانه برای ورود ورق‌های چینی به اروپا به ویژه ایتالیا این بار اتحادیه اروپا حدود یک سال پیش در شرایطی که محصولات ارزان چینی بازار فولاد را فرا گرفته بود، قوانین ضددامپینگ وضع کرد. این در شرایطی است که ورود ورق گرم برخی کشورها به ویژه ایران اتحادیه اروپا را حساس کرده و آنها دنبال بررسی‌های بیشتر برای وضع قوانین ضددامپینگ برای برخی کشورهای صادرکننده هستند. این در حالی است که در روزهای اخیر به دلیل رکودی که در بازار صادراتی فولاد ایران ایجاد شده، خریداران تمایل زیادی به خرید ندارند و قیمت‌های صادراتی روند کاهشی خواهند داشت. از آنجا که بیشتر شمش مورد استفاده وارداتی از حوزه «سی‌آی‌اس» بوده با وجود برخی اخبار ضد و نقیض، روند کلی قیمت شمش این منطقه هم رو به کاهش است. پیش‌بینی‌ها برای هفته‌های آینده روند کاهشی قیمت فولاد خواهد بود. البته شنیده‌ها حاکی از کنترل تولیدات فولادسازی چین است که با مازاد تولید سال گذشته و شوک‌های اینچنینی اخیر روبه‌رو نشوند از سوی دیگر سیاست انبساطی- انقباضی چین نویددهنده شرایط بهتر بازار در آینده است.

همچنین ببینید

وضعیت همکاری ایران و اروپا در بخش کشاورزی

رئیس اتاق بازرگانی تهران به تشریح وضعیت همکاری ایران و اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی ...