خانه > اخبار > در حال فاصله گرفتن از فلسفه وجودی صندوق توسعه هستیم

در حال فاصله گرفتن از فلسفه وجودی صندوق توسعه هستیم

 عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی “گفت‌وگوی اقتصادی” رادیو گفت‌گو با بیان اینکه داریم از فلسفه وجودی صندوق توسعه فاصله می گیریم، گفت: وقتی سفرهای استانی صورت می گیرد و یا رئیس صندوق توسعه ملی با استانداران جلسه می گذارد، برای کارهای عمرانی استان ها اعتبار می گذارند تا سرمایه گذاران خصوص وارد شوند ولی این روزها هر جا که کم می آورند، از این صندوق برداشت می کنند.

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفت در سال ۹۵ و با حضور دکتر محمد صادق علیپور استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی ، مهدی افشارنیک سردبیر مجله توسعه نفت و کارشناس اقتصاد انرژی، امین هاشمی کارشناس و پژوهشگر اقتصادی و موسی احمدی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

امین هاشمی با اشاره به صندوق توسعه ملی اظهار داشت: این صندوق یکی از مظلوم ترین بخش های اقتصادی کشور است.

وی به فلسفه وجودی این صندوق اشاره کرد و بیان داشت: خیلی از کشورهایی که صاحب نفت و گاز و انرژی هستند، دغدغه ای راجع به نسل های آینده کشورشان احساس می کنند که منجر به کنار گذاشتن مقداری از درآمد فروش نفت شان می شود زیرا قطعاً آنچه ما داریم مصرف می کنیم، سهم افراد در این برهه زمانی نیست.

این کارشناس و پژوهشگر اقتصادی افزود: در زمان تاسیس باید ۲۰ درصد از فروش درآمد نفت به این صندوق اختصاص پیدا می کرد و قرار نبود دست اندازی به آن شود و سال به سال قرار بود درصدی به این صندوق اضافه شود و اگر می خواستیم این روش را ادامه دهیم، امسال باید سهم ۳۲ درصدی را در صندوق توسعه ملی شاهد می بودیم ولی در برنامه ششم توسعه شاهد هستیم که همان ۲۰ درصد ذکر شده است که کمیسیون تلفیق هم مخالف این موضوع بود.

هاشمی به کسری بودجه ها اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع از کمبود فروش نفت و یا کاهش درآمد نفتی به وجود می آید که این موضوعات همگی دست به دست هم می دهد تا افزایش سهم صندوق توسعه ملی محقق نشود.

در ادامه دکتر محمد صادق علیپور درباره تاریخچه صندوق توسعه ملی اظهار داشت: قبل از اینکه نفت وارد بودجه ایران شود نیز اقتصاد ایران یک اقتصاد معیشتی بوده است که روش درآمد زایی دولت دایر بر جمع آوری مالیات مستقیم از بخش های کشاورزی و یا تولیدی های ضعیف بوده است.

همچنین ببینید

نهایی شدن مجوز برداشت از صندوق توسعه/ ۱,۵میلیارد دلار به ریال تبدیل شد

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از بررسی لایحه برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از ...