خانه > اخبار > در راستای تحقق شعار «جهش تولید»؛ نقشه‌های زمین‌شناسی کشور در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم تهیه می‌شود

در راستای تحقق شعار «جهش تولید»؛ نقشه‌های زمین‌شناسی کشور در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم تهیه می‌شود

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام کرد: پروژه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کشور در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم با هدف کمک به اکتشاف ذخایر نوین معدنی معدنی و همچنین شناخت منشا مخاطرات طبیعی در کشور در راستای تحقق شعار «جهش تولید» اجرایی می شود.

به نقل از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این مهم یکی از برنامه هایی است که ستاد پیگیری و پایش برنامه‌های جهش تولید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مصوب کرده است.

برپایه این گزارش، برنامه دیگر در این راستا، پروژه بازنگری و به روزآوری نقشه‌های یکصدهزارم زمین‌شناسی است که با هدف تولید نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم به صورت مقدماتی آغاز می شود.

افزایش بازدهی در فرآیند اکتشاف ذخایر معدنی با هدف تعیین تکلیف سریع پهنه‌ها و محدوده‌های اکتشافی موجود در چارچوب پیمایش‌های صحرایی سریع، علمی، به موقع و هدفمند، از دیگر برنامه های ستاد پیگیری و پایش برنامه‌های جهش تولید در این سازمان است.

همچنین، با توجه به وجود ظرفیت ارتقای بازدهی در بخش معدن کشور از راه معرفی و کشف ذخایر جدید معدنی و همچنین تسهیل ورود بخش خصوصی توانمند به فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی، ارائه اطلاعات مناسب تخصصی در بستر دولت الکترونیک و از طریق پایگاه داده‌های علوم زمین کشور در دستور کار برای اجرا در نیمه نخست سال جاری قرار گرفت. این اطلاعات به‌صورت فراگیر در اختیار عموم متخصصان و سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

سرعت‌بخشی به روند آزادسازی و واگذاری محدوده‌های در اختیار این سازمان با هدف ایجاد تحرک در بخش خصوصی توانمند برای انجام فعالیت‌های معدنی در سطح کشور و تهیه و تدوین گزارش‌ها و اطلاعات تحلیلی پهنه‌ها و محدوده‌های اکتشافی با استفاده از به کارگیری لایه‌های مختلف برداشت شده در قالب بسته‌های اطلاعاتی اکتشافی و با هدف سرمایه‌گذاری بهینه در بخش معدن، سایر برنامه های ستاد پیگیری و پایش برنامه‌های جهش تولید این سازمان را تشکیل می دهد.

سازمان زمین شناسی هدف این مجموعه از ارائه برنامه‌های متناسب با سال جهش تولید را تحول اطلاعاتی، ساختاری و افزایش بازدهی در بخش زیربنایی و معدنی کشور شامل بررسی‌های زمین‌شناسی و اکتشافی عنوان کرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: روند تامین ارز به حالت عادی برمی‌گردد/تامین ۳.۷ میلیارد دلار ارز

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه روند تامین ارز به حالت عادی برمی گردد، ...