خانه > اخبار > دستورالعمل جدید ثبت اطلاعات صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادر شد

دستورالعمل جدید ثبت اطلاعات صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادر شد

 بانک توسعه صادرات با توجه به بخشنامه بانک مرکزی درباره چارچوب الزام های برگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادر کنندگان، دستورالعمل شیوه ثبت اطلاعات در سامانه های «تامین ارز» و «جامع تجارت» را اعلام کرد.

 

به نقل از  ایرنا، روابط عمومی بانک توسعه صادرات عصر امروز(یکشنبه) اعلام کرد: نظر به اینکه تعدادی از صادرکنندگان تاکنون نسبت به ثبت اطلاعات مرتبط با واردات در مقابل صادرات خود یا واردات در مقابل صادرات غیر (واگذاری پروانه‌های صادراتی) در ۲ سامانه یاد شده اقدام نکرده اند، با توجه به موضوع رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و ضرورت برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، این دستورالعمل ابلاغ شده است. 
براساس این دستورالعمل، در صورتی که صادرکنندگان تمایل داشته باشند ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات استفاده کنند لازم است در عملیات ثبت سفارش، نوع عملیات ارزی را «بانکی» و بخش تامین ارز را «از محل صادرات» انتخاب و پس از نهایی کردن ثبت سفارش، به بانک عامل مراجعه و درخواست گواهی ثبت آماری(تخصیص ارز) از نوع «ارز اشخاص – از محل صادرات» کنند.
«در صورت تایید گواهی توسط بانک مرکزی، لازم است بانک عامل با دریافت وثایق مطابق بند «ی» بخش نخست مجموعه مقررات ارزی، اطلاعات پروانه های صادراتی مورد نظر را از بازرگان دریافت و در سامانه تامین ارز ثبت کند.»
براساس دستورالعمل ابلاغی، پس از آن بازرگانان می توانند پرداخت ارز به فروشنده خارجی را انجام داده و دیگر روش های معمول واردات کالا را در چارچوب ضوابط و مقررات جاری انجام دهند. همچنین در خصوص استفاده از پروانه صادراتی واردات در مقابل صادرات غیر، فرایند کلی مشابه حالت فوق خواهد بود؛ با این تفاوت که پس از درج اطلاعات پروانه صادراتی در سامانه تامین ارز به منظور تایید جواز استفاده از پروانه صادراتی، پیغامی – به صورت سیستماتیک – به کارتابل صادرکننده در سامانه جامع تجارت ارسال می شود.
«پس از تایید صادرکننده، بازرگان می تواند پرداخت ارز به فروشنده خارجی را انجام داده و دیگر رویه های معمول واردات کالا را در چارچوب ضوابط انجام دهد.»
همچنین براساس تبصره ۱ این دستورالعمل، برای مواردی که بازرگان پیش از این، اقدام به پرداخت ارز حاصل از صادرات به فروشنده خارجی کرده و به ازای آن اطلاعات پروانه های صادراتی توسط بانک عامل در سامانه تامین ارز ثبت نشده است، ضرورت دارد در صورت مغایرت نوع عملیات ارزی و تامین ارز ثبت سفارش و گواهی ثبت آماری با موارد اشاره شده در بالا، نسبت به ویرایش ثبت سفارش خود در سامانه جامع تجارت و ویرایش نوع نرخ گواهی ثبت آماری در بانک عامل اقدام کند.
براساس تبصره شماره ۲ دستورالعمل یادشده، واردات در مقابل صادرات خود و غیر، به طور صرف برای واردات تعرفه های اولویت کالایی (۲) و (۳) می تواند استفاده شود.
بر اساس این گزارش، فرایند واردات در مقابل صادرات (واردات در مقابل صادرات خود) و واگذاری پروانه صادراتی (واردات در مقابل صادرات غیر) در تارنمای بانک توسعه صادرات در دسترس است. 
به گزارش ایرنا، پس از تغییر سیاست های ارزی دولت، صادرکنندگان غیرنفتی ملزم شدند ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه ارزی نیما ارایه کنند تا صرف واردات شود.
براساس اعلام بانک مرکزی، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از ۱۶ مرداد امسال تا نهم دی ماه به ۶ میلیارد و ۵۳۶ میلیون یورو رسید و به این ترتیب مجموع تامین ارز به پنج میلیارد و ۷۳۲ میلیون یورو رسیده است.
در حالی طبق آمار گمرک، در ۹ ماهه نخست امسال ارزش صادرات غیرنفتی کشور به ۳۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار رسیده که در همین مدت ۳۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار کالا نیز وارد کشور شده است.

 

 

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

نمایشگاه بین المللی بازسازی روسیه

از تاریخ۲۶لغایت۳۰شهریورماه۹۸در مرکز بین المللی نمایشگاههای  سوریه در شهر دمشق برگزار می گردد.