هدف‌گذاری صورت گرفته در برنامه ششم توسعه این نکته را یادآور می‌کند که جذب سرمایه ۲۰ میلیارد دلاری به‌صورت سالانه برای بخش صنعت ومعدن در راستای تحقق رشد ۹۹ درصدی به شناسایی و معرفی دقیق سرمایه‌گذاران و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعت و معدن وابسته است و باید بیش از هرچیز در این زمینه گام‌های اساسی برداشته شود.  در این زمینه فعالان اقتصادی معتقدند هرچند معرفی توانایی‌های موجود در کشور به سرمایه‌گذاران از اهمیت بسیاری برخوردار است، اما اتکا به معرفی چند طرح در قالب اسلاید یا کتابچه در این زمینه راهکاری پیش‌برنده محسوب نمی‌شوند و در حال حاضر ضعف‌هایی در مسیر جذب سرمایه برای بخش صنعت و معدن وجود دارد؛ به همین دلیل باید راهکارهای دیگری نیز در کنار شناسایی فرصت‌ها مدنظر قرار گیرد. به اعتقاد فعالان اقتصادی شناسایی سرمایه‌گذاران در سطح دنیا یکی از راهکارهای اساسی برای جذب سرمایه محسوب می‌شود و باید در کنار این فرصت روش‌های تبلیغاتی عمومی به‌صورت تخصصی و ویژه به سرمایه‌گذاران شناسایی و معرفی شوند.

در این خصوص افروز بهرامی، مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دوم گفت‌وگوی خود با «دنیای اقتصاد» به این نکته اشاره می‌کند که امروزه سرمایه‌گذاران بین‌المللی انتظار معرفی یک بسته جامع اقتصادی را دارند، بنابراین در معرفی فرصت‌ها باید تمامی عوامل مثبت و منفی اثرگذار در صنایع بالادست و پایین دست نیز به سرمایه‌گذاران معرفی شود. از سوی دیگر در کنار بسته جامع اقتصادی موارد دیگری نیز باید مدنظر قرار گیرد که در این خصوص می‌توان به «قوانین تاثیرگذار، تامین‌کنندگان، فرصت توسعه آتی، مزیت‌های رقابتی، مکانیزم‌های تامین مالی، مدیریت ریسک، ‌رقبا، سیاست‌های حمایتی، برنامه‌های بلندمدت و میان مدت ملی، نیروی انسانی و…» اشاره کرد. عواملی که همگی در معرفی و خلق فرصت باید مورد توجه قرار گیرند. مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت معتقد است، اینکه این فرصت‌ها چگونه و برای چه افرادی و در چه زمانی معرفی شوند نیز در جذب سرمایه‌گذاری از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ لذا برگزاری تورهای تخصصی جذب سرمایه‌گذاری،‌ نشست‌های تخصصی و ویژه برای سرمایه‌گذاران خاص، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی تخصصی جذب سرمایه‌گذاران، استفاده صحیح از نمایشگاه‌های تخصصی، مجلات تخصصی، همایش‌های بین‌المللی و… برای شناسایی سرمایه‌گذاران و فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیز اثرگذار است.

تشکیل آژانس IPA

اما تشکیل «آژانس توسعه سرمایه‌گذاری خارجی (IPA) » یکی دیگر از مواردی است که مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است به واسطه آن می‌توان افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی را محقق کرد. ضرورت داشتن اختیارات لازم در تسریع و تصمیم‌گیری و ایجاد چنین آژانسی با محوریت بخش خصوصی می‌تواند یکپارچه‌سازی فعالیت‌های مرتبط با جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را شتاب بخشد.

به گفته بهرامی، فعالیت‌های «آژانس توسعه سرمایه‌گذاری خارجی (IPA)» در راستای توسعه سرمایه‌گذاری در چهار دسته تقسیم می‌شود که در این خصوص می‌توان به «فعالیت‌های راهبردی توسعه سرمایه‌گذاری، فعالیت‌های مرتبط با مرحله پیش از سرمایه‌گذاری، فعالیت‌های مرتبط با مرحله سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های مرتبط با مرحله پس از سرمایه‌گذاری» اشاره کرد. با توجه به فعالیت‌های مذکور با تشکیل این آژانس این امکان به وجود می‌آید تا تمام فعالیت‌های مرتبط با مراحل قبل، حین و بعد از سرمایه‌گذاری خارجی به‌صورت مستقیم و یکپارچه در نظر گرفته شود و از توان مشاوران و کارگزاران بخش خصوصی به‌عنوان ابزار کارآمد تحقق اهداف، ‌بهره‌گیری شود. همچنین باید علاوه بر مطالعات، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری در حوزه جذب سرمایه خارجی و تعیین اولویت‌ها و حوزه‌های مورد نظر و سرمایه‌گذاران هدف، بازاریابی تخصصی و در صورت نیاز Match-making انجام شود.

اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که با راه‌اندازی چنین آژانسی چه نتایجی در کشور در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری حاصل خواهد شد؟

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در این خصوص به دو دستاورد اصلی و جانبی با تشکیل «آژانس توسعه سرمایه‌گذاری خارجی» (IPAA)  اشاره کرده و در این خصوص می‌گوید: در زمینه دستاورد اصلی شاهد «تسریع و ارتقای جذب سرمایه خارجی، کاهش بوروکراسی اداری و جلوگیری از سردرگمی خارجی، ایجاد پنجره واحد سرمایه‌گذاری خارجی به معنی واقعی» خواهیم بود. از سوی دیگر در زمینه دستاوردهای جانبی نیز شاهد «تقویت و توسعه ظرفیت و توان مشاوران داخلی مطابق با استانداردهای بین‌المللی، ایجاد و توانمندسازی انکوباتورها (مراکز رشد) و کارگزاران تخصصی اجرای سرمایه‌گذاری خارجی» خواهیم بود.