خانه > اخبار > دولت آماده مشارکت برای توسعه فرآوری معدنی است

دولت آماده مشارکت برای توسعه فرآوری معدنی است

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت حسب قانون آماده مشارکت با بخش خصوصی برای سرمایه گذاری به منظور توسعه صنایع معدنی و واحدهای فرآوری است.

 

«مهدی کرباسیان»  در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: مقوله اکتشاف معادن که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) دنبال می شود، بیشتر در مناطق کمتر توسعه یافته کشور به انجام رسیده است.
به گفته وی، اکثر ۱۵ بلوک معدنی که در هفته جاری به بخش خصوصی واگذار شد در مناطق کمتر برخوردار کشور واقع شده اند که می توان در کنار معادن، به توسعه صنایع معدنی در این مناطق نیز پرداخت.
به گزارش ایرنا، در هفته جاری ایمیدرو ۱۵ بلوک پهنه آباده- جازموریان در استان فارس را که فراخوان عمومی آن پارسال منتشر شده بود، به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار کرد.
این سرمایه‌ گذاری اکتشافی با هدف مشارکت دولت و بخش خصوصی و به منظور جذب سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و استعداد این بلوک ها در ذخایر آهن و کرومیت است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: باید حسب قانون به بخش خصوصی کمک کنیم تا بتواند به ساخت کارخانجات فرآوری در این مناطق نیز اقدام کند که به عنوان نمونه فرآوری های آهک، فرآوری کاغذ از سنگ و کارخانه های فسفات در استان های کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، کرمانشاه و خراسان جنوبی آغاز شده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخش خصوصی موافق و علاقه مند به این مهم باشد، دولت آماده است تا به مشارکت در طرح ها یا پشتیبانی برای انجام سرمایه گذاری در آنها بپردازد.
کرباسیان با اشاره به انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی در ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از پهنه های کشور توسط ایمیدرو، یادآور شد: این عملیات در حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع دیگر از پهنه های کشور از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در حال انجام است که می تواند به کشف منابع زیر زمینی بیانجامد.

** کمبود ماشین آلات در معادن بزرگ
وی درباره ماشین آلات معدنی و وابستگی به واردات آنها خاطرنشان کرد: ماشین آلات یکی از مهمترین ابزارها در توسعه فعالیت های معدنی است، در این زمینه در معادن کوچک و متوسط مشکل خاصی نداریم و تولیدات داخلی پاسخگوی نیازهاست.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در معادن بزرگ، اما نیازمند تامین شاول ها (نوعی بیل مکانیکی برای بارگیری سنگ های سخت یا خاک های معدنی) و دامپتراک ها (کامیون های ویژه معدن) و همچنین برخی اقلام و ماشین آلات خاص هستیم که به واردات وابسته است.
وی یادآور شد: در چند سال گذشته و با تصمیم دولت، ماشین آلات نو و حتی کارکرده معدنی وارد کشور شد و بخش خصوصی نسبت به واردات شاول ها و دامپتراک ها اقدام کرد که تا حدودی تامین کننده نیازهاست، اما همچنان کمبودهایی وجود دارد.
کرباسیان بیان داشت: در این زمینه و برای رفع کمبودها، تاکنون جلساتی با انجمن پیمانکاران، انجمن ماشین آلات و تولیدکنندگان داخلی برگزار شده است.
به گزارش ایرنا، بیش از ۶۶ نوع ماده معدنی و ۵۴ میلیارد تن ذخیره کشف شده معدنی در کشور وجود دارد. 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

وزیر صمت: قاچاق پوشاک کاهش یافت/افزایش ۲۰ درصدی تولید پوشاک در ۹ ماهه امسال

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: روند کنونی در کاهش واردات پوشاک و ارتقای موقعیت ...