خانه > اخبار > دگردیسی دلار از ارزی قدرتمند به قربانی بالقوه

دگردیسی دلار از ارزی قدرتمند به قربانی بالقوه

 

۶ ماه دیگر، شاید چند روز بیشتر یا کمتر موعد انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده امریکا فرا می‌رسد. با این همه ماه‌هاست که نه فقط در این کشور بلکه در بیشتر کشورهای جهان، این انتخابات و اخبار و حواشی پیرامون آن با جدیت دنبال می‌شود.

این موضوع چندان عجیب و غیرعادی هم نیست چراکه صحبت از ایجاد تغییر و تحول اساسی در راس هرم قدرت بزرگترین اقتصاد این کره خاکی است، کشوری که یک‌چهارم کل اقتصاد دنیا با چرخ‌ها و نیروی محرک تجارت و اقتصاد آن به حرکت درمی‌آید. در همین راستا و در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خبری تهیه شده از سوی شبکه خبری- اقتصادی بلومبرگ اروپا، به یکی از دغدغه‌های اصلی و چه‌بسا حیاتی تاجران و بازرگانان سراسر جهان پرداخته شده که مربوط به ارزش دلار امریکا و نرخ برابری این واحد پولی غالب با سایر ارزهای مطرح و غیرمطرح دنیاست. در گزارش بلومبرگ آمده است: قشر تاجران و بازرگانان به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال اساسی هستند که «انتخابات ماه نوامبر امسال امریکا برای تعیین رییس‌جمهور آتی این کشور و نتیجه جهانی آن، چه معنی و چه تاثیری بر واحد پول این کشور، دلار امریکا داشته و آیا سران این کشور باید کمتر از بریتانیا (که در کشمکش دشواری با چالش ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا – برکسیت- دست به گریبان است) نگران این موضوع باشند که تغییر و تحولات سیاسی آتی و جابه‌جایی قدرت در ایالات متحده چه اثراتی بر واحد پولی کشورشان خواهد داشت؟
نرخ برابری پوند انگلیس در حال حاضر به پایین‌ترین سطح ارزش خود در طول ۷سال گذشته تنزل پیدا کرده و علاوه بر آن شاخص ثبات نداشتن آن رو به افزایش است به گونه‌ای که از تمامی کشورهای عضو گروه ۱۰ سبقت گرفته است و این همه به دلیل چالش همه‌پرسی آتی بریتانیا بر سر ادامه عضویت این کشور در اتحادیه اروپاست. از سوی دیگر نرخ برابری دلار امریکا نیز در حال حاضر تحت تاثیر رقابت نامزدهای ریاست‌جمهوری برای ورود به کاخ سفید و سیاست‌بازی‌ها آسیب‌پذیرتر از گذشته شده است. مجموعه این رویدادها، نتایجی است که در گزارش‌های منتشرشده از سوی بانک‌های معتبری همچون دویچه بانک آلمان، بانک جی‌پی مورگان چیس و شرکاء و گروه بانکی استاندارد درج و منعکس شده است. هر دو جناح جمهوری‌خواه و دموکرات به عنوان دو سوی رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، در حال حاضر چین را متهم کرده‌اند که از روی عمد واحد پول خود، یوآن را تضعیف می‌کند تا پیشروی تجارت عظیم خود را شتاب بیشتری ببخشد و این در حقیقت بازتاب دغدغه‌های رای‌دهندگانی است که از ریزش ۱۴درصدی شاخص اشتغال در بخش تولید امریکا طی یک دهه اخیر به شدت ناراحت هستند. اما در تقابل بین‌المللی ارزهای قدرتمند آنچه در عمل اتفاق می‌افتد این است که آن دسته از کشورهایی که واحد پولی‌شان به‌عنوان یک ارز خارجی با نرخ برابری قابل رقابت‌تر شناخته می‌شوند به‌طور معمول در نخستین خط آتش (در خط مقدم جبهه) قرار می‌گیرند.

همچنین ببینید

نخستین‌های ایمیدرو در دولت یازدهم

با برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، سکان هدایت دولت برای ۴ سال دیگر به حسن روحانی ...