خانه > اخبار > رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران: عرضه فولاد در بورس کالا سبب افزایش قیمت آن شده است

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران: عرضه فولاد در بورس کالا سبب افزایش قیمت آن شده است

 رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران گفت: عرضه اقلامی در حوزه ساخت مسکن مانند فولاد در بورس سبب افزایش قیمت آن شده است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا،حامد ضیایی روز دوشنبه در نشست تخصصی مدیریت زنجیره تامین مصالح از معدن تا ساخت با بیان اینکه هیأت مدیره بورس کالا یک شرکت خصوصی و اکثرا تولید کنندگان فولاد هستند که این موضوع را سلیقه ای می‌کند، بیان داشت: همچنین با توجه به اینکه زمان تحویل کالا در بورس به سازندگان، زمان‌بر است این مساله به قراردادهای ساخت سازندگان مسکن لطمه وارد خواهد کرد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر و با توجه به‌ اینکه قیمت پایه که توسط فولادساز اعلام می‌شود می‌تواند بالا رفته چون تصمیم گیری با خود آنهاست، اظهار داشت: بر همین اساس اگر فولاد با قیمت پایه عرضه شود، به سازندگان مسکن کمک می‌شود و در کنار آن سازوکار و هیات مدیره بورس کالا که سهامدار مشخص دارد باید تغییر کند.
رییس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه‌های فولادی ایران با اشاره به اینکه روند فعالیت بورس کالا سلیقه ای است و زمان بندی مشخص ندارد که باید اصلاح شود، افزود: در قانون جهش نهضت مسکن هدف اصلی کاهش قیمت است که با وجود بورس محقق نمی‌شود.

دلالان منتفعان اصلی از فروش سیمان
عضو انجمن بتن ایران نیز در این نشست گفت: در مهندسی فروش سیمان، کارخانجات و تولید کنندگان عمدتا سود بالایی نمی‌برند بلکه در این چرخه عمده سود توسط دلالان، بهره‌برداری نادرست می‌شود.
داوود خطیبی افزود: تولیدکنندگان سیمان بر این باور هستند چنانچه مسیر تعیین قیمت مصالح ساختمانی یکطرفه باشد رانت ایجاد می‌شود بنابراین روند فعلی ناکارآمد است.

وی ضمن تاکید بر خروج سیمان و فولاد از بورس کالا گفت: شرکت‌های داخلی دانش فنی لازم را برای سازه‌های پیش ساخته در اختیار دارند که نیاز است از توان داخلی نهایت استفاده بیشتری صورت بگیرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...