خانه > اخبار > رتبه ایران در رقابت‌پذیری 74 و در توسعه انسانی 69 است

رتبه ایران در رقابت‌پذیری 74 و در توسعه انسانی 69 است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این که ایران رتبه ۷۴ را در رقابت‌پذیری جهانیو در بین ۱۴۴ کشور دارد، گفت: در بخش صنعت شرایط بهتر بوده و ایران دارای رتبه ۶۷ در بین ۱۴۲ کشور است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه علنی امروز – سه‌شنبه – مجلس شورای اسلامی در گزارشی در مورد اهداف و برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و اهم شاخص‌های تبیین وضع موجود، اظهارداشت: شاخص های مهمی در بخش اقتصاد و جهان مطرح است که ایران در ردیف های ابتدایی قرار دارد.
وی رتبه ایران در توسعه انسانی را خوب توصیف کرد و گفت: رتبه توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران در میان ۱۸۸ کشور ۶۹ است و این نشان‌دهنده تحصیلات بالا، سوابق کار و استعداد خوب ایرانیان است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در فضای کسب و کار در بین ۱۸۹ کشور، ایران رتبه ۱۱۷ را به خود اختصاص داده این در حالی است که در حدود سه سال پیش رتبه ایران ۱۵۲ بوده است که با تلاش دولت این رتبه رو به بهبود است.
نعمت زاده در مورد رونق اقتصادی نیز تاکید کرد ایران بین ۱۲۹ کشور رتبه ۱۰۶ را داراست که نشان‌دهنده اشکال در رونق اقتصادی کشور است.
وی با بیان این که ما در شاخص آزادی اقتصادی بدترین رتبه و شاخص را به خود اختصاص داده ایم، اظهارداشت: ما در بین ۱۸۶ کشور رتبه ۱۷۱ را دارا هستیم، البته این بدان معناست که مقررات دست و پاگیر در کشور بسیار است، از این‌رو فعالان اقتصادی برای مجوزها و فعالیت‌های مربوطه آزادی کافی ندارند، بنابراین مجلس در این زمینه کمک بسیاری می‌تواند کند.
وی درباره نرخ رشد اقتصادی نیز گفت: شاخص‌ها تا سال ۹۰ در این‌خصوص مثبت بوده است، اما متاسفانه در سال ۹۱ و ۹۲ به شدت منفی شده که در سال ۹۳ نرخ رشد اقتصادی کل کشور به ۳ درصد رسیده است.
وی تاکید کرد: ما در حوزه صنایع و معادن ۵ درصد و در حوزه صنعت ۶.۷درصد رشد، در حوزه معدن۹.۸ رشد و در بخش تجاری ۳.۷ درصد رشد داشته‌ایم، البته در سال ۹۴ این روند کاهش یافته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به قیمت ثابت یادآور شد: این شاخص میزان سرمایه‌گذاری در این بخش را نشان می‌دهد که متاسفانه از سال ۹۰ با کاهش سرمایه روبرو بوده‌ایم.

همچنین ببینید

وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرد لیست ۲۰۰ طرح قابل بهره‌برداری تا ۱۴۰۰

 سهم ۳۰ استان کشور از ۲۰۰ طرح صنعتی قابل بهره‌برداری تا سال ۱۴۰۰ اعلام شد. ...