خانه > اخبار > رتبه دهم ایران در تولید گازهای گلخانه‌ای

رتبه دهم ایران در تولید گازهای گلخانه‌ای

امروزه آلودگی به یکی از چالش‌های اصلی مدیریتی کشور‌ها تبدیل شده است به طوری که اکثر کشور‌ها علاوه بر سیاست‌ها و اقدامات درون مرزی در حوزه بین الملل به ساماندهی بحث آلودگی هوا پرداخته اند.
حمیدرضا صالحی، عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران و  نایب رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران درباره بررسی میزان اثرات رشد آلودگی هوا بر اقتصاد کشور گفت: کلیه کشورهایی که رشد اقتصادی خود را بر محور توسعه صنعتی قرار داده اند در موضوع ایجاد گازهای گلخانه‌ای بالاخص در زمینه سوخت‌های فسیلی و مصارف نیروگاه‌ها نقش داشته اند.
وی افزود: بیشترین میزان آلودگی هوا در کشورهای پیشرفته بر اثر تولید گازهای دی اکسید کربن است و تولید هرچه بیشتر این گاز‌ها موجب تراکم آلاینده‌ها بر فضای زمین شده است.
صالحی بیان داشت: در حال حاضر بخش عظیمی از آلایندگی‌ها در سطوح مختلف زمین حتی در کشور ایران کاهش یافته اند که این ناشی از به کارگیری روش‌های جدید در مصرف سوخت‌های فسیلی و تولید ماشین آلات صنعتی جدید است که نقشی بسزا در کاهش آلودگی هوای کلانشهر‌ها داشته است.
وی ادامه داد: براساس محاسبات به عمل آمده در طی یکسال گذشته حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان صرف کنترل آلودگی هوا شده است و به طور تقریبی نتایج مطلوبی در پی داشته است.
نایب رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: رفع معضل آلودگی هوا نیازمند سرمایه گذاری‌های کلان است و این مسئله باید تبدیل به فرهنگی عمومی شود چرا که از لحاظ اقتصادی بازدهی خوبی را به دنبال دارد.
وی ابراز داشت: ایران در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای در جایگاه دهم جهانی قرار دارد و این مسئله را باید به عنوان هشداری جدی در نظر داشت البته وسعت کشور در زمینه ازدیاد میزان تراکم گاز‌ها بی تاثیر نیست.
صالحی مطرح کرد: ارزان بودن انرژی در ایران نیز می‌تواند یکی از علل افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای باشد و این ارزانی هم می‌تواند موجب مصرف بیشتر و پایین آمدن کیفیت سوخت شود و افزایش آلایندگی‌ها را در پی داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: برای رفع معظل آلودگی هوا و کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای باید به سمت استفاده از وسایل نقلیه برقی و حذف اتوبوس‌های گازوئیلی و همچنین استفاده از روش‌های جدید در بخش‌های صنعتی روی آورد.

همچنین ببینید

ارتباط آلودگی هوا با خطر ابتلا به زوال عقلی

ذرات ریز آلوده‌کننده هوا ممکن است احتمال ابتلا به زوال عقلی را به طور قابل ...