خانه > اخبار > رشد حباب قیمت سکه طلا

رشد حباب قیمت سکه طلا

روز گذشته قیمت اونس طلا و قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت، ولی قیمت سکه طلا بی‌توجه به عوامل فشار در کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باقی ماند. در چهارمین روز هفته، قیمت دلار ۱۶ تومان افت کرد و طلای جهانی با قرار گرفتن در مسیر نزولی تا ساعت ۳ بعدازظهر به ابتدای محدوده هزار و ۲۲۰ دلار نزدیک شد. با وجود این، سکه کاهش چندانی را تجربه نکرد و با هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. حرکت نامتناسب سکه در برابر متغیرهای کاهشی موجب شد که حباب آن به ۱۱۵ هزار تومان برسد.

بهنقل از  اقتصاد نیوز ، در چهارمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی برای هشتمین روز متوالی مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را حفظ کرد. روز سه‌شنبه بهای اونس در بازارهای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر نوسان افزایش خاصی نداشت و در محدوده هزار و ۲۲۰ دلار نوسان کرد. هم زمان بهای دلار نیز از مرز ۳ هزار و ۷۵۰ تومان پایین‌تر رفت و به قیمت ۳ هزار و ۷۴۳ تومان رسید که ۱۶ تومان پایین‌تر از روز دوشنبه بود.

با وجود حرکت کاهشی اونس و دلار، سکه تمام بهار آزادی یک بار دیگر در برابر شکسته شدن مرز روانی مقاومت کرد و در نهایت با قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. مقاومت سکه در برابر افت بهای اونس و دلار موجب شده که حباب آن به بالای ۱۰۰ هزار تومان برسد. ساعت ۳ بعدازظهر چهارمین روز هفته، در حالی که قیمت سکه در بازار یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود، سایت اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ارزش ذاتی سکه را حدود یک میلیون و ۸۵ هزار تومان ثبت کرد که نشان‌دهنده اختلاف ۱۱۵ هزار تومانی با قیمت بازار بود.

عده‌ای از فعالان بازار، مقاومت سکه و افزایش حباب آن را ناشی از انتظارات معامله‌گران دانسته‌اند. به گفته این دسته، سکه‌بازان به‌طور سنتی انتظار دارند در پایان سال تقاضا برای خرید فلز گران بهای داخلی افزایش پیدا کند، در نتیجه سعی می‌کنند با دپوی سکه، قیمت‌ها را در سطح بالایی نگه دارند. در این شرایط، بخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند با عبور از تقاضای انتظاری فصلی، حباب سکه به سرعت تخلیه و مقاومت معامله‌گران شکسته می‌شود. این در حالی است که عده‌ای دیگر ماندن سکه در مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را وابسته به معاملات آتی غیررسمی سکه‌بازان دانسته‌اند.

به گفته آنها، معامله‌گران بزرگ برای جلوگیری از ضرر خود سعی می‌کنند در برابر افت سکه به کانال پایین‌تر مقاومت کنند. روز سه‌شنبه نیم سکه و ربع سکه نیز در برابر افت اونس و دلار مقاومت کردند. در چهارمین روز هفته نیم سکه با ۸ هزار تومان افزایش به قیمت ۶۸۹ هزار تومان رسید. ربع سکه نیز با ۳ هزار تومان افزایش خود را به قیمت ۳۸۴ هزار تومان رساند. در این میان، تنها هر گرم طلای ۱۸ عیار بود که متناسب با بازارهای جهانی و داخلی حرکت کرد و حدود هزار تومان از ارزش خود را از دست داد.

همچنین ببینید

تقاضای «خاص» قیمت دلار را بالا برد

روز سه‌شنبه، موج آنی وارد بازار ارز شد که قیمت دلار را تا محدوده ۳ ...