خانه > اخبار > رقابت چین و هند بر سر بازار آلومینای ایران

رقابت چین و هند بر سر بازار آلومینای ایران

 

تولیدکنندگان آلومینیوم در کشور با مشکل تامین مواد اولیه برای تولید شمش روبه‌رو هستند. ماده اصلی تولید آلومینیوم پایه، پودر آلومینا است که از سنگ بوکسیت تهیه می‌شود اما در ایران تنها شرکت جاجرم پودر آلومنیا تولید می‌کند و تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در زمینه تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه هستند

به نقل از روزنامه صمت: و دلیل آن هم کمبود ذخایر بوکسیت در کشور برای تامین پودر آلومینا است زیرا معادن بوکسیت تنها در تعداد محدودی از کشورها یافت می‌شود. از این رو تولیدکنندگان آلومینیوم به دنبال همکاری و انعقاد قرارداد با کشورهای اصلی تولیدکننده پودر آلومینا برای واردات آن هستند و این اقدام به دلیل کاهش قیمت تمام شده مواد اولیه منجر به کاهش قیمت تولیدی شمش خواهد شد که با تحقق این امر، زمینه برای صادرات آلومینیوم نیز فراهم می‌شود. آنطور که فعالان این صنعت عنوان می‌کنند با لغو کامل تحریم‌های اقتصادی در کشور و امکان نقل و انتقال پول از طریق بانک‌ها، ایران برای تامین این ماده با کشورهای چین و هند همکاری خواهد کرد و در این زمینه قراردادهای بلندمدت امضا می‌کند.
جاجرم؛ تنها تولیدکننده پودر آلومینا در ایران
رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران به صمت می‌گوید: کشورهای خارجی تمایل دارند تا با ایران به منظور تامین مواد اولیه موردنیاز صنعت آلومینیوم همکاری کنند، استرالیا، چین و هند از جمله کشورهایی هستند که قادر به تولید آلومینای موردنیاز برای تولیدکنندگان شمش آلومینیوم هستند. هوشنگ گودرزی تصریح می‌کند: شرکت‌های ایرالکو، المهدی و هرمزآل قادر به تامین شمش آلومینیوم در کشور هستند. گودرزی عنوان می‌کند: برای تامین آلومینای مورد نیاز با کشورهایی مانند هند و چین همکاری خواهیم کرد البته درحال‌حاضر برای انتقال پول با مشکلات متعددی روبه رو هستیم. وی بیان می‌کند: در ایران تنها شهری که آلومینا تولید می‌کند جاجرم است اما این شرکت به اندازه کافی نمی‌تواند آلومینای مورد نیاز تولیدکنندگان شمش را تامین کند. رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران عنوان می‌کند: دلیل اینکه نمی‌توان تمامی مواد اولیه موردنیاز صنعت آلومینیوم را در داخل تامین کرد این است که معادن بوکسیت کافی در کشور وجود ندارد اما یک برنامه بلندمدت برای خرید معادن بوکسیت از گینه تعریف شده و ایمیدرو در حال پیگیری آن است. آنطور که گودرزی می‌گوید: تامین تمام آلومینای موردنیاز در داخل امکان‌پذیر نیست و انتظاری هم برای خودکفایی در این زمینه نمی‌رود. وی بیان می‌کند: در کشور حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزارتن شمش آلومینیوم تولید می‌شود که بخشی از آلومینای مورد نیاز برای تولید این میزان شمش نیز در داخل تامین می‌شود در حالی که در کشورهایی مانند بحرین و دوبی ۵ میلیون تن شمش آلومینیوم تولید می‌شود اما این کشورها فاقد معادن تامین مواد اولیه موردنیاز هستند. گودرزی می‌گوید انرژی مهم‌ترین فاکتور برای تولید آلومینیوم است که خوشبختانه کشور ما از منابع گازی خوبی برخوردار است و در زمینه اشتغالزایی نیز مشکلی وجود ندارد بنابراین مشکل خاصی برای تامین آلومنیا از سایر کشورها نداریم.

همچنین ببینید

رشد صادرات زنجیره روی، آلومینیوم و مولیبدن در 9 ماهه 96 صورت گرفت

صادرات ۹ ماهه امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد در زنجیره ...