خانه > اخبار > روابط اقتصادی ایران و اتریش در پساتحریم

روابط اقتصادی ایران و اتریش در پساتحریم

اتریش با سرمایه‌گذاری در ایران می‌تواند فاصله خود با بازارهای همسایه جمهوری اسلامی را کاهش داده و به شریکی مطمئن برای ایران تبدیل شود.

پس از توافق هسته‌ای، هیات‌های بلندپایه کشورهای اروپایی و آسیایی با سفر به ایران به دنبال افزایش حجم مبادلات اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران هستند. این در حالی است که در ۳ هفته گذشته هیات‌های بلندپایه‌ای از آلمان، فرانسه، انگلیس، ژاپن، کره‌جنوبی، آذربایجان، اسپانیا، ایتالیا و برخی دیگر از کشورها وارد ایران شده‌اند و سوئیس هم تحریم‌های خود را علیه ایران لغو کرد. در ادامه سفر هیات‌های بلندپایه کشورهای صنعتی به ایران، سباستین کورتس، وزیر خارجه اتریش اعلام کرد که قرار است به همراه هیاتی بلندپایه در ماه دسامبر به ایران سفر کند. سفر سباستین کورتس به ایران در حالی است که در خرداد امسال یک هیات اتریشی با سفر به ایران تمایل خود را برای همکاری در حوزه حمل‌ونقل ریلی، صنعت فولاد، آبیاری نوین، دارو و تجهیزات پزشکی، بازیافت زباله و استحصال پساب اعلام کرده است.

اتریش در سال ۲۰۱۳م بیش از ۶۸میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده و مصرف برق این کشور حدود ۶۹ میلیارد کیلووات ساعت بوده است. این کشور در سال ۲۰۱۴م حدود ۲۰/۸درصد از برق مورد استفاده خود را با استفاده از سوخت‌های فسیلی، حدود ۶۷/۲درصد آن را از طریق هیدروالکتریک و حدود ۱۲درصد دیگر را از طریق دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کرده است. ذخایر نفت خام طبیعی اتریش تا اول ژوئن ۲۰۱۴ حدود ۴۸/۵میلیون بشکه تخمین زده شده و این کشور روزانه حدود ۲۰هزار بشکه نفت خام تولید می‌کند. با توجه به ذخایر اندک نفتی اتریش، واردات نفت خام این کشور به حدود ۱۷۵ هزار بشکه در روز می‌رسد. تولید محصولات پالایشی اتریش چیزی بیش از ۱۹۲ هزار بشکه در روز و مصرف آن نزدیک به ۲۶۳ هزار بشکه در روز گزارش شده است. ذخایر گاز طبیعی اتریش در سال ۲۰۱۴م حدود ۹/۷ میلیارد مترمکعب اعلام شده است.
تولید گاز طبیعی این کشور بیش از ۱/۳میلیارد مترمکعب در سال است. با توجه به مصرف سالانه ۸/۲میلیارد مترمکعبی گاز طبیعی در اتریش و صادرات ۴میلیارد مترمکعبی آن توسط این کشور در سال ۲۰۱۳م اتریش حدود ۱۰/۴میلیارد مترمکعب گاز طبیعی وارد کرده است.

پیمان جنوبی – تحلیلگر حوزه انرژی

همچنین ببینید

انتقال کم‌هزینه پول به اروپا ممکن شد

وزارت امور خارجه ایران، طی نامه‌ای به اتاق تهران، از اعلام همکاری بانک پوپولاره دی‌سوندریوی ...