خانه > اخبار > روابط دلخواه بخش تولید با بانک‌ها ایجاد نشده است

روابط دلخواه بخش تولید با بانک‌ها ایجاد نشده است

رئیس خانه صنعت، معدن  استان تهران گفت: واحدهای تولیدی در کشور همچنان در وضعیت اضطرار قرار دارند.

به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما محمدرضا مرتضوی در نشست خبری با خبرنگاران در سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران گفت: حالت فوق العاده و اضطرار برای تولید همچنان ادامه دارد وباید به آن کمک شود.
وی افزود: هنوز با تامین اجتماعی، وزارت اقتصاد و دارایی و سیستم بانکی مشکلات بسیاری داریم، بانک‌ها سعی می‌کنند به واحدهایی که مشکلات کمتری دارند تسهیلات بدهند و این روش مشکلات را برطرف نخواهد کرد.
وی به رویکرد شبکه بانکی در کشور اشاره کرد و گفت: ما در بخش تولید، نتوانسته ایم روابط دلخواه را با بانک‌ها برقرار کنیم.
مرتضوی افزود: اعلام کردیم که هزار و ۱۰۰ واحد تولیدی در استان تهران مشکل دارند و نظام بانکی می‌تواند مشکل این واحد‌ها را برطرف کند، اما بانک‌ها فقط به سود خود می‌نگرند و براساس مصوبات دولت حرکت نمی‌کنند، با این روش مشکل برطرف نمی‌شود.
رئیس خانه صنعت، معدن استان تهران به فساد موجود در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: اگر از این موضوع چشم پوشی کنیم مشکلات دو چندان می‌شود.
وی تاکید کرد: منابع کشور در جاهایی حبس شده و قوای مقننه، مجریه و قضائیه باید کمک کنند تا این منابع آزاد شود.
مرتضوی گفت: طرحهای عمرانی در کشور سالهاست که تعطیل است و اگر نتوانیم برای طرحهای توسعه‌ای شرکای بین المللی پیدا کنیم مشکل حل نمی‌شود.
وی افزود: ۴ ماه از سال گذشته است و ما مشغول انتخابات و دعواهای سیاسی بودیم و ۸ ماه باقی مانده و باید دست به دست هم دهیم و با وحدت کلمه که رمز پیروزی انقلاب و مورد تاکید رهبری معظم است به فکر مردم، کارگران، واحدهای تولیدی، بیکاران و فارغ التحصیلان باشیم.

وی تاکید کرد: باید رسانه‌ها به دولت فشار بیاورند تا مشکلات شهرک‌های صنعتی و زیرساخت‌های آن حل شود، شهرک عباس آباد نباید با مشکل آب و برق مواجه باشد، اگر مشکل شهرک‌های صنعتی برطرف شود ۵۰ هزار نفر نیروی کار فعال خواهد شد.
مرتضوی گفت: نمی‌شود واحدهای تولیدی را ترغیب کنیم که به شهرک‌های صنعتی بروند، اما زیرساخت‌ها را فراهم نکنیم.
وی اعلام کرد که بعنوان رئیس خانه صنعت، معدن  استان تهران خواستار بخشودگی بدون قید و شرط جرائم و بهره‌های مرکب بانک‌ها است.
مرتضوی گفت: این جرائم دیرکرد و بهره‌های مرکب از نظر فقه اسلامی حرام است و تولید از عهده این جرائم بر نمی‌آید.
مرتضوی با اشاره به اینکه غیراسلامی‌ترین نظام بانکی را دراختیار داریم، گفت:: گرفتار ربا هستیم و رباخوار دیگران هستند و باید جلوی آن‌ها گرفته شود.
وی گفت: تا از ربا خارج نشویم، مشکلات حل نمی‌شود در انقلاب ۵۷ پول‌ها را به عنوان قرض الحسنه در مساجد می‌گذاشتیم و به همدیگر کمک می‌کردیم، اما الان چه خبر است؟
وی افزود: صاحبان اصلی بانک‌ها شرایط کشور را به جایی می‌برند که از این نرخ‌های بهره، سود عایدشان شود.
مرتضوی در پایان گفت: باید انقلابی باشیم و این شیوه فعلی را اصلاح کنیم.

همچنین ببینید

تشکیل کمیسیون شناسایی بحران در واحدهای تولیدی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، از تشکیل ...