خانه > اخبار > روحانی:به شرایط اقتصادی آینده کشور بسیار خوشبین هستم / نتیجه برجام به نفع همه است

روحانی:به شرایط اقتصادی آینده کشور بسیار خوشبین هستم / نتیجه برجام به نفع همه است

رئیس جمهوری با بیان اینکه به شرایط اقتصادی آینده کشور بسیار خوشبین هستم، مساله اشتغال را مهمترین مساله کشور برشمرد و گفت: با تلاش دولت یازدهم در دو سال گذشته، سالانه حدود ۷۰۴ هزار شغل ایجاد شد و این رقم قابل توجه است.

به نقل از  خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهوری در ابتدای این گفت و گوی زنده کهدیشب -یکشنبه شب- بطور همزمان از شبکه یک سیما و رادیو سراسری جمهوری اسلامی ایران پخش می شود، آغاز سال میلادی و تقارن این ایام با میلاد حضرت مسیح (ع) و میلاد امام عسگری ( س) را به ملت ایران بویژه هموطنان مسیحی تبریک گفت و اظهار داشت: اینکه فاصله زمانی مصاحبه (با مصاحبه قبلی) قدری طولانی شده ، این است که هم باید قضا کرد وهم کفاره وامیدواریم در آینده در فرصت نزدیکتری خدمت مردم باشیم و گفت وگو در خصوص مسایل داخلی وبین المللی داشته باشیم .
در ادامه، از ریس جمهوری سوال شد: آمارها نشان می دهند حجم بیکاری زیاد شده ومیزان اشتغال هم زیاد شده است اما در هر خانه ای یکی دو بیکار داریم حتی وزیر کشور گفتند دو فرزند بیکار دارند نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟
روحانی پاسخ داد: مساله اشتغال مهمترین مسئله کشور است. در میان همه مسایل به نظر من اشتغال مهمترین موضوع است و بیکاری می تواند معضل بزرگی برای جامعه وکشور باشد.
رییس جمهوری افزود: بسیار نگران کننده است در داخل خانه ای یک یا دو نفر ویا حتی بیشتر ، جوان بیکار باشد؛ جوانی که به سن ۲۵ یا ۲۶ و۳۰ سال رسیده وتوان مالی برای ازدواج وشروع زندگی خانوادگی ندارد وعمدتا به دلیل اینکه اشتغال و کار مناسب ندارد این مساله برای همه ما حیاتی است.
وی ادامه داد: باید برای اشتغال جامعه تلاش جدی انجام دهیم؛ از آغاز دولت ، یکی از مسایل که همواره مورد بحث بود اشتغال بود و سرازیر شدن جوانان تحصل کرده و خود دانشگاه تاخیری را برای اشتغال ایجاد کرد.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: جمعیت محصل دانشگاه چند سال پیش ۲میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارنفر بود و الان به ۵ میلیون نفر رسید ودر دانشگاه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار فارغ التحصیل می شوند ونیاز به شغل دارند.
روحانی افزود: به علاوه افرادی هم خارج از فارغ التحصیلان نیازمند اشتغال هستند بنابراین تراکمی در سالهای گذشته وجود داشت از سال ۸۵ تا ۹۰ که وقتی به آمار اشتغال نگاه کنید تقریبا اشتغال خالص ثابت است.
وی گفت: در طول این سالها ، سالانه حدود ۱۴ هزار شغل خالص ایجاد شده وموضوع بیکاران در جامعه متراکم شده و الان هم کسانی که در دهه ۶۰ یا ۷۰ متولد شده اند سالهای اشتغال آنهاست.
رییس دولت یازدهم اظهارداشت: ما در ۲ سال گذشته امار نسبتا مناسبی برای اشتغال داریم؛ کل شاغلین ما در سال ۹۲ ، ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بوده است که به تدریج در ۲ سال گذشته شرایط اشتغال بهتر شده وامروز کل شاغلین ما ۲۳ میلیون نفر هستند.
روحانی افزود: یعنی از دو سال گذشته تقریبا از ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزارنفر تا ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل داریم والان ۲۳ میلیون شاغل داریم .
وی با بیان اینکه البته رقم بیکاری هم اضافه شده و هم تعداد متقاضیان اشتغال نیز زیاد شده است ، گفت: متقاضی اشتغال تابستان امسال یک رکورد بوده است، یعنی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواستار شغل بودند ودر شرایطی بودند که می خواستند مشغول بکار شوند ودر طول یکسال گذشته حدود ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده که سال قبل هم همین میزان اشتغال صورت گرفت .
رییس جمهوری گفت: ۷۰۰ هزار اشتغال ، رقم بالایی است برای اینکه مردم توجه کنند به این مساله که کشورهایی که توانسته بودند در طول سال های گذشته ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کنند تنها ۵ کشور بودند .
روحانی افزود: سالی یک میلیون نفر وارد بازار شوند و۷۰۰ هزار شغل ایجاد کنید یعنی ۳۰۰هزار نفر بیکار داریم و در دوسال گذشته بطور نسبتی وضع اشتغال خوب بوده ولی نسبت به تقاضا فاصله داریم.
وی اضافه کرد: اشتغال باید بالای یک میلیون باشد وهمه باید دست در دست هم دهیم و دولت، کارافرینان و قوای دیگر و باید تلاش کنند و علت اینکه می گوییم سرمایه باید از خارج بیاید وسرمایه های داخل را جذب کنیم، برای اشتغال است و راه اشتغال، سرمایه گذاری است.
رییس جمهوری گفت: برای ایجاد اشتغال ، راهش ایجاد فضای مناسب برای جوانان است و یکی، فضای مجازی است که مردم می توانند شغل های مناسب داشته باشند و یکسال گذشته وزارت ارتباطات اعلام کرد ۱۰۰ هزار شغل در آی سی تی ایجاد کرده است.
وی افزود: یک فضای مناسبی برای اشتغال است. برای این کار باید فضای مجازی ما مناسب باشد. باندها و پهن باندهای ما برای ارتباطات آماده باشد. سخت گیری ها را برای شبکه های اجتماعی باید کم کنیم. چون امروز مردم زندگی شان کم کم با این شبکه هاست. ارتباطشان با همدیگر، شغلشان و بسیاری از اشتغال ها در همین زمینه است. همه باید دست به دست هم دهیم.
روحانی اضافه کرد: اگر کسی در جذب سرمایه اخلال به وجود آورد در واقع به بحث اشتغال صدمه زده است. اگر قوای دیگر همکاری شان کمتر شود به بحث اشتغال صدمه می خورد. همه باید تلاش کنیم برای این که اشتغال به وجود آوریم.
رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که یک هدف مهم امروز ما رشد پایدار اشتغالزاست افزود: رشد ما باید با محیط زیست سازگار و پایدار باشد و هم باید شغل مناسب برای جامعه به وجود اورد و برای این کار ما باید فضای کسب و کار و فعالیت های اقتصادی را نسبت به گذشته آماده تر کنیم.
وی ادامه داد: من از حرکت به سمت اشتغال خوشحالم اما به خاطر فاصله ای که (با) افراد جویای کار داریم نگران هستم و این که در سال ۳۰۰هزار و ۴۰۰هزار نفر بدون شغل بمانند و از قبل ، آمار بیکاری ما قابل ملاحظه بوده بسیار نگران کننده است. بنابراین هم رشد ما در اشتغال خوب بوده و هم متاسفانه بیکاری ما افزایش پیدا کرده است. یعنی اقتصاد ما به اندازه ای که توانسته اشتغال به وجود آورد نتوانسته به اندازه کافی همه افراد جویای کار را جذب بازارکار کند و بنابراین همه باید در این زمینه تلاش کنیم تا فضای مناسب تری را برای اشتغال به وجود آوریم.
مجری پرسید: آقای رییس جمهور، برخی کارشناسان شرایط بیشتر شرایط اقتصادی کشور را شبیه شرایط رکود شبیه سازی کرده و معتقدند هیچ رشد اقتصادی اتفاق نمی افتد، تولید متوقف شده و بسیاری از فاکتورهای دیگر را در این زمینه مورد بررسی قرار می دهد، اما نرخ رشد اقتصادی که از طرف دولت اعلام می شود با احتساب نفت، بیانگر ۶.۵ و بدون احتساب آن ۴.۵ درصد است و برای سال آینده نرخ رشد بیشتری نزدیک به ۷.۷درصد را پیش بینی کرده اند، چطور می شود این را توجیه کرد و این که آیا ما واقعا ما به نرخ رشد اقتصادی و همچنان به سمت پیشرفت حرکت می کنیم؟

همچنین ببینید

روحانی به خوبی پاسخ ترامپ را داد

۸۱ درصد از افرادی که اخبار مربوط به سخنرانی ضدایرانی ترامپ و پاسخ‌های رئیس‌جمهوری اسلامی ...