خانه > اخبار > روحانی: افتخار می کنیم که سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کند/دارو 20 درصد ارزان‌تر به دست مردم می‌رسد

روحانی: افتخار می کنیم که سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کند/دارو 20 درصد ارزان‌تر به دست مردم می‌رسد

رییس جمهوری گفت: افتخار می‌ کنیم که تا امروز سیاست نتوانسته در بخش سلامت رخنه کرده و خدا کند هیچ وقت هم رخنه نکند و دعواهای حزبی و جناحی نداشته باشد.

به نقل از  خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در نخستین مجمع ملی سلامت که در سالن همایش رازی برگزار شد، افزود:
دولت یازدهم تلاش کرده وضع سلامت و درمان مردم بهتر شود و براساس آمارها در این دولت دارو ۲۰ درصد و تجهیزات پزشکی خارجی ۴۰ درصد ارزان تر به دست مردم می رسد.
وی ادامه داد: موضوع جلسه امروز از موضوعات بسیار حائز اهمیت است و اعضایی که در اینجا حضور دارند مسوولیت سنگین و مقدسی بر دوش دارند.
رییس جمهوری اظهار کرد: کلمه مجمع ملی سلامت راهنمای خوبی برای ما است. سلامت فرای درمان و مقدم بر درمان است؛ سلامت ارگان، جایگاه و نهاد خاصی ندارد و به قشر خاصی هم اختصاص ندارد. ممکن است بیمارستان ‌ها و مطب ‌هایی باشد که درمان در آنجا انجام می‌ شود البته عده‌ای هم در خانه خود درمانی می ‌کنند اما در بحث سلامت دنیای بسیار وسیعی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: مهم است که چه اقداماتی می‌ کنیم نه امروز که از روز تولد نوزاد و از زمانی که تصمیم می ‌گیریم زندگی مشترک را تشکیل دهیم این مهم است.این که اسلام می‌ گوید برای ازدواج همسانی و کفو باشد یعنی از لحاظ ایمانی و بینشی این مساله رعایت شود.
رییس شورای عالی سلامت اضافه کرد: اولین قربانی عدم همسانی، نوزاد است. حتی در دوران جنین وقتی مادر و پدر عصبانی باشند بر روی جنین تاثیر می‌گذارد. یکی از مشکلات ما این است که مسکن کم داریم و منزل زیاد؛ مسکن آرامش است، اگر در فضای بیرون هر مشکلی داشته باشیم به خانه که نزدیک شویم، قلب آرامش بیشتری می گیرد.
روحانی با بیان این که سلامت اول از مسکن، غذا و هوا شروع می‌ شود، گفت: اگر خواهر یا بانوان ما در خیابان راه می‌ روند و خدایی ناکرده آزار کلامی ببینند، این حرف در ذهن آن ها اثر می ‌گذارد و در روح و آرامش آنان موثر است.
وی یادآور شد: برخی گاز ماشینشان به بوق وصل است و مرتب بوق می ‌زنند که این آزار دهندگی گوش در سلامت موثر است.**نان آوری تقابل با جهان برای بعضی ها
رییس قوه مجریه به موضوع تعامل با جهان اشاره و تصریح کرد: اگر ما از تعامل با جهان بگوییم برخی بدشان می ‌آید، روی تعامل با جهان حساسیت دارند و از تقابل خوششان می ‌آید؛ نمی ‌دانم این تقابل برای آنان چه چیزی آورده است، البته برای برخی نان آورده است.
روحانی افزود: وقتی تعامل با جهان ندارید و دچار تحریم هستید، از کود و سم غیر استاندارد استفاده می ‌کنید. کشوری که کود استاندارد دارد هم آن را به شما نمی‌ دهد، کشوری که مشتری ندارد به شما کود می ‌دهد البته برخی کشورها ساختار آن ها برای تحریم‌ ها ایجاد شده و اگر در جهان تحریم نباشد دکان این کشورها ورشکسته می ‌شود.
وی ادامه داد: وقتی کشاورزی ما نمی ‌تواند در چارچوب سلامت قدم بردارد و از کود و سم غیر استاندارد و از بذر نادرست استفاده می‌ کنیم، سلامت دچار مشکل می ‌شود. نمی ‌شود که هر روز مکمل از داروخانه بخریم بلکه این مواد باید در مواد غذایی ما باشد و نیازمندی‌ های ما باید از طریق مواد غذایی تامین شود.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید سلامت را از نانوایی، مزرعه و باغ ها آغار کنیم، گفت: برخی فکر می‌ کنند با افزایش قفل دروازه ‌های کشور امنیت و سلامت بیشتر است. در مساله دارو و درمان هم این جور نیست که بگوییم در دارو و درمان پزشکی بدون نیاز به بخش ‌های دیگر و جهان می ‌توانیم عمل کنیم. باید دانشگاه‌ ها و محققان در تعامل با جهان باشند.

همچنین ببینید

جهانگیری:ریشه کن کردن فقر نیازمند عزم ملی است/ حدود 50 میلیون ایرانی مالک سهام عدالت شدند

معاون اول رییس جمهوری، ریشه کنی فقر را نیازمند عزم ملی دانست و گفت: با ...