خانه > اخبار > روسیه به‌دنبال امضای تفاهم‌نامه گازی با ایران است

روسیه به‌دنبال امضای تفاهم‌نامه گازی با ایران است

معاون رئیس شرکت گازپروم گفت: تصمیم ایران مبنی بر ساختار جدید قراردادهای نفتی به روسیه کمک کرده است تا روسیه نیز تعاریف جدیدی از طرحها در این حوزه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، الکساندر مدودوف، معاون مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه در نشست با حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت ایران در حوزه گاز در هتل اسپیناس تهران گفت: همجواری ایران و روسیه با توجه به برخورداری از ذخایر راهبردی گاز همچنین خواست و اراده رهبران سیاسی دو کشور دلایل مهمی هستند که می توانند فرصتهای خوبی را برای ایران و روسیه در زمینه های مشترک ایجاد کند.

وی افزود: شرکت گازپروم تجربه های مفید و ارزشمندی در بخشهای مختلف گاز دارد که می تواند آنها را در اختیار شرکت ملی گاز ایران قرار دهد.

معاون رئیس شرکت گازپروم روسیه تصریح کرد: تصمیم ایران مبنی بر ساختار جدید قراردادهای نفتی به روسیه کمک کرده است تا روسیه نیز تعاریف جدیدی از طرحها در این حوزه داشته باشد.

وی با بیان این که در نشست مشترک امروز، مدیران گازپروم از همه بخشها اعم از سرمایه گذاری، ساخت، توسعه، پژوهش و فناوری حضور دارند، اظهار کرد: گازپروم علاقمند است تفاهمهای اولیه میان دو شرکت به یک یادداشت تفاهم بدل شود.

مدودوف تصریح کرد: با علاقمندی که میان دو کشور در حوزه های مختلف گاز وجود دارد، انتظار می رود این یادداشت تفاهم در سال نو میلادی میان دو شرکت امضا شود.

براساس گزارش وزارت نفت، در نشستهای پیشین برگزار شده میان شرکت ملی گاز ایران و گازپروم روسیه در خصوص تشکیل ۵ کمیته همکاری در زمینه های مختلف از جمله مهندسی، اجرا، عملیات، بازرگانی و پژوهش تفاهم شده بود. در نشست امروز، علاوه بر فعالیت ۵ کمیته اخیر، طرفین بر تشکیل یک کمیته دیگر با عنوان کاربری گاز تفاهم کردند.

در نخستین جلسه همکاری شرکت ملی گاز ایران با شرکت گازپروم روسیه، اعضای کمیته های یاد شده در حوزه های فعالیتی مشترک توضیح هایی را به یکدیگر ارائه دادند.

همچنین ببینید

موانع ۷ گانه ایران در تجارت با روس‌ها/ ترک‌ها چه راهی را انتخاب کردند؟

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه تراز تجاری ۲ کشور در ...