خانه > اخبار > رونق رینگ‌های فلزی و معدنی با کاهش نرخ سود بانکی

رونق رینگ‌های فلزی و معدنی با کاهش نرخ سود بانکی

 

نرخ سود بانکی یکی از عوامل تاثیرگذار در فرآیند تولید است. ابتدای سال ۹۵ رییس کل بانک مرکزی وعده داد تا نرخ سود بانکی امسال نیز در روند کاهشی قرار گیرد.

به نفل از روزنامه صمت: به‌طور قطع کاهش این نرخ به عنوان یکی از عوامل هزینه‌ای تولید موجب کاهش بهای تمام شده محصولات نیز خواهد شد. همچنین از لحاظ تئوریک کاهش در نرخ سود بانکی موجب می‌شود تا تقاضا برای اخذ تسهیلات افزایش یابد که این موضوع نیز منجر به رشد اقتصادی خواهد شد. اکنون بیشتر شرکت‌های فعال در حوزه بورس کالا، شرکت‌های تولیدی هستند که از وام‌های بانکی در خرید مواد اولیه خود استفاده می‌کنند، بنابراین با کاهش نرخ سود بانک آنها نیز توان بیشتری خواهند داشت تا تسهیلات مورد نیاز خود را با هزینه کمتری تهیه کنند که این موضوع درنهایت موجب کاهش بهای تولید محصولات خواهد شد.
کاهش هزینه تولید
در این‌باره مدیرعامل کارگزاری پگاه یاوران نوین معتقد است، در حال حاضر همه بنگاه‌های اقتصادی با مشکلات سرمایه در گردش دست به گریبان هستند و به دلیل آنکه نمی‌توانند این میزان سرمایه خود را تامین کنند، به تامین نقدینگی از طریق بانک‌ها روی می‌آورند.
مهدی میرشاه‌محمدی در گفت‌وگو با صمت به نرخ سود زیاد بانک‌ها اشاره کرد و گفت: هنگامی که تولیدکنندگان از بانک‌ها وام دریافت می‌کنند، باید سود بسیار زیادی برای بازپرداخت آن بپردازند که این موضوع فشار زیادی را به آنها را وارد می‌کند.
وی با اشاره به اینکه نرخ سود بانکی در نهایت روی بهای تمام شده کالاها تاثیر می‌گذارد، بیان کرد: اگر تولیدکنندگان در داخل کشور بتوانند برای تامین نقدینگی خود از نرخ‌های پایین استفاده کنند یا از فاینانس‌های بین‌المللی مناسبی بهره بگیرند، به طور قطع هزینه مالی این بنگاه‌ها کاهش می‌یابد و به دنبال آن بهای تمام شده محصولات آنها هم کم خواهد شد. وی در ادامه بیان کرد: هنگامی که بهای تمام شده کالاها کاهش یابد، در چنین مواردی خودبه‌خود قیمت‌ها در بورس کالا اعم از فلزات و محصولات معدنی نیز ارزان‌تر به‌دست خریداران می‌رسد و در عین حال برخی از خریداران بورس کالا نیز عمده خریدهایشان را با استفاده از منابع مالی ارزان‌قیمتی انجام می‌دهند که از بانک‌ها دریافت کرده‌اند. میرشاه‌محمدی با اشاره به اینکه شرکت‌های بزرگ تولیدی وجود دارند که همه خریدهای خود را با وام بانکی انجام می‌دهند، بیان کرد: کاهش نرخ سود بانکی موجب خواهد شد تا مواد اولیه با قیمت مناسب‌تری در اختیار تولیدکنندگان و در نتیجه کالای ارزان‌تری در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار گیرد.

همچنین ببینید

بیش از ۷۰ درصد تسهیلات بانکی صرف تامین سرمایه در گردش شد

در دو ماهه نخست امسال مجموعا بیش از ۲۷۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی ...