خانه > اخبار > رونق ۶۰ صنعت وابسته به خودرو

رونق ۶۰ صنعت وابسته به خودرو

فرمان هدایت بیش از ۶۰ صنعت در دستان خودرو است. افتادنخودرو در دست‌اندازها، گذر در مسیری هموار، درنوردیدن جاده‌های بین‌المللی، مهجور ماندن در بین خودروسازان جهانی، افزایش تیراژ یا کاهش سالانه تولید و… صنایع مرتبط با خودرو را یا در سایه بی‌رونقی یا در روشنی شکوفایی قرار می‌دهد.

در یک نگاه کلی، صنایعی که با رونق خودرو جان می‌گیرند و با رکود آن از رمق می‌افتند، به ۲ دسته صنایع بالادستی و پایین‌دستی تقسیم می‌شوند. بالادستی‌ها صنایعی همچون فولاد، فلزات، معادن، لاستیک، پلاستیک، شیشه و الکترونیک را دربر می‌گیرند و پایین‌دستی‌ها نیز صنایعی نظیر خدمات پس از فروش، بیمه، لیزینگ، حمل‌ونقل، رسانه و تبلیغات، مراکز تعمیرگاهی و… هستند.
حدود یک ماه پیش بود که دولت برای تحریک تقاضا و جانبخشی دوباره به صنعت خودرو با همکاری بانک مرکزی با وام ۲۵ میلیون تومانی، شرایط خرید برای ۱۱۰ هزار متقاضی خودرو را تسهیل بخشید. تقاضای خرید بیش از ۱۰۰ هزار خودرو حتی اگر جانی موقتی به بازار این صنعت ببخشد، تولید آن نیازمند تامین قطعات و مواد موردنیاز از سوی همان ۶۰ صنعت است؛ بنابراین می‌توان ادعا کرد که اعطای وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو برای صنایع وابسته به آن رونق به ارمغان آورده است. صنعت قطعه‌سازی بیش از هر صنعت دیگری به خودرو وابستگی دارد، به‌گونه‌ای که برخی کارشناسان قطعه‌سازی را از خودروسازی جدا ندانسته و هر ۲ را یک صنعت می‌دانند، بنابراین چرخ‌های این صنعت با رونق بازار خودرو بهتر می‌چرخد.
رشد اقتصادی با شکوفایی صنعت خودرو
به گفته عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان هنگامی که در صنعت خودرو مشکلی به وجود آید، صنایع وابسته به آن نیز با نقض مواجه می‌شوند، به‌گونه‌ای که رونق در صنعت خودرو صنایع پیشین و پسین خود را به حرکت می‌اندازد. محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: به طور مسلم اعطای وام ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو بر دیگر صنایع نیز تاثیرگذار خواهد بود، البته از آنجایی که این تسهیلات به‌صورت مسکن عمل می‌کند، فعالان صنعت خودرو بر ادامه‌دار بودن این تسهیلات تاکید دارند، به‌گونه‌ای که پس از تحویل بخشی از خودروها، ثبت‌نام دوباره انجام شود. همچنین از آنجایی که ۳۰درصد رشد اقتصادی کشور در سال گذشته مدیون صنعت خودرو است،

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...