خانه > اخبار > رییس خانه صنعت و معدن استان تهران: کاهش ارزش پول ایران، طبیعی نیست

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران: کاهش ارزش پول ایران، طبیعی نیست

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دیشب با موضوع چالش‌ها و راهکار‌های حمایت از صنایع برگزار شد. مرتضوی در این برنامه گفت: سرمایه اجتماعی به عنوان موثرترین معیار در اقتصاد است و می تواند کمک کند که بفهمیم چگونه این نوسانات در یک شب ارزش پول کشور را کاهش می دهد.

کسانی که از اقتصاد اطلاعات دارند می دانند کاهش ارزش پول ایران طبیعی نیست. چالش ها و راهکارهای حمایت از صنایع موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب ۱۰ تیر ماه بود که با حضور سید محمدرضا مرتضوی دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و سید مهدی مقدسی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی برگزار شد. سید محمدرضا مرتضوی دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در ابتدای برنامه اظهار کرد: در صنایع مختلف تلاش شده تا اقتصاد با برنامه ریزی رشد پایداری داشته باشد و گاهی به دلیل تغییر نرخ و نوسانات اعداد بالا و پایین می شود، اما هم اکنون شاهد رشد اقتصادی بیش از پیش هستیم. وی ادامه داد: سرمایه اجتماعی به عنوان موثرترین معیار در اقتصاد است و می تواند کمک کند که بفهمیم چگونه این نوسانات در یک شب ارزش پول کشور را کاهش می دهد. کسانی که از اقتصاد اطلاعات دارند می دانند کاهش ارزش پول ایران طبیعی نیست. مرتضوی با اشاره به اینکه سرمایه‌های نامشروع توپخانه پرقدرتی بر علیه امنیت و اقتصاد است، افزود: سرمایه‌های نامشروعی در جا‌های مختلف انباشت شده و در دست افراد غیرملی قرار گرفت. وقتی عالی‌ترین مقام قضائی کشور می گوید که یک نفر چندین سکه می خرد، ولی از گفتن نام او امتناع می کنند و طی یک شب همه چیز گران می‌شود،پس حساب و کتابی وجود ندارد. وی تصریح کرد: اگر کشوری مثل آلمان ۲ درصد اجاره خانه اش زیاد کند باید به شهرداری جوابگو باشد، اما چطور می‌شود که اجاره کارگر من بی دلیل بالا می‌رود. سرمایه‌های نامشروع در تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی کشور دخالت دارند مرتضوی با تاکید بر اینکه اقتصاد کلان، اعتماد عمومی می خواهد، بیان کرد: دولت گاهی درباره اقتصاد با من و دیگر دوستان مشورت می کند، اما در دستورالعمل‌ها برعکس مشورت پیش می‌رود؛ باز هم تاکید می کنم سرمایه‌های نامشروع در تصمیم گیری‌های کلان اقتصادی دخالت دارند و اقتصاد کشور را به چالش می‌کشند. وی افزود: این سیاست تثبیت قیمت‌ها درست نیست و به جای آنکه دنبال قیمت تمام شده باشیم راهکار دیگری بدهند؛ متاسفانه همه راهکار‌های علمی را در جهت منافع عده‌ای خاص کنار می گذارند.

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران  با بیان خاطره‌ای اظهار کرد: من انقلابی بودم و در آن دوران هرکس پولی داشت و می گفت از کجا آورده، اما امروز چه کسی سر سال سکه می‌خرد؟ اگر پول در این گردش یک میلیون و ۷۰۰ هزار میلیارد کنترل نشود، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. حتی باید بگویم که تغییر قیمت ارز دست رئیس جمهور نیست و به دستگاه‌های اجرایی برمی گردد. مرتضوی با انتقاد از عملکرد تامین اجتماعی عنوان کرد: ما بیمه می دهیم، عوارض می دهیم، ولی خدماتی نداریم. من درنظر داشتم با مدیر تامین اجتماعی صحبت کنم، اما پاسخگوی تماس من نبود و یکی از همکارانشان به همکارم گفته است باید ۳۰۰ میلیون اضافه دهید، چون پول زور می‌گیریم! این برخورد با تولیدکنندگان و اتاق بازرگانی صحیح نیست. وی در ادامه گفت: اگر صندوق هوشمند برای مالیات نصب نشود و سامانه جدید راه بیفتد ما حاضر به اجرای هیج دستورالعمل دیگری نیستیم، زیرا سامانه باری اضافه است. دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در ادامه برنامه با اشاره به اینکه سیستم مالیات ما توسعه محور نیست گفت: متاسفانه کالا‌های مشابه تولید داخلی هنوز وارد کشور می‌شوند، با محدودیت و ممنوعیت نمی‌توان مانع انجام کار شد لذا باید اعتماد عمومی شکل بگیرد. وی اظهار کرد: مشکل ما خارجی نیست، بلکه داخلی است، این مملکت زیر توپخانه اجنبی است، سونامی رویکرد سرمایه‌های سرگردان به بخش‌های مختلف اقتصاد باعث نابودی کشور شده است و باید رئیس‌جمهور، مجلس و قوه قضائیه در این رابطه اقداماتی به عمل آورند، گرفتاری‌های ما داخلی است و باید خودمان آن را حل کنیم. مرتضوی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه سفر‌های مشترک و کمیسیون‌های مشترک را با وزیر امور خارجه در کشور‌های مختلف جهان داشتیم گفت: توانستیم در بحث صنایع متوسط و کوچک همکاران جدیدی را در کشور‌های مختلف پیدا کنیم. دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: باید تکلیف سرمایه‌های نامشروع در اقتصاد مشخص شود، اجنبی توسط سرمایه‌های نامشروع اقتصاد ایران را به گروگان گرفته است

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

اختصاص ۱میلیارد یورو برای اعتبار خریدار و فروشنده در حوزه صادرات

یک مقام مسئول از ارسال بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۹ از سوی وزارت ...